Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Powołanie do świętości (Mt 19, 16)
Autor Wiadomość
frater Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 19
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Powołanie do świętości (Mt 19, 16)
Obszerna analiza tego fragmentu jest zawarta w Encyklice Veritatis Splendor

Ciekaw jestem Waszych spostrzeżeń.
Co szczególnie zwróciło Waszą uwagę w tym fragmencie, a także na co zwróciliście uwagę w Encyklice w odniesieniu do tego fragmentu Ewangelii?

temat dotyczy m.in. `konstrukcji Nieba`

Bogaty młodzieniec*

16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry*. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»* 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.


Pokój i Dobro

Est autem fides credere quod nondum vides; cuius fidei merces est videre quod credis.
- Wierzy? znaczy ufa? w to czego nie widzisz; nagrod? wiary jest zobaczy? to, w co ufasz.

my?l ?w. Augustyna
29-05-2008 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jan Paweł II ten fragment Ewangelii omówił bardzo szczegółowo także w bardzo znanym kazaniu powiedzianym w 1987 roku do młodzieży na Westerplatte. Wprawdzie bardziej położył nacisk na konkretną realizację powołania chrześcijanina i na źródło mocy tego powołania. Ale chodzi oczywiście o powołanie do świętości.

Homilia na Westerplatte
30-05-2008 00:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów