Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy istnieje język aniołów?
Autor Wiadomość
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
ddv napisał(a):W jednym z materiałów wyczytałem, że aniołowie porozumiewają się poprzez "telepatię mentalną" (czy coś takiego )
\
Czyli coś jak moja opcja.
Cytat:Sposobem na porozumienie może być nie tylko słowo ale również gest, postawa ...
Ale nie rozpatrujmy aniołów w kategoriach cielesnych. Gest czy postawa to domena istot cielesnych- anioły tego nie mają.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
04-02-2008 23:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Przyjmijmy,szumi, że rzeczywistość duchowa i fizyczna się przenikają i istnieją blisko siebie. Rzeczywistość duchowa jest dla zmysłów niedostępna, ale przejawia się przez cuda, uzdrowienia, nawrócenia, charyzmaty, objawienia, ale również przez opętania (anioły upadłe).

Nie wiem,szumi co o tej telepatii sądzić. Czyli wnioskujesz, jakoby wszyscy mający widzenia słyszeli słowa aniołów w myślach ? Czyli sugerujesz przekaz myślowy, bo w rzeczywistości duchowej wszystko jest możliwe, czemu zaprzeczyć się nie da. We śnie na przykład widzimy obrazy, słyszymy słowa i zaangażowane zostają nasze uczucia.

Teraz krótka hierarchia bytów stworzonych dla przybliżenia tematu.

aniołowie / byty duchowe, przewyższają ludzi inteligencją, mają wolną wolę i rozum, wolne od grzechu, są w pełni świadome dobra i zła, nie podlegają prawu śmierci, (nieśmiertelna dusza)

ludzie / byty cielesno-duchowe, przewyższają zwierzęta inteligencją, mają wolną wolę, rozum i świadomość dobra i zła, grzeszność, śmiertelność, nieśmiertelna dusza

zwierzęta / byty cielesne, kierują się tylko instynktami, pozbawione wolnej woli, brak świadomości dobra i zła czyli brak sumienia, śmiertelność
05-02-2008 14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #18
 
Polonium napisał(a):aniołowie / przewyższają ludzi inteligencją
skąd wiesz? ale Ty dużo wiesz o niebie, jak się aniołowie porozumiewają, jakbys tam był. Podaj jakies fragmenty z Pisma Świętego potwierdzające każde stwierdzenie odnośnie aniołów, żeby nie były to "wydajemisie".

Polonium napisał(a):mają wolną wolę i rozum, wolne od grzechu, są w pełni świadome dobra i zła
co znaczy "wolne od grzechu"?
05-02-2008 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
PS napisał:
Cytat:skąd wiesz? ale Ty dużo wiesz o niebie, jak się aniołowie porozumiewają, jakbys tam był.

Napisałem jak mogą się porozumiewać. O językach aniołów jest na pewno wspomniane w hymnie o milości Św.Pawła. O wolnej woli aniołów wiemy z Nauki Kościoła. Anioł zwany Lucyferem (lucifer = łac. niosący światło) stał się nieposłuszny Bogu. Lucyfera nikt nie kusił, lecz dokonał w swej wolności wyboru zła stawszy się nieposłusznym Bogu.

Aniołowie są wolni od grzechu, bo nikt w stanie grzechu nie ostałby się przed Bogiem. Nawet są słowa z pieśni maryjnej: "wśród czystych duchów, w obliczu Pana". Tymi 'czystymi duchami' są aniołowie.

Napisałem:
Cytat:aniołowie / byty duchowe, przewyższają ludzi inteligencją, mają wolną wolę i rozum, wolne od grzechu, są w pełni świadome dobra i zła, nie podlegają prawu śmierci, (nieśmiertelna dusza)


Aniołowie to na pewno byty doskonałe. Stwierdzam z całą pewnością. Aniołowie w swej inteligencji troszczą się o człowieka i podpowiadają mu,co dla niego dobre. Aniołowie upadli czynią z kolei na odwrót. Aniołowie są duchami, a duch nie może podlegać prawu śmierci.

Pytanie do księdza Marka: Co do duszy aniołów to miałbym pytanie do księdza. Czy możemy użyć określenia dusza w przypadku aniołów ? Aniołowie są duchami. Jak to się ma do kwestii duszy ?
05-02-2008 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Polonium napisał(a):Przyjmijmy,szumi, że rzeczywistość duchowa i fizyczna się przenikają i istnieją blisko siebie.
fakt.
Polonium napisał(a):Rzeczywistość duchowa jest dla zmysłów niedostępna, ale przejawia się przez cuda, uzdrowienia, nawrócenia, charyzmaty, objawienia, ale również przez opętania (anioły upadłe).
niekoniecznie - zmysłami może nie można jej objąć ale daje się odczuć zmysłami skutki działania tej sfery na naszą rzeczywistość.
Polonium napisał(a):aniołowie / byty duchowe, przewyższają ludzi inteligencją, mają wolną wolę i rozum, wolne od grzechu, są w pełni świadome dobra i zła, nie podlegają prawu śmierci, (nieśmiertelna dusza)

ludzie / byty cielesno-duchowe, przewyższają zwierzęta inteligencją, mają wolną wolę, rozum i świadomość dobra i zła, grzeszność, śmiertelność, nieśmiertelna dusza
fakt (za wyjątkiem upadłych aniołów których "bytowanie" ja raczej miałbym problem sprecyzować)

Polonium napisał(a):zwierzęta / byty cielesne, kierują się tylko instynktami, pozbawione wolnej woli, brak świadomości dobra i zła czyli brak sumienia, śmiertelność
ja tutaj miałbym pewien problem.
Miałem i mam kontakty ze zwierzętami. Ja raczej twierdziłbym że różnica w postrzeganiu pomiędzy zwierzęciem i człowiekiem jest mniej więcej taka jak pomiędzy człowiekiem i Aniołem.
Zwierzęta po prostu "czują" że "coś jest' ale same nie do końca zdają sobie sprawę 'co jest grane".

PS napisał(a):Podaj jakies fragmenty z Pisma Świętego potwierdzające każde stwierdzenie odnośnie aniołów, żeby nie były to "wydajemisie".
Ja odpowiem krótko:
Cytat:"Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on."
Mt 11:11 BT
Do tego dochodzi "angelologia" Oczko

Polonium napisał(a):Co do duszy aniołów to miałbym pytanie do księdza. Czy możemy użyć określenia dusza w przypadku aniołów ? Aniołowie są duchami. Jak to się ma do kwestii duszy ?
Zgodnie z Tradycją Aniołowie to po prostu Posłańcy Boga.
I logika wykazywałaby że MUSZĄ być to czyste i błogosławione duchy Uśmiech

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
05-02-2008 17:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #21
 
Umiecie logicznie dyskutować? Odpowiadać logicznie na pytania?
@Polonium
1. gdzie w Hymnie do miłości jest coś napisane o języku aniołów oprócz tego, że istnieje?
2. Nie powiedziałeś czemu uważasz, że aniołowie są inteligentniejsi od ludzi. To, że się opiekują ludźmi w ogóle nie dowodzi ich inteligencji.
3. co znaczy doskonały?
4. Izajasz był grzeszny, a mimo to ostał się przed Bogiem
zanim cokolwiek stwierdzisz na podstawie tego, co Ci się wydaje napisz na jakiej podstawie to stwierdzasz, bo "Stwierdzam z całą pewnością" jest niewystarczające.

@ddv:
4. "większy" to bardzo niekonkretne stwierdzenie. Pytałem o każdą cechę, którą przypisujecie w tym wątku aniołom. Przez Ciebie podany framgent nie stwierdza, że aniołowie są inteligentniejsi od ludzi.

Może ja też zacznę tworzyć jakieś "prawdy", bo mi się tak wydaje.
[ironia]
Oto one:
-aniołowie mogą myśleć o trzech rzeczach jednocześnie
-aniołowie śpiewają pieśni, które się rymują w znaczeniu ich języka
stwierdzam to z całą pewnością!
[/ironia]
05-02-2008 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
Lingua Latina lingua angelorum est et finis omnes disputationes :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-02-2008 18:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #23
 
to po anielsku? bo nie rozumiem
05-02-2008 18:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #24
 
Mniej więcej Oczko Szczęśliwy

OK, na poważnie wracamy Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-02-2008 18:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Nie bardzo rozumiem jak na taki temat można rozmawiać poważnie.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
05-02-2008 19:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
nigraS napisał(a):Witam, czy istnieje język aniołów?
Język aniołów jest językiem, którym Bóg posługuje się, mówiąc do człowieka. To język niewerbalny, nie podlegający regułom językowym w takim wydaniu, jak ma to miejsce, kiedy chodzi o jakikolwiek język używany na Ziemi. Język Aniołów, to język Biblii, modlitwy, sakramentów..

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-02-2008 19:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #27
 
Cytat:Język aniołów
"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów..." mogłoby to sugerować, że aniołowie posługują się określonym językiem. Faktycznie przemawiają nieraz do ludzi. Obecnie uważa się jednak, że jest to rodzaj iluminacji, język oparty na pełni wiedzy i znajomości Boga, "służy" również do śpiewania anielskiego "Hosanna"

source

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
05-02-2008 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
w średniowieczu ponoć scholastycy pasjonowali się dyskusjami na temat: ile diabłów zmieści się na główce szpilki. Ten temat - i wiele innych na forum - jest w tym klimacie

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
06-02-2008 09:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Cytat:w średniowieczu ponoć scholastycy pasjonowali się dyskusjami na temat: ile diabłów zmieści się na główce szpilki. Ten temat - i wiele innych na forum - jest w tym klimacie
wprawka logiczna dla sprawdzenia zdolności intelektualnych studentów na Uniwersytecie
Cytat:AK WIELE ANIOŁÓW MOŻE TAŃCZYĆ NA GŁÓWCE OD SZPILKI?

Niemal każdy, kto zadaje to słynne pytanie, traktuje je jako szyderstwo ze średniowiecznych filozofów, którzy rzekomo marnowali swój czas i energię na debatowanie o takich bezsensownych zagadnieniach. Cóż, jeśli tak uważasz, to sam masz ptasi móżdżek wielkości główki od szpilki. Przede wszystkim żaden średniowieczny filozof nigdy nie roztrząsał tego zagadnienia. Była to złośliwa zaczepka wymyślona przez protestanckich reformatorów przeciwko średniowiecznym filozofom scholastycznym. Po drugie, jest to bardzo dobre pytanie. Gdyż jest to pytanie o nas, o samą naszą istotę, o związek pomiędzy ciałem i duszą, materią i duchem. Jest to pytanie o to, czy miejsce ogranicza ducha.
(Peter Kreeft)

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
06-02-2008 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #30
 
A teraz coś co zabrzmi może filozoficznie w nawiązaniu Hymnu o Miłości św. Pawła

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów..."

Zastanówmy się teraz co autor chciał nam przekazać. Czy uznał że pisząc to zdanie obiorcy będą uważać ludzi i aniołów jako swoistą "jedność". Tak jakbyśmy powiedzieli anglików i amerykanów.

Drugą opcją jest poruszany już wątek oddzielenia tychże języków, czyli oddzielnie ludzi i oddzielnie aniołów. Czyli wymienianie danych następuje inaczej dla obu grup.

Kolejną sprawą jest to, że Hymn o miłości to swoisty poemat piękny sam w sobie, ale jak wskazuje jego nazwa nie jest on o tematyce języków, ale o MIŁOŚCI. Tak więc czy możemy go brać za wzór wiedzy o tym zagadnieniu?

I ostatnia sprawa: czy św. Paweł był aniołem, czy może tylko połączył te słowa rozpoczynając mowę chęci misji wszędzie i wobec każdego? Bo według mnie św. Pawłowi w ogóle nie chodziło o języki, a jedynie o metaforyczny wstęp wyrażający jego chęć głoszenia EWANGELII.

Mógł także posiadać wiedzę o aniołach, ale raczej nam - ziemiańskim ludziom nie jest potrzebna ta wiedza. Według Pisma Gabriel przemawiał do Maryi w języku ludzi Izraela. Możliwe jest więc, że anioły posługują się umiejętnością władania każdym językiem. A jak sami się porozumiewają - może po angielsku? I w końcu jak my będziemy rozmawiać ze sobą w niebie? Możliwe, że dusza opuszczająca ciało włada umiejętnością rozpoznawania każdego języka i rozumienia drugiej osoby jakby ktoś mówił za niego w ojczystym języku. A może posiada umiejętność komunikacji w innym nieznanym na ziemi języku? Przekonamy się o tym po śmierci Uśmiech
20-02-2008 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów