Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bluźnierstwo
Autor Wiadomość
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Bluźnierstwo
Jedno krótkie pytanie:
Czym właściwie jest bluźnierstwo, a co nie jest bluźnierstwe?
Czy herezja to bluźnierstwo?
I co to tak dokładnie jest herezja?? Oczko
No dobra, wyszło więcej niż jedno pytanie.

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
01-03-2005 15:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Sobór Watykański II wykluczył pojęcie herezji. Chyba jakoś tak to było. A bluźnierstwo to, mi się wydaje, używanie jakichś obraźliwych słów względem Boga. Mam ja li rację?

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
01-03-2005 18:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
No pewnie masz rację Futrzak, ale ja się tak zastanawiałam, czy na przykłam wątpienie w to że Jezus jest zbawicielem, też jest bluźnierstwem?? Albo głoszenie fałszywych prawd o Bogu?

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
01-03-2005 21:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nata_89 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Mi się wydaje, że tak, chociaż nie mam dużej wiedzy na ten temat.
22-04-2005 18:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olanta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Harpoon ja tez nie posiadam zbyt wielkiej wiedzy wg słownika języka polskiego:

bluźnierstwo- słowo uwłaszczające temu, co jest przez religię uważane za święte. Jasne przeciwstawianie się temu co wiadome, celowe obrażanie czy przeczenie rzeczom(sprawom) oczywistym.

I zadając te pytania poruszyłaś moim zdaniem dwie różne sprawy. Jest takie powiedzienie "błądzić jest rzeczą ludzką" ja je podciągnę pod sytuację i napiszę "wątpić jest rzeczą ludzką". Przeciez często najbardziej zagorzałego w wierze człowieka mogą dosięgnąć wątpliwości. Np. co do tego czy Chrystus nas zbawił nie mówiąc już o myślach typu: "Czy Bóg istnieje?". Uważam, że jeśli wątpliwości Twoje kończą się na zastanawianiu się nad tym czy tamtym to nie bluźnisz.

Co do głoszenia fałszywych prawd o Bogu to chyba nie ma wątpliwości. Nawet według tej słownikowej regułki. Wiadome jest chyba kim jest Bóg i jest to w pewien sposób zakorzenione w ludzkiej świadomości, więc kiedy zaczynasz wszem i wobec rozgłaszać coś co nie jest z tą ogólną świadomością zgodne...bluźnisz.

Ale i tak przydałoby się żeby wypowiedziała się osoba bardziej kompetentna Uśmiech [/quote]
22-04-2005 19:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Hmm... No tak, dzięki Olanta Uśmiech
Zakładając, że osoba nie rozgłasza fałszywych prawd, a mówi coś samegu Bogu przeciw niemu, to to jest bluźnierstwo :?: Albo ubliża mu :?:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
23-04-2005 00:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olanta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Harpoon kochana, jeżeli istnieje świadomość tego że to co mówisz Bogu nie jest prawdą i może Go to ranić czy obrażać Go no to pewnie że jest to bluźnierstwem.
23-04-2005 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nata_89 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
A czy bluźnierstwem jest słuchanie piosenek, w których są przekleństwa?

[ Dodano: Sro 27 Kwi, 2005 13:22 ]
A czy grzechem jest słuchanie piosenek, w których są przekleństwa?
27-04-2005 13:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów