Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruch Światło - Życie
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #46
 
smokeustachy napisał(a):1. Katecheza powinna katechizować a ewangelizacja ewangelizować.
Nie mój drogi. Ewangelizacja to coś, czego potrzebuje tak poganin, jak każdy z nas.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 01:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #47
 
Ewangelizacji, w sensie ciągłego nawracania się ku Ewangelii na nowo - tak, każdy potrzebuje. Istnieje jednak różnica między ewangelizacją, jako głoszeniem kerygmatu, a katechizacją... I tutaj SmokEustachy ma rację - katechizacja nie jest ewangelizacją i nie powinna przejmować jej roli. Pytanie tylko, czy dzieciaki w szkole potrzebują katechizacji, czy ewangelizacji... Bo mnie się wydaje, że raczej tego drugiego Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-06-2008 01:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
Dyrektorium o katechezie napisał(a):Katecheza, jako jedna z uprzywilejowanych form posługi słowa w Kościele, głosząc ludziom Dobrą Nowinę o Bożej miłości, jednocześnie aktywnie uczestniczy w procesie wszechstronnego rozwoju człowieka. Nie może więc pomijać szerokiego kontekstu społecznego, kulturowego i politycznego, w którym żyją współcześni chrześcijanie. Jest on bowiem naturalnym miejscem nie tylko rozwoju ich wiary, ale i terenem wielorakiego zaangażowania, poprzez które pragną wypełnić swoje zobowiązania, wynikające z przyjętych sakramentów chrztu i bierzmowania, na rzecz tworzenia świata bardziej solidarnego i braterskiego. Uczniowie Jezusa są [bowiem] zanurzeni w świecie jako zaczyn3. Powołani do bycia w nim Jego świadkami, stają się czytelnymi znakami prawdy, że zarówno dzieje świata, los człowieka, jak i ludzki wysiłek czynienia sobie ziemię poddaną (zob. Rdz 1,28), znajdują swój najwyższy sens i wypełnienie w Bogu Stwórcy, Ojcu i Panu historii.
Katecheza ma w sobie zawarte ewangelizowanie i to w sposób ciągły, permanentny. Nie ma sensu wg mnie walić tu mądrych słówek, terminów, etc, bo to nie ma najmniejszego znaczenia. Dziś potrzeba nieustannego kerygmatu jak i katechezy nie oddzielonych od siebie, lecz przeciwnie, zazębiających się. I Oaza wg mnie ma w zamyśle to realizować.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 01:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #49
 
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/24/3.htm
Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-06-2008 01:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #50
 
Zrób kwerende pośód 100 oazowiczów i zapytaj ich o róznice między katechezą a kerygmatem. Zapytaj o to samo 100 jakichkolwiek ludzi, a wynik będzie porażający. Terminlogia ta, owszem, może ma sens w mówieniu pośród animatorów, duchownych, etc. Ale nie ma najmniejszego sensu rzucanie takich michałków gdzieś w świat.
Dla mnie zawsze katecheza = kerygmat = ewangelizacja, bez wzgledu na to, co mądre papiery na ten temat podają. A papiery te mają do siebie z reguły to, że sa mocno odrealnione, bardziej niż konspekty Blachnickiego...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 01:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #51
 
Dlaczego się o to spieramy ?
Bowiem różnica pomiędzy katechizacją a ewangelizacją stała się wygodnym "wytrychem" do odpowiadania na zarzuty o niekompletność głoszonej nauki (mówi się wówczas "to tylko ewangelizacja").
Niestety, w praktyce do ewangelizacji wkłada się treści niekerygmatyczne (charyzmaty nadzwyczajne, uzdrowienie wewnętrzne i inne aktualne mody) przy jednoczesnym zaniedbywaniu kompletności np. głoszenia o Kościele czy o eucharystycznych aspektach Misterium Paschalnego.

pozdrawiam
Marek
27-06-2008 02:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #52
 
Marek MRB napisał(a):Dlaczego się o to spieramy ?
Bowiem różnica pomiędzy katechizacją a ewangelizacją stała się wygodnym "wytrychem" do odpowiadania na zarzuty o niekompletność głoszonej nauki (mówi się wówczas "to tylko ewangelizacja").
Niestety, w praktyce do ewangelizacji wkłada się treści niekerygmatyczne (charyzmaty nadzwyczajne, uzdrowienie wewnętrzne i inne aktualne mody) przy jednoczesnym zaniedbywaniu kompletności np. głoszenia o Kościele czy o eucharystycznych aspektach Misterium Paschalnego.

A więc co Marku, podpisujesz się tym samym pod moim poprzednim postem?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 08:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #53
 
Cytat:Bowiem różnica pomiędzy katechizacją a ewangelizacją stała się wygodnym "wytrychem" do odpowiadania na zarzuty o niekompletność głoszonej nauki (mówi się wówczas "to tylko ewangelizacja").
O czym więc chcesz mówić osobie, która nigdy nie słyszała o Jezusie? Chcesz zacząć od dogmatów maryjnych?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-06-2008 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #54
 
Pierwszym etapem zawsze musi być ewangelizacja. Inaczej nie będzie mowy o nawracaniu się człowieka, a o jego indoktrynowaniu.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-06-2008 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #55
 
omyk napisał(a):O czym więc chcesz mówić osobie, która nigdy nie słyszała o Jezusie?
Ja zaczynam od zapytania o imię, o zainteresowania, o minę na twarzy, jaką dostrzegam. Ewangelią można doprowadzić do zbawienia, ale można też ogłuszyć...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 13:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #56
 
Ks.Marek napisał(a):A więc co Marku, podpisujesz się tym samym pod moim poprzednim postem?
Teoretycznie nie, praktycznie (w sytuacji polskiej, czyli reewangelizacji) w dużej części tak (choć nie w 100%).
A dlaczego nie w 100 ? Bo warto odróżnić "trzon" od wątków pobocznych.
Omyk napisał(a):O czym więc chcesz mówić osobie, która nigdy nie słyszała o Jezusie? Chcesz zacząć od dogmatów maryjnych?
To jest BARDZO DOBRE I WAŻNE PYTANIE.
Od ładnych kilku lat namawiam ewangelizatorów z różnych ruchów by się nad nim zastanowili, zamiast bezkrytycznie przyjmować że Kerygmat to "4 prawa" albo 7 punktów głoszonych na "Filipie" (co Prawda są już mutacje "Filipa" bliższe kerygmatowi niż tekst pierwotnie lansowany).

Może się zmierzymy z tym pytaniem (w osobnym wątku) ?

pozdrawiam
Marek
27-06-2008 23:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #57
 
Marek MRB napisał(a):Teoretycznie nie, praktycznie (w sytuacji polskiej, czyli reewangelizacji) w dużej części tak (choć nie w 100%).
A dlaczego nie w 100 ? Bo warto odróżnić "trzon" od wątków pobocznych.
A możesz jaśniej?
Marek MRB napisał(a):Może się zmierzymy z tym pytaniem (w osobnym wątku) ?
Mówisz i masz.
Kerygmat czy katecheza


Jako że mamy coś nowego, a właściwie chyba fundament rozważań, zatek zamykam.

Sorry, zapędziłem się Duży uśmiech
Marku, poprosze o odpowiedź na kwestię, o która prosiłem w tym poście.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-06-2008 23:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #58
 
Ks.Marek napisał(a):
Marek MRB napisał(a):Teoretycznie nie, praktycznie (w sytuacji polskiej, czyli reewangelizacji) w dużej części tak (choć nie w 100%).
A dlaczego nie w 100 ? Bo warto odróżnić "trzon" od wątków pobocznych.
A możesz jaśniej?
Marek MRB napisał(a):Może się zmierzymy z tym pytaniem (w osobnym wątku) ?
Mówisz i masz.
Kerygmat czy katecheza


Jako że mamy coś nowego, a właściwie chyba fundament rozważań, zatek zamykam.

Sorry, zapędziłem się Duży uśmiech
Marku, poprosze o odpowiedź na kwestię, o która prosiłem w tym poście.

A ja zwracam uwagę na skutki praktyk o których tu mówię, które objawiły się tu na forum w postaci dwójmyślenia Daidossa.
2. Natomiast jest istotna fundamentalna różnica w podejściu do neopoganina a do nieneopoganina.
3. Więcej nie będę się produkował bo ja się narozpisuje a jakiś geniusz wywali do kosza.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
02-07-2008 12:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pink Floyd Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #59
 
Przyznam że nie mam dobrych wspomnień i skojarzeń, jeśli chodzi o Oazy... Znam jedną wspólnotę oazową, kilkunasto czlonów ruchu osobiście, byłem na kilku dniach wspólnoty... Ogólnie wyszystko, co tam widziałem i słyszałem, predstawiało się nieciekawie: ludzie albo "zmoherowaceni", albo tworzący kółko wzajemnej adoracji i nie dbający o żadną formację, albo wałkujący ciagle to samo; dni wspólnoty były dość nudne; a szczególnie uderzyła mnie niechęć do nowych lub będących na innym stopdniu formacji. Do tego zero jakiegokolwiek dynamizmu, próby zainteresowania jakimś tematem, frazesy powtarzane jak mantra, bez przekonania, jakaś dziwna sztuczna grzeczność...
29-10-2008 16:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajszka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 7
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #60
 
Ja na Oazie jestem od niedawna, bo dopiero od września. W październiku brałam udział w trzydniowych rekolekcjach ewangelizacyjnych. Może w tym temacie nie jestem doświadczona jak większość z Was, ale wiem jedno, dzięki Oazie, możliwości rozmowy o Bogu w kręgu ludzi, którzy kierują się podobnymi wartościami, obcowanie z nimi, doświadczenie wspólnoty ma na mnie ogromny wpływ, kształtuje mnie, moją osobowość. Lekcje religii często nie spełniają swojej roli, głównie dlatego, iż nie wszyscy uczniowie są tam zgromadzeni, by pogłębiać swoja wiarę. Śmiech w czasie modlitwy, ciągły hałas... To wszystko zamiast przybliżać- oddala.

"Nie bój si?, nie l?kaj! Wyp?y? na g??bi?!" ^^ JP II
11-11-2008 19:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów