Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savoir vivre
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Savoir vivre
Swego czasu niezwykle interesował mnie ten temat i ostatnio też o tym myślę. Proszę o zamieszczanie uwag, pytań dotyczących tego tematu.

W kwestii telefonów bardzo mnie irytuje, kiedy ktoś dzwoni i nie przedstawia się ani na początku, ani na końcu, a mnie nie wypada się dotypywać. Ja zawsze się przedstawiam, nawet jeżeli wiem, że dana osoba mnie zna i/bądź ma mój nr tel. w komórce.
Jak to jest z kolei z czasem dzwonienia? Dzwonimy do 21.00 czy do 22.00. Słyszałam (lub czytałam), że dzwoni się do 21.00 do obcych, a do 22.00 do "bliższych obcych".
I rozmowę oczywiście kończy osoba, która dzwoniła? Niektórzy zdają się o tym nie wiedzieć.
28-05-2008 13:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gosia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 247
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #2
 
Hm.. Do mnie przyjaciele dzwonią 'o każdej porze' Uśmiech

Bóg jest wielki - kocha? Go ma?o to nie kocha? Go wcale.
28-05-2008 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Gosia napisał(a):Hm.. Do mnie przyjaciele dzwonią 'o każdej porze' Uśmiech

Do przyjaciół to ja też raczej dzwonię o każdej porze, a oni do mnie, chociaż...niewielu ich jest... Smutny
28-05-2008 15:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #4
Re: Savoir vivre
aga napisał(a):W kwestii telefonów bardzo mnie irytuje, kiedy ktoś dzwoni i nie przedstawia się ani na początku, ani na końcu, a mnie nie wypada się dotypywać. Ja zawsze się przedstawiam, nawet jeżeli wiem, że dana osoba mnie zna i/bądź ma mój nr tel. w komórce.
Jak to jest z kolei z czasem dzwonienia? Dzwonimy do 21.00 czy do 22.00. Słyszałam (lub czytałam), że dzwoni się do 21.00 do obcych, a do 22.00 do "bliższych obcych".
I rozmowę oczywiście kończy osoba, która dzwoniła? Niektórzy zdają się o tym nie wiedzieć.
Ja miałem taki przedmiot na studiach jak protokół dyplomatyczny z trudnym egzaminem na końcu.
Ambasador Pietkiewicz tak to tłumaczył.

Zasadniczo dzwoni się do 22, ale jeśli się kogoś dobrze zna i wie się, że chodzi spać przykładowo o 24 to można zadzwonić maksymalnie do 15 minut przed jego zwyczajowym czasem spoczynku.

I oczywiście zawsze należy się przedstawić i zapytać czy nie przeszkadzamy. Te 2 pytania są zawsze obowiązkowe.
Nie dzwonimy również w czasie transmisji meczu reprezentacji narodowej i głównego wydania wiadomoścci tv, ale to ostatnie - to myślę, że już nie aktualne.

Rozmowo nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, chyba, że osoba do której dzwonimy wyraźnie na to nalega.

A zatem do inicjatora należy zakończenie, jednak musi pamiętać, że nie należy naciągać na rozmowę dłuższą niż 15 minut.

Jeśli osoba do której dzwonimy prosi o przedłużenie trzeba po następnych 15 minutach podjąć próbę zakończenia i tak dalej...

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
28-05-2008 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
Re: Savoir vivre
Talmid napisał(a):I oczywiście zawsze należy się przedstawić i zapytać czy nie przeszkadzamy. Te 2 pytania są zawsze obowiązkowe.

Zawsze je zadaję i idiotycznie się czuję, bo mam wrażenie, że ludzie mają już dosyć.

Talmid napisał(a):Nie dzwonimy również w czasie transmisji meczu reprezentacji narodowej i głównego wydania wiadomoścci tv, ale to ostatnie - to myślę, że już nie aktualne.

A ja tego ostatniego przestrzegam.

Dzięki, Talmid za wypowiedź w tym temacie. Ciekawe... :-k

A są jakieś zasady savoir vivre dotyczące gg?
28-05-2008 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Chyba nie ma sprecyzowanych. Ja nie znoszę "rozmowy" emotikonkami, zadawania pytań w sposób: "????????????", pisania wielkimi literami, coś jeszcze? Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-05-2008 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
A jeżeli na przykład piszesz do kogoś, kto nie odpowiada? Ja na ogół nie wiem, co mam myśleć, a źle się czuję, jak się "narzucam" albo jak mam takie wrażenie.
28-05-2008 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
To zależy, jeśli to dla mnie ważne, to proszę o kontakt, jeżeli mało ważne - czekam na odpowiedź, albo zapominam Oczko Zazwyczaj się czuje, czy ktoś nie odpisuje ciągle, bo nie chce, czy po prostu czas na to nie pozwala.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-05-2008 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
omyk napisał(a):Zazwyczaj się czuje, czy ktoś nie odpisuje ciągle, bo nie chce, czy po prostu czas na to nie pozwala.

Zazwyczaj to ja czuję jednoznacznie :evil:
28-05-2008 23:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Bardzo mi się podoba ten temat. Nie zdawałam sobie sprawy,że to juz "czas internetowego savoir vivre". Ciekawe, czy na studiach są już zajęcia z tego?

[Obrazek: mysz4.gif]
10-09-2008 20:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
A jak to jest z podaniem ręki? To osoba starsza podaje pierwsza rękę, z tego, co mi wiadomo. Kobieta też pierwsza podaje, ale co, jeśli jestem kobietą młodszą od mężczyzny?
28-10-2008 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
nie pamiętam dokładnie ( w razie czego niech ktoś poprawi),ale to chyba wtedy zależy od stanowiska, na jakim są oboje. I ten, co piastuje stanowisko wyższe, podaje rękę temu, co niższe.

[Obrazek: mysz4.gif]
29-10-2008 11:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
To proszę o dalsze wypowiedzi w tej kwestii, bo są dla mnie ważne.
29-10-2008 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
Pierwszeństwo ma zasada że mężczyzna podaje rękę kobiecie Oczko - wyjątkiem byłby układ stricte szefowa-podwładny.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-10-2008 17:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Annnika napisał(a):Pierwszeństwo ma zasada że mężczyzna podaje rękę kobiecie Oczko -

Ciekawe, bo ja czytałam, że odwrotnie. Tak mi się zdaje #-o
29-10-2008 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów