Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
grzechy tzw.cudze
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
grzechy tzw.cudze
No właśnie, grzechy cudze, jak sądzę, często są przez nas ignorowane, niezauważane, jednakowoż niosące z sobą niebezpieczną truciznę. Czy zastanawiacie się czasem nad swoim postępowaniem, czy nie uczestniczymy i w jaki sposób uczestniczymy w cudzych grzechach bądź je popieramy? Na czym polega, w jaki sposób przejawia się ten grzech? Zapraszam do dyskusji.
01-05-2008 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Ja dostałam kiedyś materiał do przemyślenia ,ale tam była inna definicja grzechów cudzych = chodziło o grzechy kogoś z mojego otoczenia, których konsekwencje ponoszę ja ( chodzi o okultyzm). Miałam dowiedzieć sie o spowiedź z tych grzechów ,ale nic z tego nie wyszło, bo jak na razie żadne kapłan z mi znanych nie wie o co dokładnie biega Smutny ja tamte wskazówki dostałam od świeckiego, ale z innej diecezji Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-05-2008 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
aga napisał(a):Zapraszam do dyskusji.
heh...

zacznijmy od przytoczenia:

Cytat:Grzechy cudze

1. Namawiać kogoś do grzechu.
2. Nakazywać grzech.
3. Zezwalać na grzech.
4. Pobudzać do grzechu.
5. Pochwalać grzech drugiego.
6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
7. Nie karać za grzech.
8. Pomagać do grzechu.
9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.

stąd
kto wie czy to nie najczęściej popełniane dziś - w imię powszechnego dyktatu tolerancji - grzechy... Smutny

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-05-2008 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ja w odniesieniu do absolutnej tolerancji podkreśliłbym jeszcze przynajmniej 3 i 7. Nie stosuję i nie używam określenia tolerancja - jest polskie słowo, zresztą dużo trafniejsze i odpowiednie, a jest to "życzliwość".
03-05-2008 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tak 7 trzeba jeszcze podkreślić... :cry:

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-05-2008 14:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Niedawno miałam taką sytuację, że poszłam do koleżanki, która za kilka dni miała rodzić dziecko i dałam jej papierosa, chociaż nigdy tego nie robię. Jakoś nie umiałam jej odmówić, bo wiedziałam jednocześnie, że jak jej nie dam to ona palić i tak będzie. No i miałam wyrzuty sumienia, bo może jednak jakoś mogłam się temu sprzeciwić. Poza tym to taka koleżanka, której kilka lat nie widziałam, więc już nie taka bliska i nie będę przy pierwszym spotkaniu się z nią kłócić o takie rzeczy.
03-05-2008 14:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
meritus napisał(a):Ja w odniesieniu do absolutnej tolerancji podkreśliłbym jeszcze przynajmniej 3 i 7
nieania napisał(a):Tak 7 trzeba jeszcze podkreślić...

M. Ink. * napisał(a):6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
M. Ink. * napisał(a):9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.

Nie widzę takiej potrzeby, by podkreślać inne grzechy cudze.

Jeśli nie milczę, nie jestem obojętny na grzech to tym samym go piętnuję (karam)
Kiedy nie podejmuję obrony kogoś, kto zgrzeszył tym samym na niego się nie godzę, sprzeciwiam się mu i nie godzę się z zastaną rzerczywistością.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-05-2008 16:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Gdyby to było takie proste ks. Marku... jednak nie bez powodu są te grzechy rozdzielone.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-05-2008 18:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
nieania napisał(a):jednak nie bez powodu są te grzechy rozdzielone.
Wg mnie sa wymienione, a nie rozdzielone.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-05-2008 19:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ale są to dwa różne grzechy.. nie muszą pojawiać się równocześnie.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-05-2008 19:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Jak najbardziej sie łączą. Popatrz na nie uważnie, a zobaczysz, ż etak jest.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-05-2008 19:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Łączą się to fakt. Ale nie zawsze.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
03-05-2008 20:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat za M.Ink.* :
Cytat:6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.

To niewątpliwie najczęstsza pokusa. Największy problem występuje, gdy widzimy robiących zakupy w niedzielę; gdy ktoś wybiera się w piątek na dyskotekę, a my nie możemy go powstrzymać lub w sytuacji gdy ktoś głosi plotkę w taki sposób, że pozostali wierzą w nią jak w niepodważalną prawdę a my się boimy zwrócić uwagę obmawiającym.

Milczenie wobec grzechu innych jest szkodliwym społecznie stereotypem i winno być wyeliminowane. I nie tłumaczmy się tym, że nie chcemy komuś podpaść. Przykład: Jakbyśmy milczeli wobec zbrodni Hitlera to Niemcy zajęliby całą Polskę i zrobiliby z niej swój własny land.

Co zatem czynić, by wyzbyć się owego lęku i tchórzliwości ?
04-05-2008 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Polonium napisał(a):Największy problem występuje, gdy
problem jest po to, by szukać rozwiązań :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-05-2008 16:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daniela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #15
 
Polonium napisał(a):Największy problem występuje, gdy widzimy robiących zakupy w niedzielę
właśnie... "człowiek człowiekowi wilkiem", bo jednoczą się wegetarianie przeciwko zabijaniu zwierzat, a gdzie jedność przeciw robieniu zakupów w niedzielę? My klienci jesteśmy powodem ich pracy, gdyby praca w niedzielę nie przynosiła dochodów, nikt by nie pracował, proste...
05-05-2008 06:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów