Ankieta: Czy jesteś zwolennikiem Traktatu Lizbońskiego?
Tak
Nie
Nie wiem z czym to się je
Jest mi to obojętne
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Traktat Lizboński
Autor Wiadomość
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Traktat Lizboński
Chciałem się zapytać, co w tym traktacie jest takiego kontrowersyjnego, że konserwatyści tak się obawiają wprowadzenia go w życie?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
31-03-2008 16:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:13 grudnia 2007 r. przywódcy państw UE podpisali traktat lizboński i tym samym zakończyli kilkuletnie dyskusje na temat spraw instytucjonalnych.

Traktat lizboński zmienia aktualne traktaty UE i WE, ale ich nie zastępuje. Wyposaży on Unię w ramy prawne oraz instrumenty potrzebne do sprostania przyszłym wyzwaniom i spełnienia oczekiwań społeczeństwa.

1. Europa stanie się bardziej demokratyczna i przejrzysta: wzmocni się rola Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych, obywatele będą mieli większą możliwość uczestnictwa w procesie decyzyjnym, a podział zadań między władzami europejskimi i krajowymi zostanie wyraźniej określony.
* Większe znaczenie Parlamentu Europejskiego: Parlament Europejski, wybierany w wyborach bezpośrednich przez obywateli UE, zostanie wyposażony w istotne nowe kompetencje w dziedzinie prawodawstwa unijnego, budżetu i umów międzynarodowych. Rozszerzenie zakresu stosowania procedury współdecyzji zapewni Parlamentowi Europejskiemu pozycję równorzędną z Radą (reprezentującą państwa członkowskie) przy przyjmowaniu zdecydowanej większości unijnych aktów prawnych.
* Większe zaangażowanie parlamentów krajowych: parlamenty narodowe zyskają większe możliwości udziału w pracach UE, w szczególności dzięki nowemu mechanizmowi gwarantującemu, że UE będzie podejmować działania jedynie, jeżeli na szczeblu unijnym można osiągnąć lepsze wyniki (zasada pomocniczości). Większa rola parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego wpłynie na wzmocnienie demokracji i legitymacji władzy w UE.
* Większy wpływ obywateli: dzięki inicjatywie obywatelskiej milion obywateli z różnych państw członkowskich będzie mógł zwrócić się do Komisji o przedłożenie nowego wniosku legislacyjnego.
* Podział kompetencji: wyraźna klasyfikacja kompetencji pozwoli wyjaśnić relacje między państwami członkowskimi i Unią Europejską.
* Wystąpienie z Unii: w traktacie lizbońskim po raz pierwszy wyraźnie przewidziano możliwość wystąpienia z Unii.

2. Unia będzie działać skuteczniej: metody pracy i zasady głosowania zostaną uproszczone, a instytucje UE liczącej 27 państw – usprawnione i zmodernizowane. Zwiększą się także możliwości działania w dziedzinach o istotnym znaczeniu dla dzisiejszej Unii.
* Skuteczne i efektywne podejmowanie decyzji: głosowanie większością kwalifikowaną w Radzie zostanie rozszerzone na nowe obszary polityki. Dzięki temu proces decyzyjny stanie się szybszy i sprawniejszy. Od 2014 r. większość kwalifikowaną będzie się obliczać na zasadzie podwójnej większości: państw członkowskich i ludności. Dzięki temu zwiększy się w Unii legitymacja władzy. Podwójną większość stanowić będzie co najmniej 55% państw członkowskich reprezentujących co najmniej 65% ludności UE.
* Stabilniejsze i mniej skomplikowane ramy instytucjonalne: traktat ustanawia urząd stałego przewodniczącego Rady Europejskiej wybieranego na okres dwóch i pół roku, wprowadza bezpośredni związek pomiędzy wyborem przewodniczącego Komisji Europejskiej a wynikami wyborów do PE, przewiduje nowe przepisy w zakresie składu Parlamentu Europejskiego oraz mniejszego składu Komisji oraz określa bardziej przejrzyste zasady w zakresie wzmocnionej współpracy i przepisów finansowych.
* Poprawa jakości życia Europejczyków: traktat lizboński wzmacnia możliwości działania UE w wielu dziedzinach o istotnym znaczeniu dla dzisiejszej Unii i jej obywateli, w szczególności w zakresie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości (walka z terroryzmem, zwalczanie przestępczości), lecz również w dziedzinach takich jak: polityka energetyczna, zdrowie publiczne, ochrona ludności, zmiany klimatyczne, usługi użyteczności publicznej, badania, przestrzeń kosmiczna, spójność terytorialna, polityka handlowa, pomoc humanitarna, sport, turystyka i współpraca administracyjna.

3. Europa praw i wartości, wolności, solidarności i bezpieczeństwa: traktat promuje wartości UE, włącza Kartę Praw Podstawowych do prawa pierwotnego, przewiduje nowe mechanizmy solidarności i zapewnia lepszą ochronę obywateli europejskich.
* Wartości demokratyczne: Traktat lizboński wymienia i umacnia wartości i cele, na których opiera się Unia. Będą one służyć jako punkt odniesienia dla europejskich obywateli, symbolizując to, co Europa może zaoferować partnerom na całym świecie.
* Prawa obywateli i Karta Praw Podstawowych: traktat lizboński chroni istniejące prawa i wprowadza nowe. W szczególności zapewnia poszanowanie wolności i zasad określonych w Karcie Praw Podstawowych i nadaje im wiążącą moc prawną. Dotyczy praw cywilnych, politycznych, gospodarczych i socjalnych.
* Wolość obywateli europejskich: Traktat lizboński chroni i umacnia „cztery swobody”, a także polityczne, gospodarcze i społeczne swobody mieszkańców Europy.
* Solidarność państw członkowskich:traktat stanowi, że Unia i jej państwa członkowskie działają wspólnie w duchu solidarności, jeżeli którekolwiek państwo członkowskie stanie się przedmiotem ataku terrorystycznego lub ofiarą klęski żywiołowej bądź katastrofy spowodowanej przez człowieka. Podkreślono również znaczenie solidarności w dziedzinie energii.
* Poprawa ogólnego bezpieczeństwa: zwiększenie potencjału Unii do działania w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości przełoży się bezpośrednio na większe możliwości Unii w zakresie zwalczania przestępczości i terroryzmu. Nowe postanowienia dotyczące ochrony ludności, pomocy humanitarnej i zdrowia publicznego mają również na celu zapewnienie Unii większych możliwości reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa europejskich obywateli.

4. Zwiększy się znaczenie Europy na arenie międzynarodowej dzięki połączeniu instrumentów europejskiej polityki zewnętrznej, zarówno w zakresie opracowywania, jak i realizacji polityki. Traktat lizboński pozwoli Europie zajmować przejrzyste stanowisko w kontaktach z partnerami na całym świecie orazzapewni wykorzystanie potencjału gospodarczego, humanitarnego, politycznego i dyplomatycznego Unii dla promowania jej interesów i wartości na całym świecie przy jednoczesnym poszanowaniu interesów poszczególnych państw członkowskich w zakresie spraw zagranicznych.
* Nowy wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji zapewni większe oddziaływanie, spójność i widoczność działań zewnętrznych UE.
* Wysokiego przedstawiciela będzie wspomagać nowa Europejska Służba Działań Zewnętrznych.
* Ustanowienie jednolitej osobowości prawnej Unii wzmocni jej pozycję negocjacyjną, zapewniając jej jeszcze większą siłę oddziaływania na arenie międzynarodowej, oraz sprawi, że stanie się ona bardziej widocznym partnerem dla państw trzecich i organizacji międzynarodowych.
* W zakresie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony zostaną zachowane szczególne zasady podejmowania decyzji, ale równocześnie ułatwiane zostanie podejmowanie działań w ramach wzmocnionej współpracy w mniejszej grupie państw członkowskich.

http://europa.eu/lisbon_treaty/glance/index_pl.htm

Dopiero po zapoznaniu z treścią traktatu rozpocznijmy dyskusję. I ważna uwaga :
Cytat:Wystąpienie z Unii: w traktacie lizbońskim po raz pierwszy wyraźnie przewidziano możliwość wystąpienia z Unii.


[ Dodano: Sro 02 Kwi, 2008 13:31 ]
Co w tym wszystkim jest kontrowersyjne ? Karta Praw Podstawowych i jej powiązanie z Traktatem. Karta nie daje zakazu w kwestii eugeniki, innych form klonowania i nie daje pełnej ochrony życia nienarodzonych, gdy chodzi o poród jako wynik gwałtu. Rozumiem obawy konserwatystów i nie są one wcale aż takie bezpodstawne. Sam też podzielam te obawy. Zajrzyjmy tylko do ustaw - wszystko jest jak na dłoni.
02-04-2008 13:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Myślę, że to nie jest zła rzecz - przede wszystkim wiąże się to z Kartą Praw Podstawowych - bardzo ważnym dokumentem, którego uchwalenie z niewiadomych mi przyczyn odrzucił zarówno rząd Kaczyńskiego jak i Tuska.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-04-2008 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ten Traktat, to w gruncie rzeczy ponowna Targowica.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2008 23:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
czy niektorzy nie mowili tego samego o wstapieniu do Unii Europejskiej?
04-04-2008 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ja też tak mówiłem i dalej podtrzymuję to twierdzenie. Zresztą nie tylko Unia, ale brak dojrzałości do postaw obywatelskich Polaków, wszystko to pędzi ku ślepemu zaułkowi.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2008 23:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ks.Marek napisał(a):Ten Traktat, to w gruncie rzeczy ponowna Targowica.
Tylko teraz nie jest to z Rosją ;P przynajmniej jakaś różnica.

Tylko destrukcyjne to będzie, gdy będzie kolidować z polskim prawem.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
04-04-2008 23:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Polonium
"Europa stanie się bardziej demokratyczna i przejrzysta" - to brzmi jak fragment uchwały z VII Zjazdu PZPR. Demokratyzacja, bardziej demokratyczne itd... Ja powiem tyle - g. prawda, ponieważ władza wykonawcza w tej strukturze nie będzie pochodziła z demokratycznych wyborów. I radzę takich streszczeń nie czytać, ale sięgnąć do Traktatu, który jako podstawa prawna, rodzaj ustawy zasadniczej to jest koszmar. Nieprzejrzystość totalna ze względu na to, że jest to zbiór poprawek do innego dokumentu.

Cytat:Większy wpływ obywateli: dzięki inicjatywie obywatelskiej milion obywateli z różnych państw członkowskich będzie mógł zwrócić się do Komisji o przedłożenie nowego wniosku legislacyjnego
To już jest tragikomedia. Kto jest w stanie zebrać milion podpisów? W Polsce wymaga się 100.000 podpisów i takich inicjatyw legislacyjnych było kilka. Udało się też zebrać podpisy pod jednym wnioskiem o referendum, gdzie wymaga się 500.000 podpisów. A milion? :roll2:

Polonium wybacz ale to streszczenie to zestawienie samych och i ach i różnego rodzaju pozytywnych epitetów. Treści w tym nie ma zbyt wiele.

TRAKTAT LIZBOŃSKI
Konia z rzędem temu, kto uzasadni zależność między przejrzystoscią Europy a nieprzejrzystością Traktatu.
04-04-2008 23:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ...d=po01.txt

Cytat:Zgodnie z prawem posłowie lub senatorowie mogą zaskarżyć traktat dopiero po ratyfikacji przez prezydenta. Senator Andrzejewski podkreśla, że nie będzie problemu z zebraniem wymaganej liczby podpisów.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-04-2008 12:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
"wszystko to pędzi ku ślepemu zaułkowi"...a nad wszystkim jest Bóg. który do św. Faustyny powiedział:
- "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje" (Dz 1732).
Takie notoryczne labidzenie to ujawnianie braku zaufania Bogu Smutny Smutny ....a Dzienniczek, po Biblii, jest najbardziej znany ludziom na Ziemi Uśmiech
05-04-2008 14:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Prawda, że zawodzenie jest czymś złym. Stąd też trzeba skupić się na poszukiwaniu pozytywów ale też na ukazywaniu ich, przekonywania do nich innych ludzi. Szczególnie tych, którzy wykazują myślenie redukcjonistyczne z wyakcentowaniem perspektyw egoistycznych.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-04-2008 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
alus napisał(a):Takie notoryczne labidzenie to ujawnianie braku zaufania Bogu
Jest to chyba najbardziej wkurzająca manipulacja ze wszystkich.
Ktoś zwraca uwagę na oczywiste zagrożenia, a tu się go gasi że niby widzenie zagrożeń to "brak zaufania Bogu".
Jakoś jednak ten argument nie pada gdy zgłasza się bzdurne zagrożenia w rodzaju "państwa wyznaniowego" czy innych michnikowskich andronów.

pozdrawiam
Marek
06-04-2008 12:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
"brak zaufania Bogu" - ten kontrargument bardzo często jest podawany przez stronę konserwatywno-katolicką, kiedy to biorą stronę bardziej dopuszczającą słabość człowieka
06-04-2008 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Ten Traktat, to w gruncie rzeczy ponowna Targowica.
Moim zdaniem zbyt ostre słowa. Na serio, nie mogę zrozumieć czego tak naprawdę - konkretnie, obawiają się niektórzy Polacy.

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
06-04-2008 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Marku - zapomniałeś jakimi "zagrożeniami" raczono nas przy referendum konstytucyjnym lub unijnym?
- przy konstytucyjnych w rozpowszechnianych ulotkach jednym z zagrożeń miało być prawo państwa do odbierania dzieci rodzicom - dziś nie dość, że nie odbierają, to jeszcze niedostatecznie chronią i dewianci wrzucają dzieci do studni ;(
- przed referendum unijnym straszono Niemcem, który miał nas wykupić - teraz Polacy wykupują przygraniczne działaki, domy, mieszkania w byłej NRD Duży uśmiech
Nie ma posunieć w życiu indywidualnym czy narodów, które gwarantują pewność bezpieczeństwa.
Więc po co zamartwiać sie na zapas, podobnie jak ten rolnik troskający się obfitością plonów z przypowieści Jezusa.
06-04-2008 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów