Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Józef i Maryja byli małżeństwem?
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Józef i Maryja byli małżeństwem?
Czy fakt, iż Maryja jest zawszedziewicą, nie przeczy ważności ich małżeństwa?
8)

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
01-06-2008 01:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nie przeczy. Prawo nie działa wstecz. Jezus ustanowił ten sakrament po swoim narodzeniu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-06-2008 09:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #3
 
Faktycznie nie przeczy, ale akurat niekoniecznie była "zawszedziewicą" Uśmiech

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
01-06-2008 09:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tak, jak Chrystus, podobnie i Kościół nie ograniczają się do manifestacji samego Ducha Świętego, lecz głoszą Królestwo Boże, które już jest i jeszcze nie - podobnie i Maryja - nie ogranicza w sobie tylko i wyłącznie dziewictwa antepartum, inpartu i postpartum. Całe mnóstwo innych cnót sobą prezentuje (vide: Litania Loretańska). Wszystkie przymioty Maryi uobecniają wszechmoc Boga i Jego łaskawość wobec człowieka. Dlaczego protestanci chcą mnie tego pozbawiać? Dlaczego oni ograniczają Pana Boga, chcąc Go zamykać tylko li w kategoriach technicznych, racjonalnych, dających się zmierzyć, wyliczyć, etc? Dlaczego uważają oni, że Bóg do człowieka przychodzi jak piorun z jasnego nieba, a nie jak Człowiek do ludzi?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-06-2008 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ks.Marek napisał(a):szystkie przymioty Maryi uobecniają wszechmoc Boga i Jego łaskawość wobec człowieka. Dlaczego protestanci chcą mnie tego pozbawiać? Dlaczego oni ograniczają Pana Boga, chcąc Go zamykać tylko li w kategoriach technicznych, racjonalnych, dających się zmierzyć, wyliczyć, etc? Dlaczego uważają oni, że Bóg do człowieka przychodzi jak piorun z jasnego nieba, a nie jak Człowiek do ludzi?

Dobre pytania. Tylko jak na to odpowiedzieć?

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
01-06-2008 13:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ja na nie znam odpowiedzi. Ale dla obiektywizmu i ekumenii czekam na stanowisko drugiej strony.
Zaś co do wątku niniejszego: http://www.jozefologia.pl/33Sympozjum/BpNapierala.htm

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-06-2008 14:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
ks.Marek napisał(a):Nie przeczy. Prawo nie działa wstecz. Jezus ustanowił ten sakrament po swoim narodzeniu
A żydzi takiego prawa nie mieli?
Żyd mógł być "dziewiczym" małżonkiem?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
01-06-2008 14:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
A kto reprezentuje tę 'drugą stronę"?

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
01-06-2008 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nika92 8177 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 167
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #9
 
Sivis Amariama napisał(a):A żydzi takiego prawa nie mieli?
Żyd mógł być "dziewiczym" małżonkiem?
owszem żydzi mieli takie prawo ale nie był to sakrament, przecierz czytamy w piśmie że Józef rozwarzał decyzje o oddaleniu Maryji. w tamtych zaślubinach żydzi mogli brać tzw. "rozwody"
seven-day's napisał(a):ale akurat niekoniecznie była "zawszedziewicą"
Józef od początku wiedział że Jezus nie jest jego synem, z czasem dowiedział się od anioła że Maryja nosi Syna Bożego i zachował dystans do swojej małżonki
w historii przecież zdarzały się przypatki małżeńst, które przyżekały czystosć aż do śmierci

" Powierz Panu swoj? drog? i zaufaj Mu: On sam b?dzie dzia?a? " Ps 37
01-06-2008 14:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Jeżeli kobieta - panna straciła dziewictwo a tym bardziej była w stanie błogosławionym była kamieniowana.Tak nakazywało prawo.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-06-2008 14:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Czyżby Józef okłamał społeczność, że Jezus jest jego synem?
:]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
01-06-2008 15:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Sivis Amariama napisał(a):Czyżby Józef okłamał społeczność, że Jezus jest jego synem?
Nic nie powiedział Oczko Milczenie nie jest kłamstwem.
W tej kwestii to są moje spekulacje. W Pismie Świętym jest mało o Józefie, ale przedstawiony jest jako człowiek Boży, który podąża za Głosem Bozym.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-06-2008 15:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
a czy wg. ówczesnych nie było tak, że mniej ważne było kto dziecko spłodził, niż to, kto go nauczył wiary w Boga? Zresztą, skoro Józef uznał dziecko to była jego sprawa a nie sąsiadów zza miedzy, no nie?

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
02-06-2008 19:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Józef módł oddalic Maryję bez rozwodu Uśmiech
W tradycji Żydowskiej ślub, wesele i współzycie seksualne małżonków, było poprzedzone rocznym okresem narzeczeństwa.
Z tym, że określano mianem "zaslubin", młodzi nie zamieszkiwali razem i byli zobligowani przestrzegać czystości przedmałżeńskiej.
Czy Józef okłamał? - uchronił Maryję przed zniesławieniem.
Rachel...nie wiem czy kamienowano kobiety w stanie błogosławionym?
Napewno prawo zezwalało kamienować cudzołożne mężatki i świeżo poslubione panny którym mężowie zarzucali brak dziweictwa (Pwt 22,13-29).
Jest także prawo "białego" małżeństwa - Ks. Liczb 30,1-17.
02-06-2008 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
alus napisał(a):Rachel...nie wiem czy kamienowano kobiety w stanie błogosławionym?
Prawdopodobnie przebiegało to tak jak w prawie rzymskim, oczekiwano do narodzin dziecka, a dopiero później kare wymierzano.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
02-06-2008 22:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów