Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SNE - Mamre
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #16
 
Fafa, no dziwne Oczko

Mój temat jest zamknięty, wybór dawno dokonany i Pan ciągle mnie w nim utwierdza. Przygotował dla mnie wspaniałe miejsce w Kościele Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-02-2009 19:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #17
 
fafa, a ty z mamre?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
09-02-2009 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #18
 
Cytat:W KeKaKo używny jest 6 punktowy schemat:

1) Miłość Boża.
2) Grzech.
3) Zbawienie w Jezusie
4) Wiara i nawrócenie.
5) Duch Święty.
6) Wspólnota.

A jak to jest w Mamre?
Już wiem jak Oczko
Cytat:Proces ewangelizacji
-przygotowanie dalsze i bliższe
-szukanie człowieka
-głoszenie kerygmatu
-wezwanie do wiary
-modlitwa wstawiennicza (i posługa charyzmatyczna)
-włączenie do Kościoła (do małej grupy)
Cytat:Treść kerygmatu:
1) Wstęp okolicznościowy, nawiązujący do sytuacji wygłoszenia mowy
2) Przypomnienie ziemskiej działalności Jezusa, który w mocy Ducha Świętego czynił znaki i cuda, uzdrawiając tych, co byli w niewoli diabła.
3) Śmierć Sprawiedliwego, którego zamordowano z zawiści lub błędu
4) Uroczyste ogłoszenie Jego Zmartwychwstania jako dowód, że Bóg opowiedział się po stronie swojego Mesjasza
5) Wyjaśnienie zmartwychwstania przy pomocy Pisma św.: zmartwychwstanie dowodzi świętości Jezusa, jest wywyższeniem na prawicę Ojca, skąd Jezus Pan posyła Ducha Świętego, Którego można teraz otrzymać i doświadczyć.
6) Wezwanie do nawrócenia i ogłoszenie odpuszczenia grzechów tym, którzy wierzą w Jezusa i nawracają się, przyjmując tę Ewangelię.
7) Ogłoszenie powtórnego przyjścia Jezusa (Paruzji) i ostatecznego sądu.

*Źródło obu cytatów: konspekt siedmiodniowych rekolekcji formacyjno-warsztatowych "GAMALIEL", ks. dr W. Cyran, © Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre"

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-03-2009 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Bardziej do mnie trafia, bardziej biblijna i katolicka wydaje mi się być wersja KeKaKo ;]
Po prostu zawarto tam najważniejsze rzeczy. Oczywiście mamrowska wersja ich nie wyklucza, ale oficjalnie nie wymienia (szczególnie chodzi mi o omówienie z ewangelizowanym kwestii Bożej Miłości, jej realności dla nas, tego co stoi na przeszkodzie w jej doświadczaniu, potem po częściach wspólnych - które w KeKaKo zajmują 2 punkty a w Mamre wszystkie - wyjaśnienie obietnicy Ducha Swiętego, modlitwa o Jego wylanie, oraz omówienie potrzeby życia w Kościele i zakotwiczenia się w jakiejś katolickiej wspólnocie)



Omyk napisał(a):To coś jak kurs Filipa, tylko bardziej rozciągnięte w czasie chyba
Więc raczej jak oazowa "jedynka" Oczko

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
25-03-2009 18:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #20
 
Może to śmiesznie zabrzmi, ale mi też wersja KeKaKo bardziej odpowiada Oczko Może dlatego, że ilekroć głosiłam kerygmat, tylekroć było to właśnie "w ramach" tej wersji i jakoś mi to w krew weszło. To nie są natomiast sztywne wytyczne, ważne, żeby nie zapomnieć po protu o niczym, co naprawdę istotne. Bardzo wskazane jest rozbudowanie kerygmatu KeKaKo o sakramenty i wezwanie do nawrócenia, przy którym trzeba bardzo uważać. Jednemu można powiedzieć: "nawróć się", drugiemu trzeba "jeśli zechcesz wrócić do Pana, On czeka na Ciebie z otwartymi rękami", a trzeciemu nie można powiedzieć nic o nim i trzeba: "ja przed nawróceniem myślałam, że... kiedy jednak podjęłam decyzję, okazało się, że Pan mnie kochał już wtedy, kiedy ja jeszcze Go nie znałam i cały ten czas czekał".

Zauważyłam, że punkty, które zacytowałam w poprzednim poście mają b. wiele wspólnego z mową św. Piotra z Dz, a nawet na niej się wzorują. W przypisie do BT są wypunktowane ramy 'klasycznego kerygmatu':
Cytat:Jest to jeden z najstarszych schematów katechezy wczesnochrześcijańskiej. Można go odnaleźć we wszystkich mowach apostolskich w postaci następujących tematów: 1. nawiązanie do konkretnych okoliczności; 2. proklamacja faktu zmartwychwstania; 3. argumentacja z ST; 4. wezwanie do pokuty.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-03-2009 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #21
 
Różnice między kertgmatami faktycznie dość duże.
A który jest bardziej skuteczny?
Pewnie się nigdy nie dowiemy. Uśmiech

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
26-03-2009 00:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #22
 
Tamid napisał(a):Różnice między kertgmatami faktycznie dość duże.
czy ja wiem? różnice w sformułowaniach. ale nic ponad to. dla mnie to różnica estetyczna i "sposobu trafienia" a nie głoszenia innych prawd.

KeKaKo: Miłość Boża -> mamre przebija w każdym punkcie
KeKaKo: Grzech -> mamre pkt 6
KeKaKo: Zbawienie w Jezusie -> mamre pkt 2, 3, 4, 5
KeKaKo: Wiara i nawrócenie -> mamre pkt 6, 7
KeKaKo: Duch Święty -> mamre pkt 5
KeKaKo: Wspólnota -> mamre można wpelść np. w pkt 6, albo po regulaminowych punktach kerygmatu (ale gdzieś się zmieścić musi, jak widać z wypunktowania w "Proces ewangelizacji")

Tamid napisał(a):A który jest bardziej skuteczny?
jeden i drugi ma swój urok. na mnie kerygmaty zaczynające od udowadniania Bożej miłości nigdy nie działały. no czasem... ale w stronę przeciwną niż chciał głoszący :mrgreen:

Cytat:Pewnie się nigdy nie dowiemy. Uśmiech
po owocach. jak nie w tym życiu to w następnym :wink:

Sivis Amariama napisał(a):bardziej biblijna i katolicka wydaje mi się być wersja KeKaKo
dlaczego wersja KeKaKo jest twoim zdaniem bardziej biblijna? wersja mamre jest oparta na konkretnym tekście biblijnym będącym kerygmatem wygłoszonym przez Piotra. a ta druga wersja?
a co w wersji mamre wg ciebie jest niekatolickie (lub na pograniczu)?
imho wersja KeKaKo jest niczym innym jak skopiowaniem i rozwinięciem o 2 punkty protestanckiego kerygmatu (przy czym fakt, że protestancki, a oni uważają sola Scriptura wcale nie dowodzi, że jest "bardziej biblijny").

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
26-03-2009 19:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #23
 
Na kursie Pawła przedstawiane są 3 kerygmaty.
Dwa pierwsze jako historyczne, ten trzeci jako współczesny.

1) Kerygmat Jezusa.
2) Kerygmat Apostolski podobny do tego z Mamre oparty na mowie Piotra
3) Wspólczesny kerygmat 6 punktowy.

Takie zestawienie nasuwa przypuszczenie jakoby 2) był przestarzały.
Ja osobiście tego poglądu nie podzielam.

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
26-03-2009 21:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #24
 
No, ja też nie podzielam poglądu, jakoby Słowo Boże było przestarzałe :?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
26-03-2009 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
a jaki to jest kerygmat Jezusa i na jakiej podstawie (tzn. chodzi mi o konkretne teksty)?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-03-2009 00:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #26
 
Centralnym orędziem kerygmatu Jezusa jest Królestwo. Uśmiech

-Marek akcentuje bliskość- Królestwa:
Głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże”.(Mk 1, 14-15)

-Mateusz kładzie nacisk na to, że chodzi o Dobrą Nowinę:
"I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o Królestwie…" (Mt 4, 23)

-Łukasz podkreśla konieczność-głoszenia:
" muszę głosić Dobra Nowinę o Królestwie Bożym, bo na to zostałem posłany." (Łk 4, 43)

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
27-03-2009 12:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
hehe, to jeśli mówić o przestarzałym schemacie głoszenia to najbardziej to pasuje do tego co wypisałeś jako "Jezusowy" - teraz samo pójście i głoszenie, że nadeszło już Królestwo Boże będzie tekstem z księżyca dla wielu, a kiedyś było oczywiste co się pod tym kryje i że wiarygodnie zapowiedziane było. ale to taka dygresyja tylko :mrgreen:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-03-2009 17:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #28
 
To jest przecież to samo Uśmiech
Obeznanym w Piśmie Żydom wystarczyło powiedzieć: bliskie jest królestwo Boże, już jest, wypełniają się Pisma, nawróćcie się. Dziś chcemy najpierw zapytać: "pamiętasz, jak działał Jezus?", chcemy przypomnieć ziemską działalność Jezusa i odnieść ją m.in. do starotestamentalnych proroctw.
Jeden człowiek potrzebuje najpierw szybkiej informacji: "Jezus ciebie kocha. On za ciebie umarł, szaleje za tobą".
Innemu najpierw trzeba uporządkować wiedzę, położyć fundament historyczny: w ST objawił się Ojciec, zapowiadając przez Ducha Świętego ustami proroków Syna. Syn przyszedł, żeby nas zbawić i działał; uzdrawiał, uwalniał, głosił i wzywał do nawrócenia.
Wszystko zależy. Mamy być sprytni i łagodni.
Cytat:Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-03-2009 18:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
dlatego mówię o schemacie a nie o treści :wink:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-03-2009 20:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów