Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gratia Sufficiens i takie inne...
Autor Wiadomość
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Gratia Sufficiens i takie inne...
Polonium napisał(a):Tylko,że w wieku 12 lat większość działań bywa nieświadoma.Odpowiedzialność spoczywa więc na rodzicach.
Dlatego moje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej pójdą nieco później.

Wracając do tematu: to pewnie kolejne robienie szumu z siebie, bo słupek popularności spada. Zresztą dziwne jest to, choć zapewne celowe, że ciągle się słyszy o tych wszystkich degeneratach - Wiśniewskim, Dodzie, Frytce, Madonnie itp. "Frytka ma nowego pieska", "Maddona stała się religijna", "Wiśniewski śpiewa religijną piosenkę "(choć z 3. babą się związał) i inne pierdoły, które mają nie pozwolić zapomnieć o "idolach".
Nie znam się na marketingu, ale to jakoś działa, że ludzie nie widzą ich zgedenerowania, tylko jakąś powierzchowność wylansowaną najnowszym niusem
27-01-2008 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
PS napisał(a):Dlatego moje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej pójdą nieco później.
A jaka jest szansa, że rodzice nabiora właściwej im świadomości, by dziecko mogło bez przeszkód i zakłamania uczestniczyć w sakramencie Eucharystii?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-01-2008 23:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
niewielka. pisałem o świadomości dziecka odnośnie tego wydarzenia
27-01-2008 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Moj dziadek w sumie mi tak radził. -mowił, że to bez sensu i człowiek świadomie powinien przyjmować chrzest. Obiecuję, że nad chrztem tez pomyslę
27-01-2008 23:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
PS - to może przezornie wogóle odpuść :diabelek: .....może zdecydują w momencie śmierci - nie ma wieku bezpiecznego, ostatno znany teolog katolicki, w dojrzałym wieku dokonał aktu apostazji :diabelek:
28-01-2008 01:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Zastanawiam się, czy bardziej dojrzałości chrześcijańskiej do ochrzczenia dziecka potrzebuje rodzic, czy samo dziecko... Dziecko najpierw nic nie rozumie, a potem jego wiara jest prosta, szczera - jak dziecka. Obyśmy wszyscy taką mieli. Rodzic natomiast najwyraźniej nie jest pewien swojej wiary, skoro ma wątpliwości co do tego, że chrzest zapewni jego dziecku najlepszy byt...

A co, jeśli dziecko umrze w wieku lat 5-ciu, nie zdąży przyjąć Chrztu, za to zdąży nagrzeszyć? (ja w wieku 5 lat grzeszyć umiałam) Kto będzie je miał na sumieniu? Propagatorzy tolerancji?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-01-2008 21:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
omyk napisał(a):Zastanawiam się, czy bardziej dojrzałości chrześcijańskiej do ochrzczenia dziecka potrzebuje rodzic, czy samo dziecko...
Pytanie retoryczne według mnie, odpowiedź już w nim samym się zawiera.
omyk napisał(a):A co, jeśli dziecko umrze w wieku lat 5-ciu, nie zdąży przyjąć Chrztu, za to zdąży nagrzeszyć? (ja w wieku 5 lat grzeszyć umiałam) Kto będzie je miał na sumieniu? Propagatorzy tolerancji?
Wg prawa kanonicznego, używanie rozumu, a więc świadomośc grzechu, to dopiero wiek od 7 lat w górę. Więc nie obaw, nie można mówić o potępieniu wiecznym dzieciątka.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-01-2008 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
Świadomość grzechu od 7 lat?
A jeśli dziecko jest świadome grzechu wcześniej, to co? Oczko
Ja grzeszyłam zdecydowanie wcześniej i byłam świadoma przynajmniej wyrządzanego zła. Tego, że oddala ono od Boga - chyba też. Pamiętam, jak w wieku kilku lat (zdecydowanie mniej, niż 7, czytałam wcześniej), dorwałam się do Biblii z obrazkami dla najmłodszych - fajnie opowiedziane historie Starego i Nowego Testamentu. Postanowiłam wtedy, że 'od jutra będę grzeczna i będę się gorliwie modlić' - rzeczywiście, pierwszy dzień pełen entuzjazm (coś w stylu zabawy nową lalką Oczko ), piękne dziecięce intencje... Ale dni kolejne to powrót do tego, co było wcześniej - w pełni świadome poddanie się. Jasne, że nie miałam pojęcia, Kim jest Bóg, czym jest życie z Nim... Jakaś jednak świadomość kilkulatka była. Jeśli chodzi o grzechy - nawet tak krótko żyjąc, można sporo nakłamać, sporo nabroić, sporo różnych głupstw narobić. Nie na taką skalę, jak w dorosłym życiu oczywiście Oczko Ale jednak.

Nie sądzę, żeby Bóg chciał potępiać 3-latki Szczęśliwy
Ale tutaj mowa była o Chrzcie. Jest on niewątpliwie potrzebny.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-01-2008 16:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
jeśli dziecko jest świadome grzechu i zgrzeszy przed możliwością pójścia do spowiedzi i umrze, to co z nim się stanie, jeśli "Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna"?
30-01-2008 17:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał:
Cytat: Wg prawa kanonicznego, używanie rozumu, a więc świadomośc grzechu, to dopiero wiek od 7 lat w górę. Więc nie obaw, nie można mówić o potępieniu wiecznym dzieciątka.

Czyli dzieci do lat 7 nie idą do Piekła. A jak z kwestią Czyśca w przypadku takich dzieci ? I jeszcze jedno małe pytanie: Do jakiego wieku na grobie zmarłego dziecka może być umieszczony napis:"Powiększył grono aniołków",a od jakiego Ś.P. ?
30-01-2008 18:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Polonium napisał(a):Ks.Marek napisał:
Cytat: Wg prawa kanonicznego, używanie rozumu, a więc świadomośc grzechu, to dopiero wiek od 7 lat w górę. Więc nie obaw, nie można mówić o potępieniu wiecznym dzieciątka.

Czyli dzieci do lat 7 nie idą do Piekła. A jak z kwestią Czyśca w przypadku takich dzieci ? I jeszcze jedno małe pytanie: Do jakiego wieku na grobie zmarłego dziecka może być umieszczony napis:"Powiększył grono aniołków",a od jakiego Ś.P. ?
Anioły to chyba inna bajka.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
30-01-2008 19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
omyk napisał(a):Jasne, że nie miałam pojęcia, Kim jest Bóg, czym jest życie z Nim... Jakaś jednak świadomość kilkulatka była.
I wszystko w tym temacie. To się nazywa "brak używania rozumu", nawet jeśli teraz, z perspektywy iluś tam lat wydaje ci się, że było inaczej.
PS napisał(a):jeśli dziecko jest świadome grzechu i zgrzeszy przed możliwością pójścia do spowiedzi i umrze, to co z nim się stanie, jeśli "Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna"?
Zostało ochrzczone przecież. A nawet jeśli nie, to i tak, każdy człowiek posiada coś, co się określa jako gratia sufficiens wystarczająca do tego, by mógł człowiek dostąpić zbawienia.
Polonium napisał(a):Czyli dzieci do lat 7 nie idą do Piekła. A jak z kwestią Czyśca w przypadku takich dzieci ?
Jak wyżej.
Cytat:Anioły to chyba inna bajka.
Jak wyżej

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-01-2008 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
wiem, ze zostalo ochrzczone, ale jesli ma 7 lat, to juz "zbiera grzechy", a chrzest gładzi grzechy wstecz. Pierwsza spowiedz się ma zazwyczaj w wieku 8 lat (na wiosne/lato), czyli do 2 lat czarnego okresu trwania w grzechu.
Nie wiem, co to jest gratia sufficiens, ale w tym przypadku co ma do tego?
30-01-2008 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
PS napisał(a):1. wiem, ze zostalo ochrzczone, ale jesli ma 7 lat, to juz "zbiera grzechy", a chrzest gładzi grzechy wstecz. Pierwsza spowiedz się ma zazwyczaj w wieku 8 lat (na wiosne/lato), czyli do 2 lat czarnego okresu trwania w grzechu.
2. Nie wiem, co to jest gratia sufficiens, ale w tym przypadku co ma do tego?

Ad 1: Jeśli tak, to powinno zrobić dobry rachunek sumienia przed spowiedzią pierwszokomunijną, by uporządkować kwestię grzechów. Jeśli zaś dziecko pomiędzy 7 rokiem życia a tą spowiedzią umarło to:
Ad 2: gratia sufficiens, czyli wystarczająca, dana człowiekowi z samego faktu zaistnienia na tym Bożym świecie jest w stanie dziecku temu zagwarantować zbawienie.

Jaśniej, czy ciemniej jest teraz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-01-2008 23:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
czyli gratia sufficiens "ubezpiecza" dziecko do 1. spowiedzi, ale później już trzeba samemu się troszczyć o siebie?

(przydałoby się przenieść już kilkupostowy OT do nowego wątku)

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sro 30 Sty, 2008 22:46 ]
Temat podzieliłem i uporządkowałem.
30-01-2008 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów