Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi mesjanistyczni
Autor Wiadomość
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Żydzi mesjanistyczni
Od jakiś chyba 15/20 lat istnieją na świecie Żydzi Mesjanistyczni. Zaczęło się od tego, że podczas wspólnej modlitwy w synagodze grupa ortodoksyjnych Żydów przeżyła chrzest w Duchu Świętym. Pan im objawił wtedy, że Mesjaszem jest Jezus. Postanowili głosić to innym. Oczywiście inni Żydzi ich potępili i w Kijowie powstała pierwsza synagoga mesjanistyczna. Mało tego... Na modlitwie podczas otwarcia nowej synagogi pytali Pana, co mają robić a Ten im odpowiedział: "pomóżcie chrześcijanom w zjednoczeniu"...! Co Wy na to?

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 17:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #2
 
To, że WIDAĆ jak Bóg chce jedności, a nie wzajemnej dyskryminacji. Oni nie nazywają się chrześcijanami póki nie osiągną tego, co im kazał Bóg. Wierzę w nich i trzymam za nich kciuki. W pewnym sensie jednoczę sie z nimi. Także pragnę JEDNOŚCI,
22-02-2008 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
nieania skąd wzięłąś tę historię? Wydaje mi się ona mało wiarygodna.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
22-02-2008 17:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Natknęłam się na jednym z for. A historia autentyczna nawet wikipedia o nich pisze.

Cytat:Żydzi Mesjanistyczni (pełna nazwa: Żydzi mesjanistyczni, synowie Nowego Przymierza) (hebr. jehudi meszichi יהודי משיחי; jehudim meszichim יהודים משיחיים, b'nej B'rit Hadasza בני ברית חדשה) - Żydzi uznający się jednocześnie za wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa. Wyznawcy judaizmu nie uznają Żydów Mesjanistycznych za Żydów, lecz za sektę chrześcijańską, sprzeczną z judaizmem. Również prawo cywilne państwa Izrael nie uznaje ich za Żydów.[1]

Cytat: Dzieje Żydów Mesjanistycznych [edytuj]

Pierwsza gmina wyznaniowa (kościół lokalny, synagoga, kahal/kehila) Żydów wyznających chrześcijaństwo powstała w Jerozolimie, w 30 lub 33. Jest to ta sama wspólnota, którą chrześcijanie nazywają pierwotnym Kościołem lub Kościołem Jerozolimskim. Jej przywódcą był Jakub Sprawiedliwy, brat Jeszuy Ha-Masziaha ישוע המשיח (aram. Ja'akow Ha-Cadik bar Josef ahui di Jeszua יעקב הצדיק בר יוסף אחי ישוע), a po nim jego brat stryjeczny, Szimon ben Klofa. Jej członkowie, zwani w starożytności nazarejczykami, łączyli wiarę w Jeszuę Ha-Masziaha, jako Syna Bożego i Zbawiciela, z gorliwym przestrzeganiem Prawa Mojżeszowego i zwyczajów żydowskich.

Prócz ortodoksyjnych nazarejczyków istniały też heterodoksyjne grupy jedeochrześcijańskie - ebionici i eklezjaici.

Starożytne gminy nazarejczyków (które z biegiem czasu rozprzestrzeniły się na całą Syropalestynę i diasporę żydowską), poddane krytyce ze strony teologów głównego nurtu chrześcijaństwa (nawiązujących do świętego Pawła) (m. in. potępienie judeochrześcijaństwa przez I Sobór Nicejski w 325) , a także odrzuceniu i potępieniu przez judaizm rabiniczny (ekskomunikowanie nazarejczyków przez Wielki Sanhedryn w Jawne, ok. 90) zaczęły powoli zanikać na przełomie IV i V w. Główne nurty judaizmu do dziś nie uznają żydowskiego charakteru Żydów mesjanistycznych, uważając ich za odstępców od talmudycznego monoteizmu.

Odrodzenie judaizmu mesjanistycznego nastąpiło w 1866, w Wielkiej Brytanii. Zostało wtedy założone Hebrajsko-Chrześcijańskie Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii (skrót: HCUK), z siedzibą w Londynie. W 1915 powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (HCAA) z siedzibą w Chicago, a w 1925 Międzynarodowe Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (IHCA) z siedzibą w Londynie.

Hebrajskie chrześcijaństwo nie miało pierwotnie charakteru eklezjalnego. Członkowie tego ruchu uczestniczyli w życiu kościołów nie-żydowskich, zaznaczając swą żydowskość na spotkaniach stowarzyszeń.

Gwałtowne zmiany rozpoczęły się w 1967, za sprawą młodego pokolenia hebrajskich chrześcijan, którzy uznali większą potrzebę akcentowania swej żydowskiej tożsamości, także w sferze kultu religijnego. Zaczęły powstawać związki wyznaniowe Żydów mesjanistycznych, posiadające własny ustrój, teologię i liturgię. W 1975 IHAA przekształciło się w Amerykańskie Stowarzyszenie Żydów Mesjanistycznych (ang. Messianic Jewish Alliance of America; MJAA) z siedzibą w Denver, a w 1986 IHCA przyjęło nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Mesjanistycznych Kongregacji i Synagog (ang. International Alliance of Messianic Cogregations and Synagogues; IAMCS) i ulokowało siedzibę w Sarasocie (Floryda).

Cytat:Współczesność [edytuj]

Obecnie liczbę Żydów mesjanistycznych na świecie szacuje się na ok. 1,5 mln. Żydzi mesjanistyczni skupieni są w autonomicznych wspólnotach lokalnych (gminach wyznaniowych) zwanych kongregacjami (zborami) lub synagogami. Aby taką gminę wyznaniową (hebr. kahal/kehila קהל, קהילה) uznać za ukonstytuowaną, musi ona - podobnie jak w judaizmie rabinicznym - liczyć co najmniej 10 obrzezanych mężczyzn, w wieku ponad 13 lat (ta grupa niezbędnych mężczyzn zwana jest z hebrajska minjan'em מניין). Liderzy kongregacji i synagog noszą tytuły rabinów lub rzadziej pastorów. Wspólnoty lokalne są z reguły zrzeszone w federacjach/konfederacjach krajowych i międzynarodowych. Najstarszą tego typu organizacją jest wspomniana wyżej IAMCS (zał. 1925), która w 1994 obejmowała 13 stowarzyszeń narodowych. Znaną, nie-eklezjalną organizacją mesjanistyczną są "Żydzi dla Jeszuy" (ang. Jews for Yeshua).

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 17:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
nieania napisał(a):A historia autentyczna nawet wikipedia o nich pisze.
To, że istnieją Żydzi Mesjanistyczni to wiem, tyle tylko, że ciekawi mnie ta historią z "chrztem w Duchu Świętym" Żydów podczas modlitwy w synagodze.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
22-02-2008 17:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
nieania, co to takiego ?
Czytam o Izraelu, Żydach i z czymś takim się nie zetknełam do tej pory


nieania napisał(a):wikipedia o nich pisze.
to nie jest wiarygodne żródło.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-02-2008 18:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Rachel napisał(a):to nie jest wiarygodne żródło.
Powiedz to mojemu kumplowi, który tworzy te hasła.

krzysiek_enoch napisał(a):ciekawi mnie ta historią z "chrztem w Duchu Świętym" Żydów podczas modlitwy w synagodze.
Oznacza, to że napełnił ich Duch Święty i to On objawił wolę Boga.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 18:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
nieania napisał(a):Powiedz to mojemu kumplowi, który tworzy te hasła.
Nie mam takiej sposobmości.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-02-2008 18:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Rachel napisał(a):nieania, co to takiego ?
Czytam o Izraelu, Żydach i z czymś takim się nie zetknełam do tej pory


nieania napisał(a):wikipedia o nich pisze.
to nie jest wiarygodne żródło.
Żydzi Mesjanistyczni to ruch istniejący faktycznie już grubo ponad 100 lat. W Polsce są mniej znani, choć istnieje kilka społeczności m.in. w Koszalinie, Katowicach, które mniej lub bardziej do tego ruchu się przyznają. Poza tym jest wielu chrześcijan, którzy sympatyzują z tym ruchem pozostając formalnie w swoich denominacjach.
22-02-2008 18:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Poszukałam i mam
Cytat:Ultimato - Kim są Żydzi mesjanistyczni?

Shulam - Żydzi mesjanistyczni na pierwszym miejscu są Żydami. Nikt nie może być mesjanistycznym Żydem, nie będąc wpierw Żydem. Wielu z naszych braci w Brazylii czy w Stanach Zjednoczonych jeszcze się tego nie nauczyło. Istnieje wielu takich, którzy nie są Żydami, ale pragną być mesjanistycznymi Żydami - to jest jednak fikcja. Jest to, to samo, co usiłowanie zrobienia rosołu z kury nie mając kury! Jednakże, jeśli ktoś jest Żydem i wierzy, że Jezus jest Mesjaszem i jako Żyd nie wyrzekł się swojej tożsamości religijnej, to wówczas jest on mesjanistycznym Żydem. Oznacza to, że jest on Żydem, który ma Yeshua za swojego Pana, swojego Mistrza i Zbawcę.
ŻRÓDŁO

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-02-2008 18:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
No wiki może i nie jest wiarygodne, ale czasem mają rację w tym co piszą.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 18:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
nieania napisał(a):No wiki może i nie jest wiarygodne, ale czasem mają rację w tym co piszą.
Poprostu jestem ostrożna odnosnie wikipedii.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-02-2008 18:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #13
Re: Żydzi mesjanistyczni
nieania napisał(a):i w Kijowie powstała pierwsza synagoga mesjanistyczna. Mało tego... Na modlitwie podczas otwarcia nowej synagogi pytali Pana, co mają robić a Ten im odpowiedział: "pomóżcie chrześcijanom w zjednoczeniu"...! Co Wy na to?

Jeśli chodzi o Żydów mesjanicznych z Kijowa to tu są linki do videorelacji z ich pobytu w Warszawie.
Związani są ze Spichlerzem

http://www.youtube.com/watch?v=Tv5lvP2EmGM
http://www.youtube.com/watch?v=-44KNoAwZ...re=related

Związani są ze Spichlerzem.

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 18:50 ]
nieania napisał(a):podczas wspólnej modlitwy w synagodze grupa ortodoksyjnych Żydów przeżyła chrzest w Duchu Świętym. Pan im objawił wtedy, że Mesjaszem jest Jezus. Postanowili głosić to innym.
Też mi się to nieprawdopodobne wydaje, jak by coś takiego było to pewnie bym słyszał.
22-02-2008 19:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
Jutro jak spotkam wykładowcę, albo w Poniedziałek podam wam bardziej wiarygodne źródła, albo przepiszę jakąś część książki. Ale wydaje mi się, że i w tym wypadku Wikipedia nie kłamie. Bo religiami zajmują się chyba jacyś specjalnie wyznaczeni naukowcy z Oxfordu.
22-02-2008 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Gdyby tego nie było, to co skłoniłoby ich do głoszenia Jezusa - mesjasza???

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 19:03 ]
Kimi napisał(a):Bo religiami zajmują się chyba jacyś specjalnie wyznaczeni naukowcy z Oxfordu.
Szczerze. Nie powiedziałabym.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 20:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów