Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SNE - Mamre
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
SNE - Mamre
Próbuję w jakiś sposób porównać obie wspólnoty. Pan postawił mnie na szlakach obu Oczko I dał mi ciężki orzech do zgryzienia - z którą się związać na dobre.

Obie wspólnoty mi się "podobają" - czyli pobieżnie patrząc (oczywiście w teorii) cele, środki dążenia do nich, spotkania... to wszystko mi się podoba. Obie wspólnoty realizują ten sam cel, jakim jest ewangelizacja, ale każda w inny sposób...

Czy ktoś mógłby mi pomóc w porównaniu wspólnot? Uśmiech W jakiś sposób określić podobieństwa i różnice... Wiem, że każda wspólnota jest inna, ma inny charyzmat, inne cele drugorzędne (bo pierwszorzędnym zawsze powinna być relacja z Panem poszczególnych członków i całej wspólnoty) i nie za bardzo jest jak przyłożyć jedną do drugiej... Ale potrzebuję tego zestawienia Oczko

Wiem, że w Mamre jest Grape, czy jest na forum ktoś będący w SNE na powiedzmy 2, 3, czy 4 roku formacji?

Proszę, opiszcie, jak wyglądają wasze spotkania, jakie są rodzaje spotkań, gdzie i jak często się odbywają, jak wygląda wasza formacja... Wiem, że SNE jest wytworem zagranicznym, natomiast Mamre polskim... Czy jednak Mamre ma swoje wspólnoty-dzieci również poza granicami Polski?

O Mamre coś tam wiem, o SNE nieco więcej... Ale piszcie, każda informacja jest dla mnie cenna Uśmiech
Pomożecie? Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-04-2008 22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #2
 
Szkoły SNE skupiające się wokół projektu KeKaKo to nie tylko nauka ewangelizacji jak mogłaby sugerować nazwa, ale również duchowość.

Zazwyczaj też przy tych szkołach funkcjonują wspólnoty.
Początek projektu KeKaKo jest związany z osobą Prado Floresa i wspólnotą życia św. Andrzeja z Guadalajary z Meksyku:
http://www.evangelizacion.com/principal.php

A zatem każda inicjatywa skupiona wokół projektu KeKaKo powinna zawierać w sobie trzy elementy.
-Kerygmat czyli głoszenie ewangelizację.
-Charyzmat czyli wielorokie przejawy działania mocy Ducha Św. towarzyszące ewangelizacji
-Koinonia czyli wspólnota, gdzie zewangelizowane osoby mogą wzrastać w duchowości projektu KeKaKo w atmosferze miłości braterskiej.

Jeśli chodzi o SNE to jest to realizowane w wymiarze wspólnotowym na dość różne sposoby i w każdy mieście może to być odmiennie.

Aby dokonać porównania z Mamre trzeba dokonać wyboru tych elementów obu projektów, która są istotne:

Na początek proponuje kerygmat czyli głoszenie.

W KeKaKo używny jest 6 punktowy schemat:

1) Miłość Boża.
2) Grzech.
3) Zbawienie w Jezusie
4) Wiara i nawrócenie.
5) Duch Święty.
6) Wspólnota.

A jak to jest w Mamre?
05-04-2008 10:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
 
Wiem tyle, ile jest na stronie:
Cytat:Celem Wspólnoty jest szukanie i głoszenie Królestwa Bożego przez ewangelizację i służbę w Kościele Katolickim, zwłaszcza przez służbę rodzinie w duchu Maryi śpieszącej z pomocą do Elżbiety

Cytat: A. Ewangelizacja wstępna

Wspólnota ewangelizuje przez organizowanie otwartych spotkań ewangelizacyjno-modlitewnych i przez parafialne i szkolne rekolekcje ewangelizacyjne. Niektórzy zostają pociągnięci łaską Bożą przez głoszoną w ten sposób „prawdę o Bogu żywym i o Jezusie Chrystusie posłanym dla zbawienia wszystkich”, aby jako wcześniej niewierzący lub obojętni „pod wpływem Ducha Świętego, który otwiera ich serca, uwierzyli, dobrowolnie nawrócili się do Pana i szczerze do Niego przylgnęli. On bowiem będąc Drogą, Prawdą i Życiem, spełnia wszystkie ich duchowe oczekiwania, a nawet nieskończenie je przewyższa” (OChWD 9)

B. Ewangelizacja zasadnicza

Ci, którzy uwierzyli choćby początkową wiarą i pragną bliżej poznać Chrystusa przez posługę Wspólnoty, oraz mają wstępny zamiar włączyć się w życie i misję Wspólnoty, o ile nie przeszkadza im w tym stan zdrowia psychicznego i fizycznego oraz permanentny stan grzechu, mogą uczestniczyć w drugim etapie ewangelizacyjnym, tj. w dziesięciodniowych rekolekcjach ewangelizacyjnych „Mamre” w czasie wakacji letnich.

Cytat:Misja ewangelizacji świata jest nakazem Pana, powołaniem całego Kościoła i każdego wiernego; spełniana według modelu biblijnego przyczynia się ona do odnowy i ożywienia Kościoła. Dlatego rozbudzając w sobie i w innych zapał świętości i ewangelizacji pragnę w duchu wiary odważnie głosić Ewangelię o Chrystusie i Królestwie niebieskim słowem i życiem, szczególnie służbą na rzecz ubogich i potrzebujących pomocy, ufając mocno, że zgodnie ze swą obietnicą Pan Jezus będzie potwierdzał w wierzących prawdziwość głoszonej Ewangelii przejawami swej mocy, znakami, cudami i udzielaniem Ducha Świętego.

Misja ewangelizacji jest nakazem Pana. Całemu Kościołowi Pan Jezus zlecił: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody. Idźcie i głoście Ewangelię”. To jest nakaz. Nikt od tego nakazu nie jest zwolniony. Jest ona nakazem Pana, powołaniem całego Kościoła i każdego wiernego.

Ta misja ma być spełniana wg modelu biblijnego – to jest bardzo istotne. Jaki to jest ten model biblijny? Model biblijny zarysowany przez Słowo Boże, jak ewangelizować z mocą, czyli to, co m.in. czytamy na końcu Ewangelii wg św. Marka: „Oni szli, głosili słowo, a Pan potwierdzał znakami”, czy w Dziejach Apostolskich lub w Pierwszym Liście do Tesaloniczan. Starajmy się wniknąć w biblijną teologię ewangelizacji, która jest ukazana jako ewangelizacja z mocą. Ewangelizacja we Wspólnocie „Mamre” dokonuje się wg tego modelu. Jeżeli ktoś jest zniewolony, przychodzi prosić o uwolnienie i tego uwolnienia doznaje.
(...)
Dlatego wzbudzając w sobie i w innych zapał świętości i ewangelizacji – popatrzcie dlaczego tu jest mowa o świętości przy ewangelizacji? Bo papież w liście na ostatni Światowy Dzień Misyjny pisze między innymi tak, że Kościół dzisiaj czasem błądzi, gdy uważa, że by lepiej ewangelizować trzeba zastosować lepsze techniki, metody, lepszą organizację, środki materialne, itd. Papież mówi: nie! Żeby zewangelizować świat, Kościół musi rozpalić w sobie zapał świętości. Wtedy będzie lepiej ewangelizował. Podstawą ewangelizacji jest rozpalanie w sobie zapału świętości i zapału ewangelizacji.

W duchu wiary odważnie głosić Ewangelię o Chrystusie i Królestwie niebieskim. Przedmiot jest określony: Chrystus i Jego Królestwo niebieskie. Głosić słowem i życiem, a więc przez przykład, przez świadectwo nie tylko życia, słowem i życiem.

Szczególnie służbą na rzecz ubogich i potrzebujących pomocy. Pamiętamy proroctwo wzywające do zajęcia się potrzebującymi, kalekami, do okazywania troski o chorych.

Ufając mocno, że zgodnie ze swą obietnicą Pan Jezus będzie potwierdzał w wierzących prawdziwość głoszonej Ewangelii przejawami swej mocy, znakami, cudami i udzielaniem Ducha Świętego. To jest model ewangelizacji wg Biblii.

(komentarz wygłoszony przez ks. dra Włodzimierza Cyrana na rekolekcjach Wspólnoty w Brennej w lutym 2000)

Cytat:Z racji na jeden z najistotniejszych celów Wspólnoty, którym jest ewangelizacja, szczególne miejsce zajmują osoby delegowane do misji ewangelizacji. Zgodnie z nauczanie Kościoła świeccy ewangelizatorzy pełnią rolę wspomagającą wobec kapłaństwa hierarchicznego (i działają w jedności z nim), realizującego mandat misyjny Chrystusa. Należy dbać o rozeznanie charyzmatów ewangelizacji, uzdrowień, uwolnień i innych, które służą ewangelizacji, oraz dbać o rozeznanie powołania poszczególnych świeckich do dzieł ewangelizacji.

Świeccy ewangelizatorzy (wraz z Moderatorem) stanowią trzon Wspólnoty misji. Do ewangelizatorów należy:
- wspomaganie kapłanów w określonym przez nich zakresie,
- z mandatu Władzy Wspólnoty organizują poszczególne dzieła ewangelizacji
- uczestniczą w głoszeniu Ewangelii, dawaniu świadectwa
- w prowadzeniu wystąpień ewangelizacyjnych
- i posługują charyzmatami.

Należy troszczyć się o ich wykształcenie teologiczne oraz, w miarę możliwości, starać się dla nich o misje kanoniczną do przepowiadania słowa.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-04-2008 17:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ale to nic konkretnego zresztą ze stron SNE też się ciężko coś konkretnego dowiedzieć, gdyby ktoś chciał. Uśmiech
05-04-2008 18:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
grape Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 84
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Talmid napisał(a):Na początek proponuje kerygmat czyli głoszenie.

W KeKaKo używny jest 6 punktowy schemat:

1) Miłość Boża.
2) Grzech.
3) Zbawienie w Jezusie
4) Wiara i nawrócenie.
5) Duch Święty.
6) Wspólnota.

taki jest program rekolekcji ewangelizacyjnych. Każdego dnia jeden punkt :wink:
06-04-2008 12:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Ajjj i zdradziłaś mi najlepsze no Oczko Mam jechać w wakacje. Hihi Uśmiech
To coś jak kurs Filipa, tylko bardziej rozciągnięte w czasie chyba Uśmiech I jak zerówka SNE... Będzie przerabianie treści kerygmatu w punktach po raz kolejny Uśmiech Słowa Bożego nigdy nie za wiele.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-04-2008 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #7
 
Podstawową formą ewangelizcji w SNE jest robienie różnorakich kursów.
Oprócz tego, niektóre środowiska prowadzą spotkania ewangelizacyjne raz w tygodniu.
Na których jest uwielbienie spontaniczne, w językach i pieśniami. Modlitwa wstawiennicza, dziękczynienienie chóralne czytanie słowa Bożego zazwyczj jegen rozdział z NT i jeden Psalm, potem krótkie, a czasami dłuższe nauczanie stanowiące komentarz do wybranych fragmentów przeczytanych tekstów. Ale o charakterze ewangelizacyjnym.
Na każdym spotkaniu jest również ogłaszanie Jezusa osobistym Panem i Zbawicielem. A także modlitwa o wylanie Ducha Św.. Po spotkaniu można równnież indywewidualnie poprosić o modlitwę.

Dodatkowo SNE czasami podejmują ewangelizację uliczną np w postaci pantonim, śpiewów i towarzyszącego im głoszenia.
Chodzą do więzień szpitali.
Organizują koncerty ewangelizacyjne i inne.

Ogólną strategią ewangelizacji jest to iż nie należy tylko czynić uczniów, ale formować przyszłych formatorów ewangelizatorów.
06-04-2008 17:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Nie wiem czy można mówić jednym tchem o różnych SNE - one bywają bardzo różne.
Niektóre niestety trzymają się błędnego, protestanckiego wykładu kerygmatu 6-punktowego (będącego de facto "charyzmatyczną" odmianą niesławnej pamięci "4 praw życia duchowego"), niektóre głoszą ten kerygmat tak, że jest prawdziwy.

pozdrawiam
Marek
16-05-2008 18:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Kiedyś w seminarium miałem rekolekcje na inaugurację roku akademickiego. Prowadzili ludzie z SNE z Kielc. Powiem szczerze, nie zrobiły na mnie większego wrażenia...
... a poza tym strasznie długo trwały poszczególne konferencje...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-05-2008 09:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Kielce znane są z braku dynamizmu :krzywy:

Prowadzili u nas kurs na zaproszenie i w celu przekazania nam metodologii. Wymagały autokontroli i koncentracji Język

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-05-2008 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
grape Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 84
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja jestem zadowolona z formacji w mojej Wspólnocie. Uważam ją za rzetelną i pełną wartościowych rzeczy, potrzebnych mi do wzrostu Szczęśliwy polecam Duży uśmiech
18-05-2008 15:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Annnika napisał(a):Kielce znane są z braku dynamizmu :krzywy:

A ja właśnie słyszałam pozytywną opinię odnośnie kursów w Kielcach.
28-10-2008 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #13
 
Nie stwierdziłam, że negatywnie opiniujemy Uśmiech - po prostu czuje się, że generalnie są to osoby konsekrowane bezhabitowe Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-10-2008 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
O, mój stary wątek odgrzany... Więc:
Cytat:I dał mi ciężki orzech do zgryzienia - z którą się związać na dobre.
Orzech zgryziony Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-10-2008 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
fafa Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
omyk proponuję Mamre.
Hmm to też aż dziwne że obydwie chodziłyśmy do tego samego SNE a jakoś nigdy nie pogadałyśmy Duży uśmiech
03-02-2009 12:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów