Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kościół zmienia nauczanie - kiedy jak i dlaczego?
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
SIVIS - i HELMUTT - Nauczanie Kościoła było i jest niezmienne - chodzi oczywiście o kwestie dotyczące wiary. Gdy idzie o dyscyplinę: co Kościół uchwalił, Kościół też znieść może - na przykład celibat.

[ Dodano: Pią 11 Kwi, 2008 08:38 ]
Helmutt napisał(a):Nie wątpię, że 4 tajemnica różańca była potrzebna, ale jakby nie patrzeć była to ZMIANA w nauczaniu i to spora, podobnie jak z celibatem czy z tym niepokalanym poczęciem. Wcześniej dogmatu nie było - potem był, czyli była to ZMIANA w nauczaniu.
Bajdurzysz, że aż głowa boli...
Gdzie? Co? Jak? - Może się rozwiniesz, obronisz tezy, które stawiasz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-04-2008 08:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Helmutt napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):
Sivis Amariama napisał(a):Skąd mam mieć pewność, że za 10 lat nie zmieni w kwestii antykoncepcji czy homoseksualizmu? (Tak, i ta kwestia wypłynęła z dyskusji z gejami :twisted: )
fakt... ja to się najbardziej boję, że kiedyś papież ogłosi ex cathedra, że nie ma Boga... i co ja wtedy biedny zrobię...? :chlip:
Leon X już to zrobił. Jedna z najbardziej znanych jego wypowiedzi publicznych to: "Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo"
eee... to nie było ex cathedra, tylko jakieś majaki na łożu śmierci; poza tym miał szczęście, że nie wpadł w moje inkwizytorskie łapczęta, heretyk jeden :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
11-04-2008 20:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
PS napisał(a):teraz KK za sedno nie uważa kształtu Ziemi, ale pewnie przed Kopernikiem, to się znajdowało w "sednie".
Jeżeli chcesz być ścisły i powiedzieć prawdę - to dodaj do tego co napisałeś "...ale faktem jest że Kościół zrobił wszystko co tylko było realne by prawdy dociec" począwszy od inicjowania i zakładania i wspierania działalności nauki... i będzie wszystko OK.
napisałem wcześniej zdanie:
ddv napisał(a):Wtedy gdy rozwój nauki, techniki bądź morale pozwolą na otwarcie kolejnej "księgi" zgodnej z nauczaniem Chrystusowym.
Tak się składa, ze nauczanie niezmienne należy do prawd Wiary.
Zmienia się stanowisko Kościoła w sprawach na które pozwala rozwój naiuki techniki - jednak sedno nauczania pozostaje niezmienne.
Sorki Helmutt - ale to że przyjęto celibat (a co bardzo boli najwyraźniej "ateizujacych") nie jest prawdą Wiary.
Co do reszty - porozmawiajcie alej sami - ja niemam czasu teraz Język

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
12-04-2008 07:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów