Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg - jak to możliwe, że nie ma początku?
Autor Wiadomość
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Bóg - jak to możliwe, że nie ma początku?
Musiałem w końcu to pytanie zadać - chyba te, które mnie najbardziej gnębi... Można jakoś logicznie wytłumaczyć, że KTOŚ - ponoć myślący, czujący nie ma początku? Skąd się wziął Bóg na tym wszechświecie? Ponoć znikąd... Czy innych wierzących, nie wkurza ta niejasność?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
22-05-2008 20:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Bóg - jak to możliwe, że nie ma początku?
Terebint napisał(a):Skąd się wziął Bóg na tym wszechświecie?
Ale to Bóg stworzył wszechświat , więc nie mógł się na nim wziąć :mrgreen: ,On był ,jest początkiem , to moje zdanie!!!

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
22-05-2008 21:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Miłość jest tchnieniem nieskończonym, które przychodzi skądinąd i zmierza gdzie indziej. Michel Quoist

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-05-2008 22:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Nie potrafię ogarnąć umysłem tego, jak cokolwiek/Ktokolwiek może nie mieć początku.
W twoim jednak poście zakładasz, że wszechświat jest starszy od Boga. Pytasz, skąd Bóg się wziął we wszechświecie. Nie dziwi cię jednak to, skąd wziął się wszechświat? Może powinieneś pytać, skąd wszechświat wziął się w Bogu? Oczko

Dla mnie to jest oczywiste, że Bóg nie miał początku, bo to On sam jest początkiem wszystkiego, co dobre. Wszechświat w końcu przestanie istnieć, ale On nie przestanie istnieć. Tak samo zresztą, jak my. Nie potrafimy ogarnąć tego, że Bóg nie ma początku, ale tak samo nie potrafimy ogarnąć umysłem faktu naszej nieśmiertelności. Wyobrażasz sobie, że cokolwiek nie ma końca? Że ty sam nie masz końca? Że twoje życie nie ma końca?
Żyjemy osadzeni w czasie. To trochę upośledza naszą wyobraźnię. Nie potrafimy sobie wyobrazić czegoś, co przekracza wymiar czasu. Bóg jest ponad nim.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
22-05-2008 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
"Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało. " J 1, 1-3
Mi się jakoś skojarzył ten fragment.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2008 22:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Początek jest wielkością li tylko fizyczną. Bóg jest ponad prawami fizyki.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
22-05-2008 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Początek jest wielkością li tylko fizyczną. Bóg jest ponad prawami fizyki.
Tak. Jednak człowiek jakoś musiał i musi ponazywać aby się nie zgubić w kwestiach ponadnaturalnych. Taka już natura człowieka. Zapomina często, że kwestie nie do objęcia rozumem , wyjaśnia wiara.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2008 23:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
A ja na to krótko: Jestem, Który Jestem.
Jezus też uprawiał filzofię krótkiej piłki: tak - tak; nie-nie.
Nic mi więcej nie potrzeba.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-05-2008 23:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ks.Marek napisał(a):A ja na to krótko: Jestem, Który Jestem.
Jezus też uprawiał filzofię krótkiej piłki: tak - tak; nie-nie.
Nic mi więcej nie potrzeba.
Mi to też wystarczy. Ale ta wiara w to co przekazał Bóg rodzi się w ludzkim sercu.
A jeżeli wątpimy w to że Bóg jest taki jakim się przedstawił, to tutaj jest problem, spowodowany brakiem zaufania.
Jak pisałam wyżej, ludzie dążą do określenia rzeczy słowami ludzkim, aby utwierdzić się.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2008 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
omyk napisał(a):W twoim jednak poście zakładasz, że wszechświat jest starszy od Boga. Pytasz, skąd Bóg się wziął we wszechświecie. Nie dziwi cię jednak to, skąd wziął się wszechświat? Może powinieneś pytać, skąd wszechświat wziął się w Bogu?
Ja jestem w stanie przyjąć wiarygodną teorię (i bardzo długo przyjmowałem), że Bóg nie jest istotą konieczną do istnienia wszechświata, że nie miał nic wspólnego z Wielkim Wybuchem itd...
Poczytaj współczesne kosmologiczne książki popularno-naukowe czy naukowe (pomijając Hellera 8) )


terebint napisał(a):Skąd się wziął Bóg na tym wszechświecie?
Dlaczego możesz uwierzyć w odwieczność wszechświata, a w odwieczność Boga już nie? Uśmiech

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
23-05-2008 03:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Bóg - jak to możliwe, że nie ma początku?
Terebint napisał(a):że KTOŚ - ponoć myślący, czujący nie ma początku? ?
A co znaczy dla Ciebie początek?

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
23-05-2008 10:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Początek zawsze jest umieszczony w czasie, a czas jest stworzony przez Boga, więc Bóg przed stworzeniem czasu jednocześnie jest poza nim, to proste, i właśnie dla tego Nie ma On Początku ani końca - jest wieczny.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-05-2008 11:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
Cytat:Ja jestem w stanie przyjąć wiarygodną teorię (i bardzo długo przyjmowałem), że Bóg nie jest istotą konieczną do istnienia wszechświata
Ta teoria jest dla mnie zupełnie niewiarygodna. Jest sprzeczna z Pismem i z wiarą w ogóle. Bóg jest początkiem, bez Niego nic się nie stało, i tak dalej.
Logika bardzo prosta - jeśli podmiot X nie jest do czegoś konieczny, nie jest on Bogiem /w pojęciu monoteistycznym/.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
23-05-2008 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Ja jestem w stanie przyjąć wiarygodną teorię (i bardzo długo przyjmowałem), że Bóg nie jest istotą konieczną do istnienia wszechświata
Ściśle mówiąc Bóg jest konieczny do istneinia czegokolwiek (JAHWE, JESTEM - Jego istotą jest istnienie, byt).
Natomiast może być tak że nie jest "bezpośrednio" zaangażowany w coś - i tak w zagotowanie wody jest zaangażowany "pośrednio" - stworzył wodę i pewne prawa.
Podobnie z Wielkim Wybuchem - nie wiemy nic o prawach metaświata przed i poza naszym Wszechświatem.
Być może Wielki Wybuch jest jedną z konsekwencji praw stworzonych przez Boga - i Bóg bezpośrendio jest zaangażowany w stworzenie Metawszechświata, a nie Wszechświata.

pozdrawiam
Marek
23-05-2008 13:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Zgadzam sie z Toba, Omyku. Musi istniec jakas przyczyna sprawcza, bo to jest niespojne logicznie, by Wszechswiat stworzyl sie sam. Rozumiem, ze kazdy jest czlowiekiem poszukujacym, ale zeby zaraz negowac istnienie przyczyny sprawczej to juz I don't understand. :? Musi byc przyczyna sprawcza i jest Nia Stworca, Alfa i Omega, Poczatek i Koniec, Byt Absolutny i Wieczny.
23-05-2008 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów