Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show
Autor Wiadomość
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show
Mam nadzieję, że to nie tylko medialny szum...




http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,969...caid=156c6
Cytat:"Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show" - pisze włoski dziennik "La Stampa" informując, że Benedykt XVI apeluje do kapłanów o odprawianie liturgii z godnością i dostojeństwem.


Gazeta podkreśla, że Watykan zamierza położyć kres - jak to ujmuje - "ekstrawagancjom" podczas mszy świętych.


REKLAMA Czytaj dalej



"La Stampa" przytacza wypowiedzi sekretarza Kongregacji Kultu Bożego arcybiskupa Alberta Malcolma Ranjitha, który przypomina, że msza to nie spektakl, lecz ofiara, dar i tajemnica i zapowiada wprowadzenie większego rygoru w kwestiach dotyczących sposobu jej odprawiania.

Według tych zapowiedzi wprowadzony zostanie bezwzględny wymóg przyklękania przed Najświętszym Sakramentem, zaś kazania nie będą mogły trwać dłużej niż 10 minut i muszą być związane z czytaniami Ewangelii na dany dzień. Hostii nie będzie można podawać do ręki, ale tylko do ust klęczącemu, a nie stojącemu wiernemu. Zakazane zostaną wszelkie elementy obrządku, niezgodne z nauką Kościoła, które stawiają celebransa w centrum uwagi.

"La Stampa" podkreśla, że zaniepokojenie Watykanu budzi brak należytego szacunku dla Eucharystii.

Niektórzy księża swą niewytłumaczalną ekstrawagancją nadużywają liturgii, jakby była to własność ich samych, a nie Kościoła - powiedział sekretarz Kongregacji Kultu Bożego.

Arcybiskup Ranjith dodał następnie: "koniec z nadużyciami i osobistymi interpretacjami". (sm)


Bogu niech będą dzięki, że doczekaliśmy się tak wspaniałego Ojca Świętego +
25-02-2008 14:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
to po co było ostatnio wprowadzać zezwolenie na przyjmowanie Eucharystii do rąk?
25-02-2008 14:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Taki szum robią ale chyba zapominają że te słowa są jedynie prywatną opinią jednego człowieka, a to że jest on kardynałem i sekretarzem CdCDeDS nie stanowi że ta wypowiedź to już zapowiedź zakazu. Tak samo ja mogę powiedzieć i będzie to miało takie same skutki prawne. Droga legislacyjna będzie długa- a jeszcze się nie zaczęła.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
25-02-2008 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Nie mam nic przeciw przyjmowaniu Komunii na rękę. Nie jest to niczym niewłaściwym. Tylko,że część osób nie jest jeszcze na to otwarta i w tym problem. Doszukujemy się we wszystkim zła, a przez to nie wiemy jak wiele tracimy oraz jak wiele tracą inni. Z radością i wytrwale oczekuję na wprowadzenie Komunii na rękę. Mam nadzieję,że ludzka mentalność się zmieni w tej kwestii jak bardziej zrozumiemy naszą wiarę i nasze chrześcijaństwo. Napełnia mnie smutkiem jak widzę w społeczeństwie niezrozumienie wobec działalności katolickich wspólnot modlitewnych, niezrozumienie wobec przyjmowania Komunii na rękę.

Uczestniczyłem w Mszach we wspólnotach Odnowy i KSM-u i nie dostrzegam tam żadnych nadużyć. Msze odprawiane czy na błoniach Toronto czy Krakowa,kiedy był papież były wolne od nadużyć.

Poza tym w kwestii ,o której mówimy papież nie wypowiedział się jeszcze "ex cathedra". Poczekamy,zobaczymy. Są ponadto osoby,które Komunię mogą przyjąć tylko na stojąco, więc nie będą mogli klęknąć wszyscy co do osoby.

Przyjmowałem Eucharystię pod dwoma postaciami .To było coś pięknego i nie było to dla mnie nadużycie. Ważny jest tu raczej sam szacunek wobec Najświętszego Sakramentu. Nawet Komunia na rękę przyjęta z szacunkiem jest miła Panu.

Mówimy, że klęcząc adorujemy, siedząc słuchamy a stojąc uwielbiamy i oddajemy Chwałę Panu.
25-02-2008 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ty najlepiej wiesz co jest miłe Panu, a co nie. Wiecej pokory Polonium. A w tej sprawie na pewno papież nie będzie się wypowiadał "ex cathedra" nie ta waga sprawy Oczko.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-02-2008 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat: Hostii nie będzie można podawać do ręki, ale tylko do ust klęczącemu, a nie stojącemu wiernemu.
Tylko co z tymi co nie mogą uklęknąć ? Smutny

Cieszę się, że papież o tym mówi. To jest ważne, aby ludzie pamiętali , że są w Kościele na Mszy Świętej.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-02-2008 15:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Kyllyan napisał:
Cytat:Ty najlepiej wiesz co jest miłe Panu, a co nie. Wiecej pokory Polonium.

Kyllyan bez przesady.Przecież wszystko, co jest czynione z szacunkiem względem Pana jest miłe Panu. To stwierdzenie faktu oczywistego a nie jakiś wyraz pychy.

Offtopic:Nie lubię, gdy we wszystkim, co piszę dostrzega się pychę. Taka postawa rani a po za tym uchodzi za wyraz nadgorliwości. Też jestem człowiekiem i chciałem powiedzieć, że pewne słowa mnie ranią. Nie znasz mnie dogłębnie Kyllyan i nie wiesz,co się dzieje w mojej duszy. To jest tajemnicą. Nie chciałbym na forum czuć się jak "cudzoziemiec", bo tu też znalazłem wielu przyjaciół, których polubiłem.
25-02-2008 15:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Rachel napisał(a):tylko co z tymi co nie mogą uklęknąć ?
Nic, Będą stać. Znam panią chora na stawy, która klekac nie może. I wtedy, kiedy wszyscy na Mszy klekają ona wstaje, Chodzi o zasad. A wyjatki zawsze są.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-02-2008 16:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Polonium napisał(a):Z radością i wytrwale oczekuję na wprowadzenie Komunii na rękę
A Ty z innego świata jesteś? Przecież to juz funkcjonuje.
Polonium napisał(a):Poza tym w kwestii ,o której mówimy papież nie wypowiedział się jeszcze "ex cathedra". Poczekamy,zobaczymy.
I jak już zauważono nie wypowie się nigdy.
Polonium napisał(a):Przyjmowałem Eucharystię pod dwoma postaciami .To było coś pięknego i nie było to dla mnie nadużycie.
Kolejny raz jakby nie z tego świata- Komunia pod dwiema postaciami nie jest przestępstwem (i nigdy nie byłaOczko ).

Polonium napisał(a):Są ponadto osoby,które Komunię mogą przyjąć tylko na stojąco, więc nie będą mogli klęknąć wszyscy co do osoby.
o tym mówią dokumenty Kościoła (choćby OWMR) i podają że osoby nie mogące uklęknąć nie muszą tego robić.
Cytat:Cieszę się, że papież o tym mówi.
Papież na razie o tym nie mówi. Pisał o tym niegdyś w "Duchu liturgii", ale tego też nie czynił papież a Josef Ratzinger. Papież się na ten temat nie wypowiadał.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
25-02-2008 16:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Kyllyan napisał(a):Rachel napisał/a:
tylko co z tymi co nie mogą uklęknąć ?

Nic, Będą stać. Znam panią chora na stawy, która klekac nie może. I wtedy, kiedy wszyscy na Mszy klekają ona wstaje, Chodzi o zasad. A wyjatki zawsze są.
To super Duży uśmiech
To będę wyjątkiem od reguły Oczko

szumi napisał(a):Cytat:
Cieszę się, że papież o tym mówi.

Papież na razie o tym nie mówi. Pisał o tym niegdyś w "Duchu liturgii", ale tego też nie czynił papież a Josef Ratzinger. Papież się na ten temat nie wypowiadał.
to coś , źle zrozumiałam Uśmiech dzięki za sprostowanie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-02-2008 16:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Szumi napisałeś o Komunii na rękę. W niektórych parafiach rzymskokatolickich jest taka możliwość, by przyjąć w ten właśnie sposób ? Byłem jednak w katedrze i u nas w kosciele parafialnym,ale nie zauważyłem jeszcze osób przyjmujących na rękę, mimo iż Episkopat zezwala. Czy to się wiąże z jakimś lękiem wśród ludzi. Na Placu Św.Piotra jest to przecież możliwe bez problemu. Kościół zezwala,ale nie zauważyłem nawet by się to upowszechniało, a już na forum widać informacje o możliwym zakazie.
25-02-2008 18:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Polonium ja też się nie zetknełam się z tym. To jest chyba bardziej rozpowszechnione na zachodzie. Odnośnie Komunii Świętej na rękę.
Ale już nie raz przyjmowałam Komunię pod dwoma postaciami Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-02-2008 18:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
TO że nikt nie przyjmuje to dobrze. Bo w Polsce nadal normalnym sposobem przyjmowania Komunii jest do ust. Ale kapłan ma obowiązek udzielić wiernemu Komunii na rękę gdy ten o taki sposób przyjęcia prosi (prosi czyli wyciąga ręce w geście gotowości do przyjęcia na rękę Komunii). Ja w Szczecinie spotykam to dość powszechnie. I nikt nie ma żadnych problemów. Elegancko i kulturalnie.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
25-02-2008 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
Dla mnie to medialne show.

Co do 10 minutowego kazania to sobie tego szczerze nie wyobrażam. To tak jakby papież miał 10 minut na homilię.... :? (to mi się wydaje mało prawdopodobne)

Co do przyjmowania Komunii do ust czy na rękę to jest to przesada. Czepiamy się szczegółów... Co do pozycji klęczącej to jeszcze nie dawno było głośno o tym, że tylko pokutnicy w trakcie mszy mają klęczeć...

Wydaje mi się to medialnym show. Te zmiany są mało potrzebne. Nie widziałem, żeby kapłan sam siebie jakoś wywyższał na mszy św. :-k

Dziwne to jest dla mnie dziwne... I dziwnie podejrzane.
25-02-2008 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
W tym artykule jest sporo sensacji - zdaje się nawet dość dużo... jednak temat jest ważny.

Wychodzą różne dokumenty Kościoła wzywające do unikania poważnych nadużyć w liturgii.

Wymienić należy:

1. encyklikę Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharistia", w której papież mówił m.in.:
- że nie wyłącznie kapłan wypowiada słowa modlitwy eucharystycznej (na Zachodzie zdarza się, że słowa modlitwy wypowiada lud razem z kapłanem, co jest wypaczeniem istoty kapłaństwa sakramentalnego i kapłaństwa powszechnego Ludu Bożego) - EE 28
- że wspólnota nie może sama sobie ustanowić kapłana z mocą święceń - EE 29
- że katolicy mają powstrzymać się od Komunii we wspólnotach odłączonych od Kościoła katolickiego - EE 30

2. List apostolski Jana Pawła II "Mane nobiscum Domine" i tam papież wskazywał:
- że najświętszej Eucharystii nalezy się najwyższy szacunek (MND 18)
- że warto przestudiować Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (MND 17)

3. Instrukcję Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentum "Redemptionis sacramentum" o zachowaniu i unikaniu pewnych zachowań w związku z Eucharystią
Redemptionis sacramentum
- nie wolno ukłądać własnych modlitw eucharystycznych ani modyfikować istniejacych (RS 51)
- nie wolno używać wina niewiadomego pochodzenia (RS 50)
- słowa modlitwy eucharystycznej wypowiada wyłącznie kapłan (RS 52)
- nie wolno wykonywać innych modlitw ani śpiewów w trakcie modlitwy eucharystycznej /a u nas ma to miejsce nie raz na Mszach z udziałem dzieci/ (RS 53)
- nie wolno łamać Hostii w trakcie konsekracji (RS 55)
- nie wolno zmieniać tekstów liturgicznych (RS 59)
- nie wolno odprawiać poszczególnych części Eucharystii w różnym czasie (RS 60)
- nie wolno odczytywać Ewangelii osobie, któa nie ma święceń (RS 63)
- nie wolno osobie świeckiej głosić Homilii (RS 64 i 65)

Tego jest dużo każdy może sobie przeczytać...

Nie należy się spodziewać jakiś większych dokumentów. Prawdopodobne jest, że kongregacja wyda jakiś dokument, ale rewolucji bym się nie spodziewał: np. nakazu przyjmowania wyłącznie na klęcząco.


Cytat:I nikt nie ma żadnych problemów.
Jest pewien problem z przyjmowaniem na rękę, gdyż nie wszyscy potrafią w ten sposób przyjmować. Z moich obserwacji wynika, że na rękę przyjmuje dużo mniej niż 1% przyjmujących... I dobrze, gdyż sądzę, że przyjmowanie do ust jest najbezpieczniejsze i najmniej stresogenne dla szafarza.

W Polsce na szczęście nadużyć jest niewiele, choć się zdarzają np. na mszach z udziałem dzieci odstawianie jakiś piosenek na modlitwie eucharystycznej. Jednak dochodzą z Zachodu różne niepokojące sygnały - od świadków słyszałem świadectwa m.in. o konsekrowaniu wina w butelkach, o siedzeniu przez całą Eucharystię, o wspólnym odmawianiu modlitwy eucharystycznej przez księdza i całą wspólnotę lub jej przedstawicieli, zatrudnianie w roli nadzwyczajnych szafarzy dziewcząt w spódniczkach mini, czy stadne przystępowanie do komunii całej wspólnoty podczas gdy spowiedzi nie ma.

Jeżeli o to chodzi to powinno się z tym zrobić szybko porządek. Takie rozmemłanie i rozwodnienie jest przyczyną odejscia od wiary i kryzysu.
26-02-2008 00:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów