Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formacja wspólnotowa
Autor Wiadomość
GMS Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ja jestem totalnym laikiem w kwestii zasad formacji w Odnowie, ale odzywam się, bo wiem, że jeden ze znajomych Księży prowadzi to w formie właśnie nieco zmodyfikowanej, dłuższej niż 7 tyg. choć jak ostatnio rozmawialiśmy to mówił, że jeszcze nie wie dokładnie jak długo to potrwa tym razem, więc chyba pewne modyfikacje są możliwe i wprowadzane indywidualnie przez konkretne osoby prowadzące
08-03-2005 14:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Tomek ptak napisał(a):Zgodzę się z toboą że poruszanie wielu kwestii tj Eucharystia modlitwa i wstępne metody rozeznawania duchów w czasie jednej katechezy to dużo jak na jeden raz i są niezbędnymi elementami podczas REO (wszak św. Ignacy proponuje już te tematy podczas Fundamentu ĆD) jednak jest to też poważne zadanie dla animatorów i odpowiedzialnych za wspólnotę , aby nie pozostawić sprawy poruszonej może trochę zbyt pobieżnie ale formować nowo wstępujących do naszych grup. Nie możemy przeceiż liczyć, że każdy będzie szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania na własną rękę.
Stąd też moja propozycja tego tematu, abyśmy podzielili się jak wygląda formacja w naszych wspólnotach taże na płaszczyźnie grup dzielenia.
Co do sprawy przebóstwienia rzeczywiście piękny temat szkoda że go troszkę zaniedbałem ale obiecuje nadrobić zaległości po powrocie z rekolekcji ignacjańskich (ehhh jeszcze tylko 4 dni Uśmiech )

Jeśli chodzi o Eucharystię, Kościół /co bardzo często nie słusznie jest sprowadzane tylko do małej wspólnoty pastoralnej jak konkretna grupa Odnowy w Duchu Świętym/, modlitwa czy rozeznawanie jest przecież powiązane z konkretnymi tematami podczas modlitwy w tygodniu. Stąd, jeśli zrobimy to tylko za jednym razem – hurtem, w efekcie na poszczególne elementy pozostają, co najwyżej 1 bądź 2 medytacje! Podczas tak krótkiego czasu nie oszukujmy się wiele się nie zrobi.

Tak jest to poważne zadanie formacja uczestników spotkań. Jednak to głównie zadanie dla księży, którzy powinni włączać świeckich, choć pod swoim kierownictwem. W końcu taki otrzymali dar i co ważne posiadają niezbędną wiedzę teologiczną. Jak już powiedziałem ta konkretna formacja powinna zaczynać się na samym początku. Są odpowiednie materiały, wystarczy z nich skorzystać.

Natomiast odpowiedzi na nurtujące pytania wierny powinien otrzymać w Kościele /nie w rozumieniu przestrzennym tylko duchowym/, bo gdzie indziej?

Jak formować? Kilka moich spostrzeżeń:

- W Odnowie jest takie skrzywienie: „Spotkamy się i będziemy rozeznawać, oczywiście charyzmatycznie jaka powinna być formacja – tematy. Poprośmy o słowo i Bóg da!” Bynajmniej ale to jest budowanie od dachu. Pierwszymi, którzy rozeznają są episkopoi – biskupi – wystarczy ich słuchać i mamy konkretne rozeznanie. Papież ogłosił rok Eucharystii i mamy program, formacyjny! Nasze zadanie polega na skonkretyzowaniu i szczegółowym przedstawieniu tematu. Pomysłów jest wiele. Oczywiście pod kierownictwem księdza. Wielką porażka jest gdy księża nie chcą się angażować w grupę modlitewną…

- Nasze rozeznanie wzbogaca rok liturgiczny! Teraz jest wielki post, tematy aż same się pchają. Później świętujemy ale co? – znów tematyka wiadoma! Póki co sam taki program przyjąłem na spotkaniach grupy domowej. Stąd podjedliśmy egzegezę Rz 4, 25: kerygmat negatywny później pozytywny!

- Wierność głównym założeniom nakreślonym przez Statut Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej /ktoś to chce to podeślę/. Tutaj mamy jasne cele naszego Ruchu. Taki proces można zastosować w przypadku każdej grupy parafialnej.

Również jakieś konkretne pomysły zawsze mile widziane. Teraz myślimy np. o grupie biblijnej aby przez konkretną interpretację ksiąg przybliżyć orędzie Boże. Jednak to jakieś szczegółowe pomysły, które jak sądzę powinny wyrastać z tych powyżej zasadniczych.

Oczywiście nie przekreślam modlitwy do Ducha Świętego o rozeznanie ale we właściwych proporcjach, które chyba udało mi się nakreślić.

O przebóstwieniu następnym razem – nie ominę tego temat! :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
10-03-2005 12:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów