Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Edukacja koedukacyjna czy nie?
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Edukacja koedukacyjna czy nie?
W nowym, katolickim piśmie Magazyn Famila znalazłem taki oto artykuł: http://www.magazynfamilia.pl/artykuly/Ni...65,54.html
Ola Rutkowska napisał(a):Tymczasem powrót do nauczania chłopców i dziewcząt w odrębnych klasach i szkołach popiera coraz więcej psychologów, pedagogów, lekarzy na całym świecie. Swoją opinię opierają nie na spekulacjach światopoglądowych, ale wynikach najnowszych badań naukowych, prowadzonych na wszystkich kontynentach.

Również w Polsce mamy wiele przykładów tego typu rozwiązań. Na przedmieściach Warszawy, w Międzylesiu i Falenicy, w 2004 roku powstały dwie szkoły podstawowe, których założyciele zaryzykowali uczenie dzieci w grupach zróżnicowanych ze względu na płeć. Powołali je do istnienia rodzice ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”. Od dwóch lat uczniów przybywa tak szybko, że dziś szkoły mają problem z przyjęciem wszystkich chętnych, choć klasy wcale nie są małe, a co miesiąc trzeba płacić czesne w wysokości minimalnej pensji krajowej. Niektórzy rodzice zapisują już nienarodzone jeszcze dzieci, by za trzy lata zarezerwować dla nich miejsce w przedszkolu „Sternika”, w którym przygotują się do szkoły żeńskiej pod nazwą „Strumienie” i męskiej – „Żagle”.
Z doświadczenia pracy w parafii wiem, że łatwiej dotrzeć do nastolatków, kiedy przychodzą osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Ciekawy jestem, co forumowicze na to?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2008 11:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ja tam nie jestem przekonana do tego pomysłu, chociaż z drugiej strony - jak ostatnio życie i media pokazują, takie zbiorowiska obu płci czasem nie są dobre.

A czy takie oddzielenie od siebie nie wywoła jakichś skutków ubocznych? Jeśli się czegoś zakazuje no to wiadomo - skutek może być odwrotny. No chyba że takie dzieciaki dobrowolnie chcą chodzić do takiej szkoły.
09-04-2008 14:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
aga napisał(a):No chyba że takie dzieciaki dobrowolnie chcą chodzić do takiej szkoły.
I to jest ważna kwestia. Czytałaś artykuł? W wielu miejscach płaci się całkiem spore pieniądze za naukę w tej szkole, gdzie się oddziela dzieci od siebie. Poza tym, to nie jest nowość. Od dawna już w Europie i nie tylko, ten typ szkół kształci najlepsze kaddry.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2008 15:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
A, czytałam! :mrgreen:

Rodzice dzieci jeszcze nienarodzone zapisują z kilkuletnim wyprzedzeniem do takiej szkoły :shock:

Ja tam jestem staroświecka. Mnie by się to nie podobało, bo ja chłopaków lubię Duży uśmiech , a same baby... to wiadomo jak to jest!
09-04-2008 15:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
sądzę, że...

politycznie zbyt niepoprawne, znów zarzucą powrót do średniowiecza i będą nas straszyć Sobecką, Rydzykiem i Sowińską - jak to zwykle tvn :diabelek:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
09-04-2008 15:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #6
Re: Edukacja koedukacyjna czy nie?
Ks.Marek napisał(a):Z doświadczenia pracy w parafii wiem, że łatwiej dotrzeć do nastolatków, kiedy przychodzą osobno chłopcy i osobno dziewczęta
Z duszpasterskigo punktu widzenia to ja się z księdzem zgodzę, wtedy nastolatki się mniej przed sobą popisują, a z drugiej strony do chłopców się mówi inaczej niż do dziewczynek. Uśmiech

Natomiast ja osobiście do takiej szkoły bym nie chciał chodzić, no chyba że do takiej żeńskiej... :wink:
09-04-2008 19:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #7
 
wszystko ma dwie strony medalu.
może takie szkoły mają lepszy poziom i nieźle kosztują ale czy chodzi o to aby być kujonem i skradać się do drugiej szkóły po rynnach
i znowu się zacznie że u chłopaków to normalne a dziewczynę za to posądzia się o letkkie obyczaje,
mam nadzieje że to nie bedzie następnym głupim pomysłem ministerstwa jak np mundurki Smutny

" Powierz Panu swoj? drog? i zaufaj Mu: On sam b?dzie dzia?a? " Ps 37
09-04-2008 19:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
nika92 8177 napisał(a):i skradać się do drugiej szkóły po rynnach
A rynna, albo raczej piorunochron może się urwać i wtedy o nieszczęście nietrudno. :wink:
Znam to z autopsji. Smutny
09-04-2008 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
nika92 8177 napisał(a):wszystko ma dwie strony medalu.
A ja myślę, że każdy pisze to, czego sam bliski jest. Pomyśl proszę, czy to jest normalne, by takie głupoty zajmowały głowy ludzi, którzy mają kształcić się w tych szkołach? A może konkretnie ty chcesz być adorowana przez kolegę, który do ciebie się bedzie po rynnie skradał?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2008 22:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Ja pracuję w szkole zdecydowanie męskiej (technikum elektryczne). Kilka lat było liceum i to powodowało więcej kłopotów niż zysku: próby podrywów, zalecania się końskiego, popisów przed płcią przeciwną. Generalnie spokojnie j uczyło mi siew klasach męskich, chociaż miło było od czasu do czasu zobaczyć w klasie i dziewczyny Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-04-2008 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ks.Marek napisał(a):A może konkretnie ty chcesz być adorowana przez kolegę, który do ciebie się bedzie po rynnie skradał?
A kto by nie chciał? :wink:
09-04-2008 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):A może konkretnie ty chcesz być adorowana przez kolegę, który do ciebie się bedzie po rynnie skradał?

kolege już mam i nie skrada się po rynach bo siedzimy w jednej ławce Język
a co do szkół specjalnych (bo inaczej tego nie nazwie) na pewno mnie w takich nie spotkacie Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

Ks.Marek napisał(a):Pomyśl proszę, czy to jest normalne, by takie głupoty zajmowały głowy ludzi, którzy mają kształcić się w tych szkołach?
i tu księdza zaskocze. znam osoby z takich szkoł. na dyskotekach dostają małpiego rozumu
a co do ryn to chyba tylko ci z seminarium (pewni co chcą robić w życiu<na szczęście>) nie mają takich pomysłów

" Powierz Panu swoj? drog? i zaufaj Mu: On sam b?dzie dzia?a? " Ps 37
09-04-2008 22:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Jakoś nie boleję nad tym, że nie chcesz uczyć się w takiej szkole, która na przykład prowadzą Bracia Szkolni, czy Pijarzy. To jest miejsce dla ludzi ambitnych i wymagających od siebie i od innych. Jeśli wymagają, to nie ma czasu na rynny, małpi rozum na dyskotece, etc.
nika92 8177 napisał(a):kolege już mam i nie skrada się po rynach bo siedzimy w jednej ławce
Wcześnie zaczynasz podboje sercowe, nie dziwi mnie zatem, że:
nika92 8177 napisał(a):a co do szkół specjalnych (bo inaczej tego nie nazwie) na pewno mnie w takich nie spotkacie

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2008 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Wcześnie zaczynasz podboje sercowe,
serce nie sługa Duży uśmiech

Ks.Marek napisał(a):Jakoś nie boleję nad tym, że nie chcesz uczyć się w takiej szkole, która na przykład prowadzą Bracia Szkolni, czy Pijarzy. To jest miejsce dla ludzi ambitnych i wymagających od siebie i od innych.
do specjalej szkoly nie ide :jupi: ale do katolika tak Przytulanie . a jakbym nie była ambitna to dawno skończyła z szóstkami Przytulanie Przytulanie

" Powierz Panu swoj? drog? i zaufaj Mu: On sam b?dzie dzia?a? " Ps 37
09-04-2008 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Kard. Neuhauss bodajże, albo kard Avery Dules mówił, że obecne kuźnie ateistycznych talentów, to licea i uniwersytety katolickie...,
ponieważ mają one katolickość tylko w nazwie, a w treściach podawanych uczniom/studentom podaje się ducha tego świata.
Ola Rutkowska napisał(a):Nauczanie koedukacyjne, wprowadzone w drugiej połowie XX wieku niemal na całym świecie, wymusiła sytuacja ekonomiczna i prądy lewicowe, a nie jakieś badania.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-04-2008 22:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów