Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #271
 
--------------------------------------------------------------------------------

Tak, pytanie powinno być chyba nieco inaczej zadane. Bo cytatów odnośnie spowiedzi się nie znajdzie, raczej przygotowujące do spowiedzi

Dlaczego?

[ Dodano: Sob 06 Gru, 2008 23:30 ]
Sowa nie umie wklejać Smutny

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
07-12-2008 00:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #272
 
die_eule napisał(a):Tak, pytanie powinno być chyba nieco inaczej zadane. Bo cytatów odnośnie spowiedzi się nie znajdzie, raczej przygotowujące do spowiedzi

Dlaczego?
Można znaleźć jakieś książki odnośnie wyjaśnienia czy coś jest nie tak. Podałam jedną z takich książek.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-12-2008 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #273
 
die_eule napisał(a):Bo cytatów odnośnie spowiedzi się nie znajdzie, raczej przygotowujące do spowiedzi

Dlaczego?
NIe rozumiem tego pytania. Może jakoś się jaśniej odnieść?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-12-2008 02:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #274
 
Zależy mi na cutatach z Biblii, które mówią o spowiedzi. Na razie znalazłam tu tylko odpowiedź, że trudno będzie o takie, stad moje pytanie "dlaczego?". Czy W Biblii nie ma ten temat ani słowa??

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
08-12-2008 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #275
 
die_eule napisał(a):Czy W Biblii nie ma ten temat ani słowa??
http://mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_45.htm
http://www.warto.cme.org.pl/2003_02/temat_numeru7.htm

Poźniej może więcej - idę do szkoły.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-12-2008 12:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #276
 
Dziękuję, a ja po polopirynę i sobie wnikliwie poczytam.

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
08-12-2008 12:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #277
 
A Jezus znowu rzekł do nich: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20, 19-23).

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
08-12-2008 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Basia1 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #278
 
Może jeszcze pomoże to: http://www.mateusz.pl/ksiazki/pdzsims/pr..._01_p2.htm
08-12-2008 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #279
 
Tym, którzy mają problem ze spowiedzią polecam do przeczytania: http://jozef.org.pl/inne/spowiedz.html
Do spowiedzi poleci jak na skrzydłach... Uśmiech
17-12-2008 00:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Chadkeren Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #280
 
Mam takie pytanko. Na jakiej podstawie protestanci zrezygnowali ze spowiedzi przy konfesjonale na rzecz spowiedzi powszechnej? I czy wg Was mają rację i jaki jest tego skutek.

"Bez wiary potykamy si? o ?d?b?o s?omy, z wiar? przenosimy góry."
17-12-2008 15:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #281
 
Nie wiem, czy do mnie też było pytanie, ale napiszę, jakie jest moje zdanie Uśmiech Ciekawy temat.
Na jakiej podstawie - nie wiem. Twierdzą, że pierwsi uczniowie nie mieli konfesjonałów i w Piśmie nie ma przepisów nt formy usznej.
Jest natomiast wyraźne udzielenie przez Jezusy mocy odpuszczania grzechów apostołom. Nie wszystkim tłumom, które się gromadziły, aby Go słuchać, ale właśnie uczniom, którzy gromadzili się razem. Tchnął na nich i przekazał im Ducha Świętego.

Jaki tego skutek... Spowiedź powszechna odpuszcza grzechy lekkie. Grzechu ciężkiego nie zmywa. Tam gdzie grzech ciężki, tam zerwanie relacji z Panem, wypędzenie Go z duszy, śmierć duchowa... Wiadomo więc, jakie skutki Smutny niestety...

No i racji w tym świetle oczywiście nie mają.

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:
Cytat:Kan. 961 -

§ 1. Absolucja wielu równocześnie penitentów bez uprzedniej indywidualnej spowiedzi, w sposób ogólny, nie może być udzielona, chyba że:

1° zagraża niebezpieczeństwo śmierci i brak czasu na to, by kapłan lub kapłani wyspowiadali poszczególnych penitentów;

2° istnieje poważna konieczność, a mianowicie kiedy z uwagi na liczbę penitentów nie ma dostatecznie dużo spowiedników do należytego wyspowiadania każdego z osobna w odpowiednim czasie, na skutek czego penitenci bez własnej winy muszą pozostawać przez długi czas bez łaski sakramentalnej albo Komunii świętej; nie jest uważane za dostateczną konieczność, gdy nie ma wystarczającej liczby spowiedników jedynie z powodu wielkiego napływu penitentów, jaki może się zdarzyć podczas jakiejś wielkiej uroczystości lub pielgrzymki.

§ 2. Wydawanie osądu, czy zachodzą warunki wymagane zgodnie z § 1, n. 2, należy do biskupa diecezjalnego, który wziąwszy pod uwagę kryteria uzgodnione z pozostałymi członkami Konferencji Episkopatu, może określić wypadek takiej konieczności.

Kan. 962 -

§ 1. By wierny ważnie korzystał z sakramentalnej absolucji udzielonej wielu penitentom jednocześnie, wymaga się nie tylko odpowiedniej dyspozycji, lecz również postanowienia, że we właściwym czasie wyzna grzechy ciężkie, których teraz wyznać nie może.

§ 2. Wiernych należy wedle możności pouczać, także z okazji przyjmowania absolucji generalnej, o wymogach określonych w § 1. Absolucję generalną powinno poprzedzić - nawet w niebezpieczeństwie śmierci - jeśli tylko czas na to pozwala, wezwanie do wzbudzenia przez każdego aktu żalu.

Kan. 963 - Z zachowaniem obowiązku, o którym w kan. 989, ten, komu zostają odpuszczone grzechy ciężkie przez absolucję generalną, powinien jak najszybciej przy nadarzającej się okazji odbyć spowiedź indywidualną, zanim przyjmie następną absolucję generalną, chyba że istnieje słuszna przyczyna.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-12-2008 16:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Milky Way Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 359
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #282
 
Zazwyczaj tak zostały opisane w literaturze,z skrzydłami.

http://pl.youtube.com/watch?v=-k173d6TO9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=KBS4MQ1JS9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=mG0HCICxHj...re=related
17-12-2008 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #283
 
A dlaczego? Sądzisz, że Pan Bóg lubuje się w dawaniu niezrozumiałych ludziom wizji? Jeśli daje wizję, to ma ona czemuś służyć. A jeśli ma służyć, to musi być dane człowiekowi zrozumienie. Może dlatego aniołowie wyglądają "klasycznie", a nie, jak w niektórych miejscach w Piśmie, przyjmują np. postać ludzką. Nie wiemy, jak 'na co dzień' wygląda anioł Oczko wiemy, jak zwykle objawia się człowiekowi, jeśli zgodnie z wolą Pana ma być przez niego rozpoznany. W Piśmie Świętym aniołowie zazwyczaj są przedstawiani jako istoty mające skrzydła. Czemu więc mielibyśmy uznawać, że ta wizja jest fałszywa?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-12-2008 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #284
 
Protestanci nazywają sie protestantami dlatego, że protestowali przeciw zwyczajom, które według nich były niebiblijne. A w Piśmie nigdzie nie znajdziemy nakazu spowiedzi usznej i indywidualnego odpuszczenia grzechów. Więc źródeł spowiedzi usznej należy szukać w Tradycji.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MS/...wiedz.html
Ponadto spowiedź uszna wydaje mi sie logiczna. Bo skoro spowiednik ma prawo grzechy odpuścic, albo zatrzymać, to na jakiej podstawie? Musi najpierw je poznać.
18-12-2008 07:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #285
 
Dziękuję za wszystkie linki i pomoc. Poczytałam, pogmerałam...Nie wiem jak Wy, ale ja rozumiem przesłanie Jezusa dot. odpuszczenia grzechów jako zobligownie do przebaczania drugiemu człowiekowi w ogóle. Jeśli ja przebaczę tobie, a ty mnie to wypełniamy naukę Chrystusa. Nie odbieram tego jako nakazu wyznawania grzechu przed kapłanem.

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
18-12-2008 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów