Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karmel i szkaplerz karmelitański
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Karmel i szkaplerz karmelitański
A co to jest ten szkaplerz karmelitański i z czym się wiąże jego przyjęcie?
30-05-2008 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wiadomości tutaj :
- http://www.karmelicibosi.pl/duchowosc.php
- http://www.opoka.org.pl/slownik/szkaplerz.html


Po przyjęciu szkaplerza mogę powiedzieć, że jeszcze bardziej przybliżyłam się do Maryji, a Ona mnie do Jezusa.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-05-2008 13:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Cytat:Po przyjęciu szkaplerza mogę powiedzieć, że jeszcze bardziej przybliżyłam się do Maryji, a Ona mnie do Jezusa.

Ja szkaplerz przyjęłam rok temu, z taką radością w sercu =) Pamiętam ten dzień, kiedy przyszłam do karmelitów na Mszę. Cały miasiąc czekałam na ten dzień.Ja nosze płócienny szkaplerz.Wiecie,rano jak się ubieram, to piękna sprawa - wizerunek Chrystusa i Maryi jest blisko mojego serca Tak blisko!
Ta świadomość ,że noszę "płaszcz Maryi" napełnia mnie większa ufnością. dzięki temu relacje z Bogiem stały sie głębsze. Zauważyłam wiele razy kiedy w głowie pojawiają mi się myśli o grzechu, jakoś łatwiej mi walczyć. I wiem,że w tym nie ma mojej zasługi, to Maryja daje mi siłę. Często te myśli umykają mimochodem,dziękuje za to Bogu.
Mając na sercu płócienny szkaplerz,pomaga on nam też zachować czystość przedmałżeńską. On jest dla mnie prawdziwym darem od Boga z nieba.

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
01-05-2009 02:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
http://szkaplerz.pl/ kolejna stronka. Zapewne niedawno powstała.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-05-2009 17:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moria Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 193
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Zbliża się wspomnienie NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z GÓRY KARMEL (16 lipca)

dla zachęty do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego:

św. Teresa od Jezusa (1515 - 1582)

"Trzymajmy się Reguły Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. (...) - zachęca inne siostry - Niechaj Pan raczy sprawić, aby wszystko to było na cześć i chwałę Jego i Najświętszej Panny Maryi, której szkaplerz nosimy" Księga życia

bł. Elżbieta od Trójcy Świętej (1880 - 1906)

Szkaplerz jest szatą Maryi. Osoba, która go nosi i która - rozumie się - czyni wszelkie możliwe wysiłki, aby się zbawić, nie może wpaść do piekła. Zatem zawsze będę nosić szkaplerz.

św. Józef Sebastian Pelczar (1842 - 1924)

"Dworzanie noszą na sukniach wyszyte herby i godła swej królowej, a nawet ubranie jej koloru. Podobnie dworzanie Maryi noszą szkaplerz, jakby herb Maryi, na znak, że całe życie poświęcają Jej służbie, że pragną wszędzie bronić Jej honoru i zawsze wstępować w Jej ślady. Ten rodzaj czci, jeżeli z nim łączy się pobożne życie, jest bardzo miły Maryi, a dla nas bardzo korzystny. Szkaplerz bowiem jest z jednej strony godłem, po którym Najświętsza Panna poznaje swoje sługi, z drugiej jest jakby suknią, którą Ona ochrania swe dzieci od mrozu świata i jakby tarczą, w którą je uzbraja do walki."

św. Josemaría Escrivá (1902 - 1975)

"Noś na piersi święty szkaplerz Karmelu. Spośród dewocjonaliów maryjnych - a jest ich wiele i są bardzo piękne - niewiele ma tak zakorzenioną tradycję wśród wiernych i tyle błogosławieństw papieskich. A ponadto, jak bardzo matczyny jest ten przywilej sobotni!"

Św. Maksymilian Maria Kolbe (1894 - 1941)

Szkaplerz, różaniec i Medalik Cudowny: oto trzy rzeczy, które sama Niepokalana raczyła podać na ratunek ludzkości.

Sługa Boży Jan Paweł II (1920-2005)

Misja karmelitańska [Maryi], która bierze początek na Górze Karmel, w Ziemi Świętej, jest związana z szatą. Ta szata nazywa się świętym Szkaplerzem... To piękne, że gorliwa matka troszczy się również o odzienie... Oto Dziewica Karmelu, Matka Świętego Szkaplerza mówi nam o swej macierzyńskiej trosce, o swym zatroskaniu o nasze przyodzianie. Przyodzianiu w sensie duchowym, przyodzianiu łaską Boga i wspomaganiu nas w noszeniu tej szaty zawsze białej... (15 stycznia 1989 roku).

Znak szkaplerza przywołuje zatem dwie prawdy: jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały; druga to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może ograniczać się tylko do modlitw i hołdów składanych przy określonych okazjach, ale powinna stanowić "habit", czyli nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu, opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym poprzez częste przystępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierne, co do ciała i co do duszy.

św. Paweł od Krzyża
Różaniec rodziców za dzieci
14-07-2009 13:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Cytat:Flos Carmeli, Vitis florigera, Splendor Coeli, Virgo puerpera, Singularis; Mater mitis, sede viri nescia. Carmelitis da privilegia, Stella maris!
Cytat:Kwiecie Karmelu, Płodna Winnico, Ozdobo Niebios, Jedyna Matko Dziewico, O Najwybrańsza, Matko Łagodna i Czysta, Wierna Dzieciom Karmelu, bądź miłosierna, o Gwiazdo Morza

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
16-07-2009 08:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
elala86 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #7
 
tak przyjecie Szkaplerza Swietego to piekna sprawa
u mnie od przyjecia od Brata Karmelity minelo juz 6 lat
pamietam jak by to bylo dzisiaj :aniol:
24-01-2010 20:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Czy zobowiązanie do noszenia szkaplerza "w dzień i w nocy" - sprawia, że podczas snu także powinno się szkaplerz mieć na sobie, czy wystarczy, podobnie jak ja osobiście robię to z krzyżykiem i medalikiem - mieć go gdzieś blisko i rano zakładać ponownie? Uśmiech

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
13-03-2010 17:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
W nocy, czyli podczas snu również Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-03-2010 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Dawid, ja mam z materiału i nawet nie czuję, że mam szkaplerz co nie utrudnia spania w szkaplerzu. Wydaje mi się, że nie wystarczy samo nosze ale należy poglębiać wiedzę i czytać wszelkie opacowania dotyczące szkaplerza wymiarze historycznym jak i duchowym Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
13-03-2010 18:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
Pytam, ponieważ sam chciałbym zacząć przygotowywać się do przygody ze szkaplerzem, ale z przyczyn zdrowotnych nie mógłbym go raczej nosić na sobie w nocy. Ale w takim wypadku to chyba nie robi przeszkód? Duży uśmiech

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
13-03-2010 20:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Dawid napisał(a):Ale w takim wypadku to chyba nie robi przeszkód? Duży uśmiech
Przecież z materiału nie przeszkadzał by Ci Uśmiech
Przygotuj się Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Daj znać, jak przyjmiesz 8)

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
14-03-2010 18:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Rachel napisał(a):Przecież z materiału nie przeszkadzał by Ci Uśmiech

mnie mój materiałowy wkurza bo mi wszystkie sznurki widać -.-
A jeden medalik mi sie stracił jakieś 2 miechy temu a drugi czeka na poświęcenie xD
aczkowliek na noc i tak zakładam materiałowy

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
14-03-2010 22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Przecież z materiału nie przeszkadzał by Ci Uśmiech

No w sumie tak, w najgorszym przypadku po prostu by się porwał ;-)

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
14-03-2010 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dawid napisał(a):
Cytat:Przecież z materiału nie przeszkadzał by Ci Uśmiech

No w sumie tak, w najgorszym przypadku po prostu by się porwał ;-)

No a jak byłby nie do użytku, to należy go spalić. Przynajmniej tak Kościół nakazuje.

Chociaż ja mój pierwszy szkaplerz (folia częściowo odpadła i materiała sie trochę sprał) zachowałam. Nie spaliłam go, bo chce go dać potem mojemu dziecku( jesli Bóg mi daJęzyk)

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
20-03-2010 18:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów