Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z alkoholem czy bez ...
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Z alkoholem czy bez ...
Czy wipicie ze znajomymi dwóch butelek win (na głowę, podczas gdy każdy ma mocną) traktowalibyście jako grzech?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
24-05-2008 21:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Sivis Amariama napisał(a):Czy wipicie ze znajomymi dwóch butelek win (na głowę, podczas gdy każdy ma mocną) traktowalibyście jako grzech?

A ja nie wiem, ale mnie się zdaje, że grzech jest dopiero, kiedy Twój organizm odczuje, że przesadziłeś. Bo jak człowiek wypije za dużo i się źle czuje z tego powodu to znaczy, ze właśnie sobie szkodzi.
24-05-2008 21:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Czy organizując wesele, powinienem przydzielać gościom nieszkodzące im ilości wódki (np. po 3 kieliszki paniom i 5 panom), co bym nie stał się przyczyną grzechu (gdy goście obudzą się z kacem)?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
24-05-2008 22:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Sivis Amariama napisał(a):Czy organizując wesele, powinienem przydzielać gościom nieszkodzące im ilości wódki (np. po 3 kieliszki paniom i 5 panom), co bym nie stał się przyczyną grzechu (gdy goście obudzą się z kacem)?

Jak się spiją to nie jest to Twoja wina, a chodzić za nimi nie będziesz i pilnować. Mają rozum i sami powinni wiedzieć, ile im wolno wypić. Nikt im nie każe się upijać, nie? Mnie też to kiedyś zastanawiało w kwestii dylematu moralnego.

Ps. A kiedy to wesele? :hm:
24-05-2008 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ale to organizator stawia tradycyjnie tyle alkoholu, że się stół ugina...
Czy widząc, że goście już dość wypili, nie powinien zakręcić kurka?

[pies zawsze jadł tyle, ile miał w misce - jeśli mu wrzuciło się za dużo, przejadł się i chorował - czy opiekun nie powinien mu miarkować, z troski, miłości i obowiązku?]


PS
Wkrótce

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
24-05-2008 22:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Sivis Amariama, to zrób wesele bezalkoholowe.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-05-2008 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Taaaaaa, żeby mnie sknerą na wiosce nazwali?
I żeby posądzili o brak konserwatyzmu, tradycjonalizmu, patriotyzmu i czego tam jeszcze?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
24-05-2008 23:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tzn zwracasz uwagę na opinię ludzi ? :hm:
Przecież są organizowane wesela bezalkoholowe i ludzie się wspaniale bawią i nie ma zarzutów od jakieś zacofanie czy też sknerstwo.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-05-2008 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Sorry Sivis, że tak z grubej rury. Ale zapytać muszę: walisz w dudy i szukasz wyjścia z sytuacji, by zachować twarz? Czy tylko prowokujesz dyskusję? Bo jeśli nic z powyższego, to powinienes wiedzieć, że wszystko, co człowiek z umiarem używa i zgodnie z przeznaczeniem, to nie może to zaowocować grzechem, nie?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-05-2008 23:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
No żartuje przecież Szczęśliwy

[chyba powinienem częściej używać emotikonek ](*,) ]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
24-05-2008 23:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Żarty żartami, ale te pytania są ciekawe Uśmiech
Kiedy organizuje się tradycyjne wesele z alkoholem, warto o tym pomyśleć. Pytanie tylko, gdzie stawiać limit przy kupowaniu trunków. Nie wystarczy przemnożyć swoich "możliwości" przez liczbę gości weselnych, bo przecież każdy może inaczej Oczko Tu jest sedno sprawy... Myślę, że naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, żeby wszelkich "dóbr" (heh) - jedzenia, picia, również alkoholu, który przecież nie jest zły, było pod dostatkiem. Powinniśmy też jednak zadbać o atmosferę. Wtedy alkohol stanie się tylko dodatkiem do zabawy, a nie środkiem ją napędzającym.

Nie mamy możliwości kontroli tego, ile kto pije. To nie jest nasz grzech w tym momencie. Równie dobrze ktoś może zgrzeszyć obżarstwem ;> Grzech w dzisiejszych czasach traktowany z przymrużeniem oka, a przecież wymieniony wśród grzechów głównych. Nieumiarkowanie w jedzeniu, piciu...

Czy wypicie 2 butelek wina jest grzechem? Myślę, że tak. Niezależnie od tego, na ile szumi ci po nich w głowie Oczko Może nie ciężkim, zresztą nie chcę tutaj się wypowiadać w kwestii wagi grzechu, ale tak na zdrowy rozum... Wypiłbyś 2 butelki wody w czasie 1 spotkania ze znajomymi? Jak się spotykacie w 5 osób, to kupujecie 10 litrów wody? Oczko
Moim zdaniem to ciężka przesada Oczko Alkohol pije się inaczej, niż wodę - i tym ostrożniej powinno się to robić. 2 butelki to nieumiarkowanie w piciu, choćbyś był po nich trzeźwy.

Ja mam za to z piciem alkoholu inny problem Oczko [oj, jak to brzmi... Oczko ] Ja nigdy nie tracę trzeźwości myślenia, a przynajmniej nigdy mi się to nie zdarzyło. Zdecydowanie szybciej na alkohol reaguje moje ciało, niż umysł. Nigdy do końca nie wiem, gdzie jest granica, bo wiem, że po 1 kieliszku mam tyle samo kontroli nad swoimi czynami, co po... no, po więcej Oczko Dlatego też piję niewiele, jeśli w ogóle Oczko
Ciekawa jestem, jak to jest u was Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-05-2008 00:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
A moja hufcowa miała wesele bezalkoholowe Duży uśmiech

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
25-05-2008 00:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
omyk napisał(a):Ja mam za to z piciem alkoholu inny problem [oj, jak to brzmi... ] Ja nigdy nie tracę trzeźwości myślenia, a przynajmniej nigdy mi się to nie zdarzyło. Zdecydowanie szybciej na alkohol reaguje moje ciało, niż umysł. Nigdy do końca nie wiem, gdzie jest granica, bo wiem, że po 1 kieliszku mam tyle samo kontroli nad swoimi czynami, co po... no, po więcej Dlatego też piję niewiele, jeśli w ogóle
Ciekawa jestem, jak to jest u was
Ja jestem abstynentką. Spróbowałam alkoholu dwa razy w tamtym roku... raz z okazji pewnego święta dla mnie ważnego a drugi raz jak miałam problemy żołądkowe. Jego i drugie źle się skończyło. Jednak nie mam głowy do picia [bardzo mała ilość mi szkodzi]... jak się jeszcze weźnie, że zapomniało się o tym , że przy zastrzykach nie nalezy pić alkoholu wogóle[to ten drugi raz].. To mi wystarczy tego picia na całe zycie, wole się cieszyć ale wiedząc co się dzieje. Duży uśmiech
Dla mnie to była mocna nauka i to na całe życie. Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-05-2008 01:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
e tam. po wypiciu alkoholu myśli się inaczej, niektóre sprawy rozumie się szybciej i jest się tego świadomy i najczęściej zadowolonym ze skutków. Nigdy nie miałem dobrych kontaktów ze swoim ojcem - natomiast po alkoholu rozmawiało się jak ojciec z synem. Niestety panowanie nad ciałem jest odwrotnie proporcjonalne do ilości alkoholu.
Jestem zwolennikiem mądrego używania alkoholu.
25-05-2008 08:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
To jest cały problem: umiejętność używania promili z głową. W Polsce to wygląda bardzo kiepsko.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
25-05-2008 09:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów