Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Badania religijności Polaków
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
PS, niestety, nie są.
I cóż, po pierwsze przez nich samych - bo nie robią nic z wpisanym w nas pragnieniem Prawdy. Nie zgłębiają się w Objawienie, w naukę Kościoła.
Po drugie, nie da się ukryć, wina księży. Wiedzą doskolale, że ludzie są leniwi, więc sami powinni wykorzystywać okazję, że do kościoła zleciało się pół parafii, i przedstawić w prosty, przystępny sposób to co się np. na mszy dzieje.

duszyczka napisał(a):wiem Ale mi chodzi głównie o kazanie.
Ale w Mszy nie chodzi głównie o kazanie...
Jeśli kazanie Ci nie odowiada - w domu sama pomedytuj nad danym fragmentem. Lectio Divina polecam. Może chociaż nudne kazania zmobilizują Oczko

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
13-04-2008 17:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Alberto Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Apr 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Marek MRB napisał(a):Religijność w Piśmie jest cnotą, wbrew bredniom propagandzistów protestanckich: Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata. List św. Jakuba 1,27
Zauważ tylko, iż w Bibli, Pan Bóg ukazał o wiele więcej aspektów religijności, np. Egipcjanie byli bardzo religijni ponieważ czcili wiele bóstw. Cały ich dzień przesiąknięty był religijnością. W czasach nowożytnych, Grecy jak i Rzymanie także byli b. religijni. Ap. Paweł w mowie na aeropagu, pochwalił nawet Ateńczyków za ich religijność gdyż mieli tam wiele ołtarzy dla swych bóstw, lecz miał w tym ukryty cel, a co
miał do przekazania odnośnie "religijności", napisał w Rz 8,1-14 oraz w wersie 26; Rz 12,1-10; Ef 2,1-10 [wg wyd. BT /III poprawione];
Reasumując,- religijność bez Boga jest zła sama w sobie
14-04-2008 14:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #33
 
Sivis Amariama napisał(a):Ale w Mszy nie chodzi głównie o kazanie...
tow iem
i mi chodzi ze zawsze na kazaniac się nudze lecz na reszcie mszy nie bo to poprostu jest wspaniałe.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
14-04-2008 15:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Alberto napisał(a):Ap. Paweł w mowie na aeropagu, pochwalił nawet Ateńczyków za ich religijność gdyż mieli tam wiele ołtarzy dla swych bóstw, lecz miał w tym ukryty cel, a co
miał do przekazania odnośnie "religijności", napisał w Rz 8,1-14 oraz w wersie 26; Rz 12,1-10; Ef 2,1-10 [wg wyd. BT /III poprawione];
W ŻADNYM z tch wersów nie ma NIC o religijności.
A Paweł miał wprawdzie ukryty cel, ale pochwalił Ateńczyków szczerze - bowiem ktoś kto nie poznał Boga czcząc swoje własne wymysły i intuicje Boga nie zdradza, tylko szuka. Najzwyczajniej w świecie człowiek pragnie Boga - tyle że bez Objawienia nie potrafi Go znaleźć.
Gdyby to samo robił człowiek któremu zwiastowano Objawienie - byłoby to bawochwalstwo.
Cytat:Reasumując,- religijność bez Boga jest zła sama w sobie
Napisałeś zdanie bezsensowne - coś jakby "czytanie bez tekstu".
Religijność jest niczym innym jak sposobem w jaki wiara przejawia się w życiu codziennym - i jako taka nie jest bez Boga możliwa.

pozdrawiam
Marek
14-04-2008 21:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Marek MRB napisał:
Cytat:Religijność jest niczym innym jak sposobem w jaki wiara przejawia się w życiu codziennym - i jako taka nie jest bez Boga możliwa.

Otóż to. Trzeba odróżnić religijność od wierzeń. Wierzenia istnieją od czasu ludzi pierwotnych, ale pierwsza religia sensu stricte narodziła się wśród Izraelitów, a jej cechą był silny monoteizm. Św.Paweł mówiąc o mieszkańcach Aten "religijni" użył tego jako przenośni w znaczeniu "poszukujący Boga". To, co było wówczas u Ateńczyków i Rzymian to były wierzenia czyli politeizm, a nie religia jako taka. Dopiero chrześcijaństwo stało się religią w pełnym znaczeniu tego słowa.

Ale to, że ktoś jest chrześcijaninem nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że już Boga znalazł. Wbrew pozorom szuka nadal, ale te poszukiwania mają zupełnie inny charakter niż w przypadku nieochrzczonych mieszkańców starożytnej Grecji. Poszukiwania chrześcijan to już nie szukanie oblicza Boga tak jak szukali poganie, lecz dochodzenie do prawdy o istnieniu Stwórcy i Jego miłości, czyli wyższy szczebel poszukiwań.
15-04-2008 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów