Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
Kimi napisał(a):Ale co dzienne, 8-12 minutowe by się przydały.
To może pogadać z ks proboszczem Uśmiech

W diecezji w której przebywam, to Biskup robi mocny nacisk na Słowo Boże i dlatego jest homilia codziennie Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-02-2008 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Eucharystia to "stół Słowa" i "stół Chleba". Msza Święta to zarówno liturgia Słowa jak i liturgia Eucharystyczna. Owszem, zdarza się na tygodniu zwłaszcza z wyjątkiem niedziel i Świąt, że homilia jest pomijana. Niemniej jednak jej rola jest bardzo ważna. Ewangelie z każdego dnia są bowiem tzw. skrutinium. Rolę nadrzędną pełni Ewangelia z Mszy Świętej niedzielnej i według niej dobierane są czytania na każdy dzień w tygodniu.

Dowiedziałem się o tych skrutiniach z amerykańskiej strony katolickiej przy okazji czytania o programie Daily Katechism, zaś o roli Mszy Świętej niedzielnej mówił nam ksiądz.

Zatem warto, aby taka homilia, choćby krótka była na tygodniu uwzględniona.

Zawsze też warto zakupić kalendarzyk z czytaniami, by móc śledzić tekst Ewangelii z każdego dnia. Wiele daje taki kalendarzyk. Dużo nie kosztuje a zawsze się przyda. Na wsiach może być z kupieniem problem, w miastach są natomiast dostępne sklepy z dewocjonaliami.
26-02-2008 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
W "mojej" światyni jest kiepska akustyka, kiepskie nagłosnienie, a lektorzy kiepsko czytają i maja kiepska dykcję. Oczko Załatwiam to tak, że czytania dostaję codziennie na swój komputer Oczko
i przed wyjsciem z domu na Mszę sobie je czytam. Również homilia jest zamieszczona na stronie parafii Oczko
Czytania możesz sobie zaprenumerowac tu: http://www.mateusz.pl/czytania/

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
26-02-2008 20:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #34
 
Cytat:ks proboszczem Uśmiech

Rachel nie podnoś mi ciśnienia Uśmiech

Chyba rozumiesz...
26-02-2008 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Kimi napisał(a):Rachel nie podnoś mi ciśnienia

Chyba rozumiesz...

Ok. Rozumiem... to zaczynamy liczyć do 10 Oczko

jak co proponuję Wam książkę ks Jana Kuźmiara "Dał nam znak Życia", odnosnie Mszy Świętej Uśmiech w prosty sposób przedstawione i zrozumiały dla każdego :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-02-2008 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #36
 
No poszukam książki w Internecie. Na kolejny rok seminarium się przyda Uśmiech

A dziś usłyszałem nowinkę, że proboszcz za 2 lata odchodzi, więc sobie pogadam z nowym... :-

Przydały by się chwilowe refleksje...

Ale nie wyobrażam sobie, żeby całe kazanie trwało 10 minut. Kazanie ma nam tłumaczyć Ewangelię. 20-25 min - powinno starczyć. No i w okazjonalnych sytuacjach trochę więcej.

Owszem, nie raz kazanie jest dłuższe niż cała modlitwa... Ale jak ksiądz chce to potrafi "przedłużyć" mszę.

Kazania są potrzebne młodzieży, byleby nie gadać 30 minut od rzeczy.
27-02-2008 10:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
A czy nie chodzi o homilię ?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-02-2008 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #38
 
nie którzy ksieża potrafią dokładnie i pieknie, pokolei tlumaczyć czytania np. jak moj ks. proboszcz. Duży uśmiech ale jeszcze nigdy nie wspomniał o psalme chciasz b. dobrze pasował do ewangeli. :wink: wspominam o tym ponieważ jestem psalmistko/ :- /psałterzystko i b. bardzo rzadko slysze chociasz fragmęty psalmów. Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech a co do dlugości homili to najlepiej do 15-20 min bo puźniej to nawet ja zasypiam Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
01-03-2008 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #39
 
Byłem wczoraj (niedziele) na mszy w Białej Podlaskiej, chyba pod wezwaniem Archanioła Gabriela. -oni tam nie mają chyba połowy kartek w mszale. Cała msza trwa tam do 30 minut z kazaniem, niezależnie od księdza (tak twierdzi moj szwagier).
-można tak sobie latać po mszale jak się chce? na serio ominął ksiądz wiele (fragmentów/modlitw/spowiedz powszechną) - jako byly lektor jestem tego pewny.

btw:
ksiądz na kazaniu w tym kosciele napisał(a):zaczęli się kłócić, jak to żydki
03-03-2008 09:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
PS napisał(a):-można tak sobie latać po mszale jak się chce? na serio ominął ksiądz wiele (fragmentów/modlitw/spowiedz powszechną) - jako byly lektor jestem tego pewny.
NO to zależy co opuścił. Być może tylko użył innej formy, np. zamiast spowiedzi powszechnej na jeszcze trzy inne formy aktu pokutnego.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
03-03-2008 09:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #41
 
nie było żadnej formy aktu pokutnego. Po prostu wstęp mszy- "zbieramy się coś w niedzielę cos tam cos tam". Jakaś jeszcze modlitwa i od razu "Módlmy się..." i czytania. Liturgia Euchartystyczna też wydaje mi się, że coś "przeskoczyliśmy". Po kilkunastu minutach mszy było po kazaniu. Pozniej nie bylo wyznania wiary (niedziela to uroczystosc). Czyli niecałe 20 minut na Liturgię Eucharystyczną z komunią (ok. 4 minut) i ogłoszeniami (2).
03-03-2008 09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
PS napisał(a):Jakaś jeszcze modlitwa
A może ta modlitwa to był akt pokutny.

Nie wiem, nie uczestniczyłem w tej Mszy więc nie będę pisał czy coś ominięto, a jedynie że omijanie czegokolwiek jest niedozwolone!

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
03-03-2008 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #43
 
w rekolekcje w mojej parafi był ks.salezjanin-kazanie trwało 30 min. Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech ks. ma taki łagodny i spokojny głos ale nawet ciekawe kazania były. pod warunkiem że nie zasnołeś Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
03-03-2008 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #44
 
Ja rekolekcje mam teraz i zaczynam rozumieć ograniczenie czasowe dla kazań Szczęśliwy Szczęśliwy Szczęśliwy

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-03-2008 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
Homilia na coniedzielnej Mszy, a kazanie na Mszy w czasie rekolekcji, to dwie różne sprawy.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-03-2008 08:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów