Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pierwszy dzień tygodnia
Autor Wiadomość
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #1
pierwszy dzień tygodnia
Pierwszym dniem tygodnia jest niedziela czy poniedziałek wd. kościoła?? Bo w starym testamencie jest ze Pan bóg pracował 6 dni a siódmego dnia odpoczywał a na mszy św jest ze Niedziela jest pierwszym dniem więc jak to jest??

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
25-05-2008 10:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
Co więcej - w ST pierwszym dniem tygodnia też była niedziela Szczęśliwy A ostatnim - szabat Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-05-2008 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Tak to jest Uśmiech
- "Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi" (Rz 14,9)
Dzień Zmartychwstania Chrystusa jest pierwszym dniem objęcia przez Niego panowania...stąd w erze Chrystusa tydzień zaczyna się od Niedzieli.
25-05-2008 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Jeśli poważnie szukasz odpowiedzi i chce ci się poczytać: http://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-34.php

Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-05-2008 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
a gdzie pisze, że poniedziałek jest 1. dniem tygodnia? niedziela jest 1., choć nazwy dni wskazywałyby co innego: czwartek (5. dzień), piątek (6. dzień)
25-05-2008 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
omyk napisał(a):Co więcej - w ST pierwszym dniem tygodnia też była niedziela Szczęśliwy A ostatnim - szabat Oczko
I cały czas jest. Wystarczy zajrzeć do jakiegokolwiek żydowskiego kalendarza niedziela to riszon co znaczy pierwszy.
I każdy nowy wers kalendarza zaczyna się od tego dnia, a kończy na szabacie.

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
25-05-2008 12:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
We wszystkich kalendarzach katolickich niedziela rozpoczyna tydzien. Poniedzialek jest pierwszym dniem tygodnia tylko w wymiarze swieckim. Kazda niedziela to pamiatka Zmartwychwstania, a kazdy piatek to pamiatka Meki i Smierci Chrystusa i wlasnie dlatego jest to dzien postny (o ile nie wypada wowczas swieto).

Niedziela jest w centrum. Po rosyjsku : Woskriesienje, czyli Zmartwychwstanie.
25-05-2008 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Polonium napisał(a):a kazdy piatek to pamiatka Meki i Smierci Chrystusa i wlasnie dlatego jest to dzien postny (o ile nie wypada wowczas swieto).
święto nie wystarczy, musi być uroczystość
25-05-2008 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Podczas sprawowania Liturgii w niedzielę kapłan, mówi że pierwszego dnia tygodnia Pan Zmartwychwstał Uśmiech czyli w niedzielę.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
25-05-2008 13:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
PS napisał(a):a gdzie pisze, że poniedziałek jest 1. dniem tygodnia? niedziela jest 1., choć nazwy dni wskazywałyby co innego: czwartek (5. dzień), piątek (6. dzień)

Bo to się odliczało dni robocze Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
25-05-2008 14:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
no to chyba już wszystko jasne
25-05-2008 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
Cytat:I cały czas jest.
Wiem. Pisząc "w ST" miałam na myśli 'wg judaizmu' - skrót myślowy Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-05-2008 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #13
 
Oczywiście niedziela jest pierwszym dniem tygodnia nie tylko u Żydów, ale też np. wiele kalendarzy anglosaskich (choćby rodem z USA Uśmiech ) ma kolejność od niedzieli do soboty.

A teologicznie wygląda to kiepsko, oj kiepsko... Uśmiech

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
26-05-2008 19:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
To jest dobre pytanie z tą niedzielą, bo mnie też zawsze zastanawiało, dlaczego niedziela jest pierwszym dniem tygodnia w Kościele :coo:
26-05-2008 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dlatego, że w niedziele Chrystus Zmartwychwstał.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-05-2008 20:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów