Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Godny strój
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Godny strój
Cóż, lato nadeszło i powtórka z rozrywki. Człowiek sam już zaczyna niekiedy wątpić...

Czy są jakieś przepisy ustalające, jak powinien wyglądać godny i dopuszczalny strój w kościele? Zdaje się, że przede wszystkim kobiety mają z tym problem. Myślę, że problem jest ważny i warto poruszyć ten temat na forum.

No więc jak? Nie wolno czy dopuszcza się odsłonięte ramiona w kościele? Warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle mówimy o odpowiednim stroju w kościele i dlaczego ma on specjalnie się wyróżniać?

Czy nie jesteście zdania, że kobieta przed Bogiem powinna stawać jako kobieta - a więc w sukni? Czy nie wydaje się Wam, że panie zatracają swoje poczucie kobiecości?
05-06-2008 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Dla kobiet - zasłonięte ramion, piersi i kolana. Dla panów - żadne krótkie spodnie i odsłonięte ramiona, takie moje zdanie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-06-2008 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
A co z dekoltem? No bo jak piersi nie widać...
06-06-2008 00:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Rozsądny Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-06-2008 00:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Mnie zastanawia, dlaczego księża na to nie zwracają uwagi ludziom. Wszak nawet osoby takie niby blisko Kościoła niekiedy zdają się nie wiedzieć, jak należy się ubrać. Chyba że...nie mają w co się ubrać...
06-06-2008 00:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Zwracają, ale ludzie robią wtedy awantury o czepianie się :/

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-06-2008 00:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Zwracają,

Chyba nie słyszałam :-k , chociaż x.M. zwraca uwagę Duży uśmiech , niekiedy do przesady, no ale on to sszczególny przypadek... :-
06-06-2008 00:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Natajla Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 59
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
Mnie trafia, jak widzę dziewczyny w kościele w miniówach długości paska od spodni. :krzywy:
Spotkałam się kilka razy z sytuacją, kiedy ksiądz (chociaż niekoniecznie) zwracał uwagę osobom, które przyszły do kościoła ubrane jak na plażę czy imprezę. I bardzo dobrze, że takim ludziom zwraca się uwagę (chociaż ważne jest, by zrobić to delikatnie).
Przy wejściu do niektórych kościołów można spotkać się z takimi charakterystycznymi znakami, które wymownie mówią o tym, jaki strój nie pasuje do świątyni.

Ap 21, 4
06-06-2008 17:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daniela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ano tak... mnie trafia jak tak "łazą" nie tylko do kościoła ale i na co dzień, do szkoły, na zakupy. Dla mnie spódnica, która nie jest w stanie zakryć tyłka, to nie spódnica a zdanie" mam na sobie coś co zwie sie spódnicą i odpier..lcie się" , uwazam, że szkoda na to pieniędzy i materiału, lepiej chodzic na majtkach - na jedno wyjdzie. Co raz więcej dziewcząt chodzi w strojach ala Doda i co myśla?, że to ładne? jaki mają w tym cel? a taki aby prowokować, ale pytanie brzmi "kogo prowokować?", ze swojego ciała robią sklep jubilerski, gdzie nie spojzysz tam dziura i kolczyk ehhhh mają ochotę prowokować, być "sexi" itd, to niech robią to z klasą. Na pewno nie mozna być obojętnym wobec tego typu sytuacji, bo naprawdę niedługo w bikini pójdą do koscioła i nie pzresadzam, bo mnie trafia jak widzę dziewczęta i kobiety w bikini robiące zakupy, a co ja tu bedę się rozwodzić.....
09-06-2008 07:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #10
Re: Godny strój
aga napisał(a):Czy nie jesteście zdania, że kobieta przed Bogiem powinna stawać jako kobieta - a więc w sukni?
I z nakrytą głową Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-06-2008 14:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Godny strój
Kyllyan napisał(a):
aga napisał(a):Czy nie jesteście zdania, że kobieta przed Bogiem powinna stawać jako kobieta - a więc w sukni?
I z nakrytą głową Oczko

Eeee, czemu z nakrytą głową? :hm:
09-06-2008 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Stary Testament się kłania Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-06-2008 16:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Annnika napisał(a):Stary Testament się kłania
I nie tylko Stary Testament, bo o tym też wspomina św.Paweł.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-06-2008 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
Re: Godny strój
aga napisał(a):Czy nie jesteście zdania, że kobieta przed Bogiem powinna stawać jako kobieta - a więc w sukni? Czy nie wydaje się Wam, że panie zatracają swoje poczucie kobiecości?
Nie sądzę by współczesne damskie spodnie były mniej kobiece niż suknie.
Już prędzej są zbyt śmiałe...

Godny strój to rzecz oczywista. Ale szczegóły to już sprawa kulturowa.
Długie włosy, przykryta głowa (mimo że opisane w NT) to raczej kontekst kulturowy (podobnie zresztą jak bezwzględny zakaz odzywania się kobiet).
To jest różne w różnych regionach i się zmienia. Nie tylko w Kościele.
Kiedyś na ulicy odkryty brzuch wskazywał na "panią lekkich obyczajów". Dziś jest normalny.
Nie zdziwię się (tj.gdybym dożył) gdyby to co dziś jest złe, za 50 lat było moralne (np. topless).
Tu liczy się kontekst.
CO nie znaczy że skoro za jakiś czas może będzie OK, jest OK w naszym kontekście...

pozdrawiam
Marek
09-06-2008 19:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
A jeszcze 50 lat temu polka nie weszłaby do koscioła w spodniach i bez nakrycia głowy.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
10-06-2008 06:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów