Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
New Age w różnej postaci
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
gradzia napisał(a):bo bardziej zaczyna być jak moda i traci swój sens właściwy. Moja koleżanka tak jakoś do tych uzdrowień się przywiązała.
Ja uczestniczyłam w tego typu rekolekcjach, i nie widzę zgubnych skutków a wręcz odwrotnie. Tak jak po każdych innych rekolekcjach , widzę rozwój w pozytywnym sensie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
16-07-2008 16:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #32
 
Dosyć offtopowania :!: :!: :spam: :close: :patrzy:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
16-07-2008 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
syn marnotrawny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #33
 
A ja mam jednak pytanie Uśmiech Co jest złego w nastawieniu filozoficznym ruchu new age? Oczywiście po odrzuceniu całej new age otoczki ezoterycznej, wróżbiarstwa i innych dupereli? Czasami mam wrażenie, że filozoficznie new age blisko do starych dobrych stoików z ich dość przyjemnym panteizmem Oczko

Oddzywaj si? tylko wtedy, gdy wiesz o co chodzi

Sokrates
17-07-2008 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
syn marnotrawny napisał(a):Co jest złego w nastawieniu filozoficznym ruchu new age?
Ucieczka od personalizmu, negacja metafizyki, deprecjonowanie pluralizmu, demarkacjonizm, dekonstrukcjonizm, relatywizacja moralna, monizm i determinizm. To tak w telegraficznym skrócie.
syn marnotrawny napisał(a):że filozoficznie new age blisko do starych dobrych stoików z ich dość przyjemnym panteizmem
Bywa też, że im po drodze do szamanizmu na przykład...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-07-2008 15:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #35
 
Ks.Marek napisał(a):negacja metafizyki
Ks.Marek napisał(a):monizm i determinizm
Przeczysz sam sobie.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
17-07-2008 19:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #36
 
heysel napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):negacja metafizyki
Ks.Marek napisał(a):monizm i determinizm
Przeczysz sam sobie.
Materializm miał być. Przepraszam za błąd.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-07-2008 19:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #37
 
Zamiast metafizyki miał być ten materializm ? A co złego w negacji materializmu ?
Zamiast monizmu miał być ten materializm ? Jak tak to dalej sam sobie przeczysz ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
17-07-2008 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #38
 
Wychodzę z założenia, ż enie sposób mówić o metafizyce, upatrując przyczynę świata w materialiźmie. A monizm i determinizm przeze mnie wspomniane też obrażają antropologię kreowaną przez New Age.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-07-2008 19:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rubinka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 106
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #39
 
New Age uważa, że człowiek zawiera w sobie element boski, dlatego może osiągnąć doskonałość przy pomocy różnorakich technik i terapii, a nie - ja mówi chrześcijaństwo - przez współpracę z łaską Bożą. Lansuje wschodnie lub prechrześcijańskie religie, jako nieskażone przez judeochrześcijańskie zniekształcenia. Matka ziemia jest przedstawiana jako alternatywa wobec Boga Ojca. Bóg w new age nie jest osobowy ani transcendentny: to bezosobowa energia, która nie podtrzymuje świata w istnieniu. W new age jest też mowa o Chrystusie, ale nie oznacza on Jezusa z Nazaretu. Chrystus to ktoś, kto osiągnął stan świadomości, w którym dostrzegał swoja boskość, a zatem może uważać się za mistrza. Jezus z Nazaretu nie był Chrystusem, ale po prostu jedną z wielu postaci historycznych, w których objawia sie ta "chrystusowa" natura....
Świat w wydaniu new age jest oceanem energii, który tworzy całość lub sieć powiązań.
New Age jest dla człowieka atrakcyjny, gdyż zwraca się on w nim do swojego "ja"; do swych wartości i problemów.

"Wybrałem cię, gdy planowałem stworzenie świata."
Ef 1,11-12 Serce
17-07-2008 19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ks.Marek napisał(a):ż enie sposób mówić o metafizyce, upatrując przyczynę świata w materialiźmie
Ale materializm to jest przecież metafizyka ... Sam sobie przeczysz ...
Ks.Marek napisał(a):A monizm i determinizm przeze mnie wspomniane też obrażają antropologię kreowaną przez New Age.
To literówka i miało być "obnażają" ? Poza tym to tylko Twoja opinia ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
17-07-2008 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #41
 
Cytat:Ale materializm to jest przecież metafizyka
[quote] metafizyka, filoz. nauka filoz., której przedmiotem są pryncypia (pierwsze zasady strukturalne) bytu; autorem nazwy metafizyka jest Andronikos z Rodos, który porządkując w I w. pisma Arystotelesa, umieścił zbiór jego ksiąg poświęconych „nauce o pierwszych zasadach bytu” po księgach z fizyki i nazwał je metafizyką [gr. tá metá tá physiká ‘to, co jest po fizyce’]; od czasów I. Kanta — dziedzina rozważań dotyczących tego, co pozazmysłowe i pozadoświadczalne (Bóg, dusza, istota świata); wg A. Fouilléego, W. Jamesa i R. Euckena — analityczno-syntet. typ kryt. poznania rzeczywistości scalającego całe ludzkie doświadczenie; synonim naukowo oprac. światopoglądu; wg R. Ingardena — nauka o bycie realnym, w przeciwieństwie do ontologii jako nauki o bycie możliwym./quote]
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3939978

heysel napisał(a):To literówka i miało być "obnażają" ? Poza tym to tylko Twoja opinia .
Chodziło mi o to, że New Age poprzez swoją antropologię obraża tę naukę w ogóle, poprzez swoje monistyczno deterministyczno fatumiczne spojrzenie.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-07-2008 20:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
Jakieś konkretne przykłady ? Czy to tylko tak na szybko sobie napisałeś ?
Poza tym aby w New Age dopatrzyć się materializmu to naprawdę niezłe jest ... New Age to przede wszystkim idealizmy poznawcze wszelkiego rodzaju ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
17-07-2008 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
Cokolwiek napiszecie że "New Age mówi" to będzie prawda - bowiem new age dopuszcza wszystko co sie komu wymyśli i nie przeszkadza mu to że są to poglądy sprzeczne.
Ot, taki niewymagający substytut religii a carte.

pozdrawiam
Marek
17-07-2008 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #44
 
To się tolerancja Marku nazywa i otwartość na nowe idee. Nikt przy tym nie zakłada, że cokolwiek powie inny to święta prawda Uśmiech, a jedynie, że to kolejna idea do przemyślenia. Nie ma w tym nic złego.
17-07-2008 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #45
 
Nie.
Przyjmowanie jednocześnie za prawdziwe stwierdzeń sprzecznych to się nazywa "braki w logice" :mrgreen:
A tolerancja to szanowanie innych ludzi mimo tego iż uważamy że się mylą.

pozdrawiam
Marek
17-07-2008 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów