Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy po małżeństwie można wstąpic do zakonu ?
Autor Wiadomość
Pikstrik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Czy po małżeństwie można wstąpic do zakonu ?
Witam !

Jestem tu nowa , zaciekawiło mnie to forum , więc postanowiłam się zarejestrować. A więc tak sobie myślę , że jeśli kobieta wyjdzie za mąż - kościelne , a potem się rozejdą , bo np, ona jednak małżeństwo to nie dla niej czy później może wstąpić do zakonu i normalnie ślubować ? Wiem , że najpierw zawsze trzeba się zastanowić itd ! No , ale różnie bywa ! Proszę o poważne odpowiedzi :mrgreen: ♥♥♥

Mi?o?? jest najwy?szym sensem istnienia.
07-04-2008 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nie wiem, jak to bywa w takiej sytuacji, ale słyszałam, że osoby, które najpierw żyją w małżeństwie, mogą później wstąpić do zakonu, jeżeli mają dzieci "odchowane", a więc nie mają zobowiązań rodzinnych. Nie wiem, czy są jakieś specjalne zakony, czy dotyczy to niektórych zgromadzeń.
07-04-2008 19:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #3
 
Witam serdecznie Pikstrik, Uśmiech
Bóg kocha Przytulanie Ciebie, dzisiaj.

Może sam znałem taką osobę, a z mężam wcale nie musi się rozchodzić.
Ona miała cały czas dobrą relację z mężem tzn byli bardzo dobrym małżeństwem.
Warunki są takie że trzeba mieć odchowane dzieci oraz mąż musi wyrazić zgodę. I może jeszcze jakieś inne.
No a przedewszystkim to trzeba mieć powołanie. :wink:
07-04-2008 19:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tak samo słyszałam. Zdarzały się takie przypadki, że ktoś wystąpił z zakonu i załozył rodzinę. A po tem jak dzieci dorosły, jednek wrócił do zakonu. Władze zakonu na to wyraziły zgodę.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 19:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Czyli dobrze myślałam. I rzeczywiście zgoda współmałżonka musi być. A czy dzieci też nie muszą wyrazić zgody?

Talmid, Bóg też Ciebie kocha, dzisiaj i zawsze!
07-04-2008 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
aga napisał(a):CzyA czy dzieci też nie muszą wyrazić zgody?
Obowiązkowo nie muszą ale jest to zalacene.
W przypaku znanej mi osoby dzieci też tą decyzję popierały. Uśmiech
07-04-2008 20:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
Cytat:Ona miała cały czas dobrą relację z mężem tzn byli bardzo dobrym małżeństwem.

A co z celibatem? Oczko przepraszam za dociekliwość, ale zaintrygowało mnie to Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-04-2008 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
omyk napisał(a):A co z celibatem? przepraszam za dociekliwość, ale zaintrygowało mnie to
jak są dzieci, to raczej brak celibatu Duży uśmiech w małżeństwie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 22:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Celibat wtedy jest od złożenia ślubów Szczęśliwy

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
07-04-2008 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Sivis Amariama napisał(a):Celibat wtedy jest od złożenia ślubów
No w tej sytuacji to raczej logiczne Uśmiech
człowiek po 40 składać bedzie słuby Duży uśmiech ciekawe to musi być doświadczenie. :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Pikstrik napisał(a):A więc tak sobie myślę , że jeśli kobieta wyjdzie za mąż - kościelne , a potem się rozejdą , bo np, ona jednak małżeństwo to nie dla niej
A skąd będzie miała pewność ona oraz zakon, że to akurat jest dla niej? Do życia trzeba zawsze podchodzić poważnie, zwłaszcza, kiedy decyduje się na podjęcie konkretnej i wymagającej drogi do świętości, jaką jest życie konsekrowane, bądź małżeńskie.

Poza tym, kwestia najważniejsza: nie ma opcji rozejścia się. Tylko śmierć może rozdzielić ważny węzeł małżeński, zaś nieważność węzła orzeka sąd biskupi.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-04-2008 23:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jeżeli ktoś bierze ślub i nagle stwierdza, że się pomylił, że to nie dla niego, to może to świadczy o tym, że nie dojrzał do małżeństwa ani do innej poważnej decyzji. I wtedy wstąpienie do zakonu to też może być błąd. Znowu może się okazać, że ktoś się pomylił.
07-04-2008 23:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
aga napisał(a):Jeżeli ktoś bierze ślub i nagle stwierdza, że się pomylił, że to nie dla niego, to może to świadczy o tym, że ktoś nie dojrzał do małżeństwa ani do innej poważnej decyzji. I wtedy wstąpienie do zakonu to też może być błąd. Znowu może się okazać, że ktoś się pomylił.
to raczej jest chodzenie w kółko i mówi o niedojrzałości człowieka.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 23:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Aga i Rachel - czemu powtarzacie to, co napisałem?
Dla pogłebienia wiedzy:
http://www.francesco.katowice.opoka.org.pl/renovo.html

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-04-2008 08:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ale w przypadku gdyby np. jedno z małżonków zmarło, drugie po "odchowaniu" dziecka wstąpiłoby do zakonu - to chyba byłoby to mniej moralnie wątpliwe, prawda?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
08-04-2008 08:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów