Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruch Światło - Życie
Autor Wiadomość
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #16
 
No cóż ja nie mam zbyt dużej wiedzy jak na razie o RŚŻ. Ale o jakie błędy Wam chodzi, bo nie bardzo jednak wiem o czym mówicie. A nie chciałabym być ciemna w czymś w czym mam się formować...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
16-06-2008 22:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Marek MRB napisał(a):Widzisz Karusiu, tak właśnie wygląda niemal KAŻDA dyskusja z uczestnikami Ruchu Światło Życie na temat Ruchu - nie ma mowy o wymianie argumentów (nawet nie spytałaś o co dokładnie mi chodzi) jest agresja i odrzucenie a priori.
Marku, czy jest jakiś ruch w Kościele, do którego ty nie masz zastrzeżeń? Zakładam, że wiesz cokolwiek na temat rozeznawania duchowego?

Krótka notka:
Szatan działa również w sposób zawoalowany, i to wcale nie rzadziej niż jawnie. W tej grupie działań niejawnych należy umieszczać pokusy, które zrealizowane, prowadzą do poczucia winy, samopotępienia, do niskiej samooceny. Także zależność wypływać może wskutek działania demonicznego. Tu odnaleźć można nierzadko, (choć nie zawsze) źródło zniewolenia seksem, obżarstwem, używkami. Również problemy uczuciowe mogą mieć swe źródła w szatańskim działaniu. Chodzi tu między innymi o współwystępujące w uczuciach np. nienawiści, depresji czy gniewu. Choroba także może być narzędziem szatańskiego zniewolenia człowieka. W doświadczeniach problemów duchowych też może występować działanie szatańskie, mające na celu zakłócenie rozwoju życia duchowego. Przejawiać się mogę one z jednej strony przesadną odnową siebie, z drugiej zaś legalistycznym realizowaniem nakazów wypływających z wiary (w myśl maksymy: fałszywa pokora prowadzi do pychy). Ostatnim zaś, wartym zasygnalizowania kryterium rozpoznawania zniewolenia diabelskiego jest lęk przed dziełem Bożym.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-06-2008 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
Ks.Marek napisał(a):Marku, czy jest jakiś ruch w Kościele, do którego ty nie masz zastrzeżeń?
Oczywiście - nie wszystkie przecież znam Uśmiech

A na poważnie: zbyt je kocham, by nie mieć do nich zastrzeżeń. Mimo że już wiele lat nie jestem w Ruchu (a byłem w różnych jego częściach - i jako młodzież i jako prowadzący animatorów dzieci i wreszcie siedem lat w Oazie Rodzin) zależy mi na nim.

Podobnie z Odnową - miło mi tam było, jest to ruch o wielkim potencjale, który jednak z przedsięwzięcia chcącego zwrócić uwagę na rolę Ducha Świętego w Kościele i niejako "nasycić" CAŁY Kościół tą gorliwością stał się jakąś kolejną kościelną "niszą" dla spragnionych emocji.

Jeśli idzie o sprawy doktrynalne zastrzeżenia do Odnowy i do Ruchu są właściwie identyczne: bo też identyczne mają źródło. W przeciwieństwie do np. Odnowy francuskiej zarówno nasza Odnowa jak i Ruch Światło Życie zostały przejęte praktycznie od protestantów : i to, dodajmy, niekoniecznie najrozsądniejszego ich odłamu.

Nie błądzi kto nic nie robi : dlatego nie gorszą mnie błędy w ruchach (nawet te niezbyt mądre błędy). Gorszy mnie niechęć do ciągłego badania i doskonalenia , gorszy mnie przyjmowanie szeregu "samorobnych dogmatów" prawem kaduka.

Żadne z moich zastrzeżeń nie jest zawieszone w próżni: nie ma żadnego którego nie poparłbym "twardymi" argumentami. Czy mogę się mylić ? Zapewne, ale jeśli tak zapewne można mi tego dowieść. Tymczasem najczęstszą reakcją jest agresja a priori, zupełnie jakby ruchy były jakimiś sektami (i to sektami niepewnymi swego).

Nie boję się Dzieł Bożych, księże. Chciałbym tylko by były jak najbardziej boże, a jak najmniej wymyślone.


Może warto powiedzieć skąd moje zainteresowania tymi problemami : otóż kiedyś mało brakowało i zostałbym protestantem. Po tamtym okresie pozostał mi dar wiary w Kościół, w JJego wyjątkowość i nieomylność - mimo całej kruchości tworzących go "naczyń".
Owa "protestancka szczepionka" - łącznie ze skromnym wykształceniem teologicznym -sprawiła że z łatwością przychodzi mi rozpoznawanie protestanckich wtrętów do nauczania. Taki - proszę mi wierzyć że nie zawsze przyjemny - dar (a może charyzmat ?).
Stąd moje wieloletnie zaangażowanie w dawną "KSA Apologetykę".

Niestety jest tak, że wśród polskich hierarchów (jasne że nie wszystkich) panuje swoisty utylitaryzm na zasadzie "modlą się w kościele - to się nie czepiajmy" (co jest zresztą jaskrawie sprzeczne z wykładnią papieską na ten temat). A niestety - jeśli truciznę przekazuje się w kościele, nie truje ona mniej...
Widzi ksiądz, mój "target" to osoby albo znajdujące się na krawędzi odejścia z Kościoła, albo takie które -uwiedzione różnymi naukami - od tego Kościoła odeszły, ale wciąż chcą szukac Prawdy. Poruszając się w tym "targecie" spotkałem wiele osób które odeszły od Kościoła wyciągając wnioski z tego, czego nauczyły się w Ruchach - i trudno im odmówić swoistej logiki. Jestem zbulwersowany, że nie podjęto ŻADNYCH badań statystycznych dotyczących dorosłych byłych "oazowiczów" i ich pobożności.

Czy bilans Ruchów jest dodatki czy ujemny ? Nie wiem. Sądzę że jednak mimo wszystko dodatni i to grubo. Ale kurczaki, dlaczego nie podejmować nad tym refleksji ?

I dlaczego spotyka się to z tak skrajną agresją, a rzadko - z argumentacją ?


Wracając do Ruchu Światło -Życie (choć nie tylko) - swoje zastrzeżenia naszkicowałem dokładniej tu http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/833/111/

pozdrawiam
Marek
17-06-2008 00:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Marek MRB napisał(a):Dobrze, ale powolutku i może w osobnym wątku ?
A zamierzasz ogólnie pisać, czy tylko odnośnie Ruchu Światło - Życie??
Bo jeżeli o Ruchu Światło- Życie, więc to jest najbardziej odpowiedni wątek Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
17-06-2008 01:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
OK, dobrze.
Zastanawiałem się od czego zacząć.

I stwierdziłem że zacznę od tego dlaczego w ogóle się takimi sprawami zajmuję, dlaczego dobre (niewątpliwie) owoce nie skłaniają mnie do tego by "dobrego nie ulepszać".
Przyznam że postanowiłem tu trochę "pójść na łatwiznę" i zacytować słowa (niewątpliwie życzliwego zarówno RŚŻ jaki i Odnowie, wieloletniego praktyka Nowej Ewangelizacji) ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Po szeregu ciepłych słów n/t "Oazy" ks.biskup pisze:
bp.Siemieniewski napisał(a):Na czym więc polega sygnalizowany problem? Otóż kiedy pewna liczba katolików opuściła swój Kościół, odchodząc do wolnych kościołów, to powinniśmy się spodziewać, że procentowy udział oazowiczów wśród tych osób będzie niższy niż generalnie w społeczeństwie, czyli nie za duży. Powód? Należałoby oczekiwać, że formacja oazowa uzbroi katolika w taką dojrzałość wiary, że droga porzucenia wspólnoty katolickiej na rzecz wolnokościelnej wspólnoty niekatolickiej lub nawet antykatolickiej będzie w jego wypadku mniej prawdopodobna niż dla kogoś bez tej formacji.
Tak jednak nie jest.
Każdy, kto zna środowiska „wolnych kościołów”, wie, że spotyka się tam zaskakująco dużo byłych oazowiczów (a także osób po formacji w ruchu Odnowy w Duchu Świętym) – tak dużo, że można mówić o ich wyraźnie nieproporcjonalnie licznej obecności.

Warto zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje. Może we wspaniałej skądinąd (i dla wielu setek tysięcy ludzi w ciągu trzech dziesięcioleci bardzo budującej) formacji oazowej znajdzie się jakiś punkt, który jest szczególnie narażony na niewłaściwe zrozumienie? Być może z tego powodu punkt ten wymagałby dokładniejszego wyjaśnienia w nowych warunkach duszpasterskich na początku nowego wieku?
(Tekst pochodzi ze strony http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/832/111/)
Przytaczam ten fragment z dwu powodów:
Po pierwsze, żeby zasygnalizować że nie tylko ja widzę problem
Po drugie, żeby właściwie ustawić moje dalsze (konkretniejsze) uwagi. Otóż nie formułuję ich z niechęci do RŚŻ, ale przeciwnie - z pozycji kogoś kto jest "po tej samej stronie" Nowej Ewangelizacji (tyle że często spotyka się z osobami które odeszły z Kościoła i w jakiś sposób go to martwi)

To tyle tytułem wstępu.
(proszę wybaczyć że będę pisał niezbyt szybko - co innego filipiki na forum, z co innego próba wyważonego pokazania problemu)

pozdrawiam
Marek
17-06-2008 11:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #21
 
Karusia napisał(a):
Marek MRB napisał(a):- dostosować do współczesnych problemów i zagrożeń
to znaczy odczytać znaki czasu

Tamci mają rację. Od tylu lat spotkania prowadzone są wg konspektów wg zamysłu ks. Blachnickiego. To nie jest przestarzałe! Te program obejmuje młodzież zagubioną, szukającą Boga, siebie.
Pomyśl: jak można zmienić Ewangelię? :coo:

Po pierwsze primo to nie obejmuje młodzieży zagubionej bo raczej uczęszcza niezagubiona.
2. Nie masz świadomości jak te materiały są do tyłu, pod różnymi względami. Podkreslę tu formę .
3. X. Blachnicki to jeszcze nie Jezus Chrystus, chociaż w przyszłości to kto wie?
4. Jeśli przez 15 lat nie zmieniło się nic w konspektach to tragedia.

[ Dodano: Wto 17 Cze, 2008 12:57 ]
Karusia napisał(a):Widzę, że się nie dogadamy... Oczko
4 prawa są podstawą obok Ewangelii formacji oazowej

4 prawa są ogólnie kiepskie i RNZ działa dlatego, że lwia część ludzi się prześlizguje po ich istotnym znaczeniu.

2. Nauczanie konspektowe jest schizofreniczne - istotne jest, że się pojawiają problemy typu: w świetle 4PDŻ to i to w KK jest bez sensu i trzeba odkręcać, ze jednak jest.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
17-06-2008 12:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
motylek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 158
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
a czy ktos mógłby mi tak łopatologicznie, najprościej jak się da pokazać co w tych 4 prawach jest nie tak, a nie tylko powtarzać że są złe, prosze o konkret :coo:

"Wierzysz, ?e jest jeden Bóg? S?usznie czynisz - lecz tak?e z?e duchy wierz? i dr??"
Jk 2,19
17-06-2008 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Przeczytaj tekst Marka MRB 8)

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
17-06-2008 17:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
motylek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 158
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #24
 
dobra, zapytam inaczej,
jak te prawa miałyby brzmiec żeby były po katolicku
i dlaczego teraz nie brzmią

"Wierzysz, ?e jest jeden Bóg? S?usznie czynisz - lecz tak?e z?e duchy wierz? i dr??"
Jk 2,19
17-06-2008 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
Sivis napisał(a):Przeczytaj tekst Marka MRB
Na stronie, na której jest ten tekst, znajdziesz również inny, o tytule bodajże "kerygmat po katolicku" 8)

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
17-06-2008 17:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Karusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 177
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Widzę, że tu niektórzy są anty-oazowi. Przykre.

motylek,
Cytat:Cztery Prawa Życia Duchowego
- cztery podstawowe prawdy będące treścią ewangelizacji

1. Bóg miłuje człowieka i ma wobec każdego człowieka wspaniały plan zbawienia, wypływający z Jego miłości;
2. Człowiek jest oddzielony od Boga, od Jego planu zbawienia przez grzech;
3. Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem;
4. Trzeba przyjąć Chrystusa w sposób osobisty, trzeba uwierzyć w Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela.
17-06-2008 18:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #27
 
Marek MRB napisał(a):ruch o wielkim potencjale, który jednak z przedsięwzięcia chcącego zwrócić uwagę na rolę Ducha Świętego w Kościele i niejako "nasycić" CAŁY Kościół tą gorliwością stał się jakąś kolejną kościelną "niszą" dla spragnionych emocji.

Niesprawiedliwie generalizujesz Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-06-2008 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Nie zauważyłem, żeby był tu ktoś antyoazowy:>

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
17-06-2008 19:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Karusiu, Motylku - cierpliwości, dojdę i do 4 praw.
Annniko - zapewne masz rację, są i zdrowe grupy Odnowy, jednak sądzę że problem jest realny. CHętnie potem o tym porozmawiam, jednak tu chciałbym skupić się na RŚŻ.

pozdrawiam
Marek
17-06-2008 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #30
 
Marku, czy nie uwazasz, ze te 4 prawa jednak moga byc dobra podstawa do ewangelizacji? Zgadzam sie, ze cala Ewangelia jest bardzo wazna, i nie tylko ona, bo cale Pismo jest natchnione, choc to przez Ewangelie Pan rzucil swiatlo na zmartwychwstanie i zycie. Od czegos jednak nalezy zaczac ewangelizacje i bynajmniej nie od tego, ze Maryja stala pod krzyzem. Czy nie sadzisz, ze 4 prawa sa po prostu syntetyczna wiazka Prawdy, rzucana na pierwszy ogien, na ktorej potem nalezy 'dobudowac' reszte Ewangelii, Pisma i Tradycji?

Przepraszam za brak polskich znakow. Zalalam komputer herbata i od wczoraj nie dziala klaw. Wszystkie literki klikam myszka na klaw. ekranowej.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-06-2008 19:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów