Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi mesjanistyczni
Autor Wiadomość
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #46
 
Kimi napisał(a):Oni są "bardzo skomplikowani"
Dużo bardziej niż Ci się wydaje co jest zresztą cechą typową dla Żydów.
23-02-2008 22:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #47
 
No żydów ciężko nam pojąć. Tak naprawdę odrzucili oni wiele udogodnień współczesności, żyją w wiecznym konflikcie z Palestyną, po holokauście, historię mają bardzo dramatyczną i trudną. Oni nie uelastyczniają religii do współczesności, nie przekładają słów biblijnych na sytuacje i czasy współczesne. Nie szukają głębi pomiędzy wersetami... Cóż... To ich gubi i pomału niszczy religię. Tak naprawdę wielu żydów znudzonych wiecznym konfliktem emigruje, a z emigrantów jak kiedyś słyszałem ponad 50% przechodzi na chrześcijaństwo.
23-02-2008 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #48
 
Kimi napisał(a):Oni nie uelastyczniają religii do współczesności, nie przekładają słów biblijnych na sytuacje i czasy współczesne..
Zależy, którzy ale jednak wszyscy choć trochę a nie którzy nawet bardzo i to zdecydowanie za bardzo jak np taki Beit Warszawa tzw. Postępowy Judaizm.

Kimi napisał(a):Nie szukają głębi pomiędzy wersetami.....
Wręcz przeciwnie to żydowska specjalność szukanie głębokich interpretacji.

Kimi napisał(a):To ich gubi i pomału niszczy religię.....
Nie zauważyłem judaizm w Polsce rozwija się wręcz rewelacyjnie.
Tak np właśnie 2 dni tematu został uroczyście powołany Główny Rabinat Polski.

Kimi napisał(a):a z emigrantów jak kiedyś słyszałem ponad 50% przechodzi na chrześcijaństwo.
To źle słyszałeś.

A tzw kościołem hebrajskim to chyba mnie nie zrozumiałeś. To są nieliczni Żydzi wyznania rzymsko-katolickiego mieszkający w Izraelu, którzy zdje się, że mają swoją własną liturgie po hebrajsku i właśnie pragną być w KRK zachowując swoje zwyczaje i kulture. Tam jest/był taki polski karmelita żydowskiego pochodzenie, który właśnie działał w tym środowisku, ale ja mało o nich wiem, myślałem że to nich napisałes.
23-02-2008 23:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #49
 
A to ja jeszcze byłem w rozmowie z tzw. wyznawcą koptyjskim. Są to ludzie, który uznają nauki papieża, ale sprawują mszę po koptyjsku - tylko oni rozumieją ten język i mogą go używać tylko na Eucharystii.

Cytat:To źle słyszałeś.

Możliwe - dlatego napisałem: SŁYSZAŁEM. Ale to chyba wtedy tyczyło się Kanady i USA... :-k

Cytat:Wręcz przeciwnie to żydowska specjalność szukanie głębokich interpretacji.
Jak dla mnie to podchodzą twardą ręką Boga do wszystkiego - cóż to tylko moje zdanie, nawet nie opinia. Nie oceniam ich źle. Wręcz przeciwnie. Znałem kilku żydów polskiego pochodzenia, z którymi miałem bardzo dobry kontakt.
Prawie jak... papież. 8)

Ogólnie szanuję ich tak jak wszystkie inne religie - nie sekty.
23-02-2008 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #50
 
I jeszcze informacje na temat dwóch katolickich wspólnot, które ewentualnie można by uznać za należące do tego ruchu.
Wspólnota Jan Chrzciciel posiada niewielką oazę w Izraelu gdzie jest kilku Żydów katolików. Podaje kontakt może się komuś kiedyś przyda.
Koinonia John the Baptist - Israel
Mevo HaGefen St. 2
90820 MOTZA ILLIT
e-mail: israel@koinoniagb.org
tel. 00972 2 53 46 301
fax: 00972 2 53 46 301

Istnieje również w wielu krajach Wspólnota Błogosławieństw założona przez brata Efraima Żyda z pochodzenia, ale wychowanego w rodzinie protestanckiej.
Link do głownej strony wspólnoty.
http://beatitudes.org/
24-02-2008 09:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #51
 
Nie wiem po co wyważać otwarte drzwi.
Jest Kościół założony przez Żyda mesjańskiego (Jezusa Chrystusa).
Z początku były poważne dyskusje czy członkiem tego Kościoła może być nie - Żyd, ale Bóg dał ówczesnemu przewodniczącemu tego Kościoła , Żydowi Mesjańskiemu znanemu jako Święty Piotr (wcześniej nazywał się Szymon) widzenie opisane w 10 rozdziale Dziejów Apostolskich.
I Piotr w wyniku tego widzenia wstawił się za nie-Żydami (Dz 11,1-18)
Mesjański Żyd, znany jako "święty Paweł" (wcześniej Szaweł) skomentował to tak:
" Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga."/Rz 2,28-29/

Tak więc nie ma powodu by tworzyć jakieś specjalne wspólnoty "Żydów Mesjańskich" skoro jest wspólnota Żydów Mesjańskich (Żydów według Ducha, niezależnie od pochodzenia) założona przez samego Jezusa CHrystusa.

pozdrawiam
Marek
24-02-2008 20:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #52
 
Tak samo można by powiedzieć, że nie ma powodu tworzenia żadnych wspólnot przy KRK wystarczy przecież parafia i liturgia po łacinie.
24-02-2008 21:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #53
 
Talmid napisał(a):Tak samo można by powiedzieć, że nie ma powodu tworzenia żadnych wspólnot przy KRK wystarczy przecież parafia i liturgia po łacinie.
Nie ma analogii.
"Żydzi Mesjanistyczni" nie są organizacją wewnętrzną Kościoła, lecz raczej alternatywną.
Natomiast co ma do tego liturgia po łacinie - doprawdy nie rozumiem.

pozdrawiam
Marek
24-02-2008 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #54
 
Nieco wcześniej w tym temacie napisałem:

"A tzw kościołem hebrajskim to chyba mnie nie zrozumiałeś. To są nieliczni Żydzi wyznania rzymsko-katolickiego mieszkający w Izraelu, którzy zdje się, że mają swoją własną liturgie po hebrajsku i właśnie pragną być w KRK zachowując swoje zwyczaje i kulture. Tam jest/był taki polski karmelita żydowskiego pochodzenie, który właśnie działał w tym środowisku, ale ja mało o nich wiem, myślałem że to nich napisałes."

Według wiedzy jaką posiadam, przez Żydów mesjańskich należy rozumieć wszystkich Żydów, którzy uznają Jezusa za mesjasza, a zatem również katolików. Zwróć uwagę że mesjańkich piszę z małej litery.

[ Dodano: Nie 24 Lut, 2008 21:02 ]

Napisałem również:
O religii możemy mówić w przypadku konkretnego zboru należącego do ruchu Żydów mesjanicznych. Natomiast pod określeniem Żydzi mesjaniczni kryje się wiele różnych religii, nie ma takiej religii jak Żydzi mesjaniczni. To określenie tak naprawdę to nic nie oznacza i tylko wprowadza więcej zamieszania w i tak pogmatwane żydowskie sprawy. Nawet to określenie ruch może też być źle zrozumiane bo wiele tych zborów synagog tak bardzo się różni, że trudno ich nazwać jednym ruchem.
24-02-2008 21:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
Słusznie napisałeś.
Jednak to się nie kłóci z moją wcześniejszą wypowiedzią.

pozdrawiam
Marek
24-02-2008 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #56
 
Już chyba Ciebie rozumiem chodzi Ci o to żeby nie tworzyć alternatyw dla KRK, który jest wspólnotą, w której jest miejsce i dla Żydów i dla Polaków i dla Wietnamczyków itd., gdzie mogą zachować swoją tożsamość narodową i kulturową i estetykę itd. jednocześnie wyznając tą samą wiarę.
24-02-2008 22:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #57
 
Owszem, mniej więcej o to mi chodzi.
Zbawienie bierze początek od Żydów, ale w Nowym Przymierzu nie ma powodu robić gett.

pozdrawiam
Marek
24-02-2008 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #58
Re: Żydzi mesjanistyczni
nieania napisał(a):Od jakiś chyba 15/20 lat istnieją na świecie Żydzi Mesjanistyczni. Zaczęło się od tego, że podczas wspólnej modlitwy w synagodze grupa ortodoksyjnych Żydów przeżyła chrzest w Duchu Świętym.

Ja osobiście zetknąłem się z małą wspólnotką Żydów mesjanistycznych we Wrocławiu i miało to miejsce właśnie około 20 lat temu. Powoływali sie oni na wiele inych podobnych wspólnot istniejących na całym świecie, więc sądzę, że istnieją oni znacznie dłużej niż "15/20 lat".
27-02-2008 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #59
Re: Żydzi mesjanistyczni
miasto napisał(a):Powoływali sie oni na wiele inych podobnych wspólnot istniejących na całym świecie, więc sądzę, że istnieją oni znacznie dłużej niż "15/20 lat".
No cóż, Miasto, musisz zrozumieć że katolikom nawet np. 50 lat istnienia "Kościoła Chrystusowego" nie imponuje... :mrgreen:

pozdrawiam
Marek
27-02-2008 18:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #60
Re: Żydzi mesjanistyczni
Marek MRB napisał(a):
miasto napisał(a):Powoływali sie oni na wiele inych podobnych wspólnot istniejących na całym świecie, więc sądzę, że istnieją oni znacznie dłużej niż "15/20 lat".
No cóż, Miasto, musisz zrozumieć że katolikom nawet np. 50 lat istnienia "Kościoła Chrystusowego" nie imponuje... :mrgreen:

o co Ci chodzi dobry człowieku?

dziewczyna pyta o coś, co ją ciekawi, to próbuję wedle swej wiedzy uzupełnić jej informacje..


Ale Ty oczywiście zawsze musisz sie czepiać słówek i wszysto obrócić w złośliwości i żenujące uwagi ad personam.
27-02-2008 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów