Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Panteizm
Co Wy na taki tok rozumowania (najlepiej na poczatku abstrachując od Biblii :wink: ):


Bóg stworzył świat z siebie - świat jest częścią Boga. Wszystko, co istnieje, jest częścią Boga.
Bóg wszystko przenika - jest wszechobecny.
Jesli Bóg jest wszechobecny, to musi rowniez istniec w materii i byc z nia tozsamy bo gdyby tak nie bylo to nie bylby wszechobecny, bo bylo by miejsce gdzie go nie ma.

Bóg nie mógł stworzyć świata z niczego, bo nie mogło być tak, że oprócz Boga istnieje jakaś nicość.
Bóg by stworzyć świat z niczego, musiałby najpierw stworzyć nicość, czyli miejsce gdzie nie ma dostępu.
Skoro nie ma nicości, to Bóg mógł stworzyć cokolwiek tylko z siebie...

Dobroć jest Boska (wszystko co Bóg stworzył jest dobre), a skoro całej materii przysługuje dobroć, to cała materia jest Boska.
Bóg jest materią :]

Materia nie jest równa Bogu, bo jest tylko Jego częścią.

Ten tok rozumowania pozbawia Boga wszelkich ograniczeń.

-----
Zaznaczam, że się z tym nie utozsamiam 8)

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2008 02:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
New age?

Nie podoba mi się Szczęśliwy Oczko
Chcesz rozmawiać o Bogu, abstrahując od Biblii. Ja tego nie potrafię, więc napiszę tylko jedno spostrzeżenie: w 3 akapicie widzę błąd logiczny. "Nicość" to nie jest antyteza do materii, czy w ogóle "czegoś", która najpierw fizycznie musi istnieć. Nie ma czegoś, co moglibyśmy określić mianem "nic" Oczko
Pismo metaforycznie mówi, że Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi, czyli tak naprawdę z niczego. W określeniu, że Bóg stworzył człowieka "z niczego" chodzi o to, że nikt i nic Bogu nie było potrzebne, żeby stworzyć, a przed dziełem Stworzenia nie było niczego. Bóg nie był jak konstruktor, mający swoje klocki i tworzący projekt, ale stwarzał wszystko od zera.

KKK 296-298 napisał(a):Bóg stwarza "z niczego"

296 Wierzymy, że Bóg, aby stwarzać, nie potrzebuje niczego istniejącego wcześniej ani żadnej pomocy. Stworzenie nie jest także konieczną emanacją substancji Bożej. Bóg stwarza w sposób wolny "z niczego";

Św. Teofil z Antiochii, Ad Autolycum, 2, 4: PG 6,1052. napisał(a):Cóż nadzwyczajnego byłoby w tym, gdyby Bóg wyprowadził świat z istniejącej już wcześniej materii? Ludzki twórca, gdy otrzyma materiał, zrobi z niego wszystko, co zechce. Tymczasem moc Boga okazuje się właśnie w tym, że wychodzi On od nicości, by uczynić wszystko, co zechce.

297 Wiara w stworzenie "z niczego" jest potwierdzana w Piśmie świętym jako prawda pełna obietnicy i nadziei. Matka siedmiu synów tak zachęca ich do męczeństwa:

2 Mch 7,22-23.28 napisał(a):Nie wiem, w jaki sposób znaleźliście się w moim łonie, nie ja wam dałam tchnienie i życie, a członki każdego z was nie ja ułożyłam. Stwórca świata bowiem, który ukształtował człowieka i wynalazł początek wszechrzeczy, w swojej litości ponownie odda wam tchnienie i życie, dlatego że wy gardzicie sobą teraz dla Jego praw... Proszę cię, synu, spojrzyj na niebo i na ziemię, a mając na oku wszystko, co jest na nich, zwróć uwagę na to, że z niczego stworzył je Bóg i że ród ludzki powstał w ten sam sposób.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
10-06-2008 06:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #3
Re: Panteizm
Sivis Amariama napisał(a):Zaznaczam, że się z tym nie utozsamiam 8)
I dzięki Bogu.
Tyle.

pozdrawiam
Marek
10-06-2008 08:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Czy Bóg mógł stworzyć świat z siebie?
I czy może być materią?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2008 11:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Widzę ivis, że CIę uszy świerzbią... (2 Tm 4,3)

pozdrawiam
Marek
10-06-2008 13:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
Re: Panteizm
Sivis Amariama napisał(a):Bóg stworzył świat z siebie - świat jest częścią Boga.
To przynajmniej użyj poprawnego określenia - panenteizm, a nie "czysty" panteizm ...
I jak się już tak bawisz to zdefiniuj co rozumiesz przez materię, bez tego to bełkot jest to co napisałeś.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
10-06-2008 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
To nie moje słowa ;P
Ani werzenia.
I rzeczywiście, zostałem wprowadzony w błąd z tym panteizmem, dzięki.

Dlaczego Bóg nie może być materią?

I jak ten słynny jezuita godził panenteizm z chrześcijaństwem? http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierre_Teilhard_de_Chardin

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2008 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Sivis Amariama napisał(a):Dlaczego Bóg nie może być materią?
Zdefiniuj co rozumiesz przez materię.
Sivis Amariama napisał(a):I jak ten słynny jezuita godził panenteizm z chrześcijaństwem?
Pewno coś w stylu jak i ja potrafię takie rzeczy.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
10-06-2008 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Materię rozumiem w popularnym tego słowa znaczeniu :]

Wybaczcie, ale cytuję nieswoje odpowiedzi Język

Ok - materia - to, co posiada masę i zajmuje jakies miejsce w przestrzeni.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2008 23:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
otacon Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 53
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #10
Re: Panteizm
Generalnie myśli przedstawione w głównym wątku są mi bliskie ale pare rzeczy bym skomentował.

Cytat:Bóg stworzył świat z siebie - świat jest częścią Boga. Wszystko, co istnieje, jest częścią Boga.
Bóg wszystko przenika - jest wszechobecny.
Jesli Bóg jest wszechobecny, to musi rowniez istniec w materii i byc z nia tozsamy bo gdyby tak nie bylo to nie bylby wszechobecny, bo bylo by miejsce gdzie go nie ma.
"Bóg tożsamy z materią" to nie najlepiej dla mnie brzmi.To tak jakby powiedzieć, że kwarki są tożsame z cebulą Oczko Ja bym powiedział, że materia jest jedną z form wyrażania się Absolutu.

Cytat:Bóg nie mógł stworzyć świata z niczego, bo nie mogło być tak, że oprócz Boga istnieje jakaś nicość.
Bóg by stworzyć świat z niczego, musiałby najpierw stworzyć nicość, czyli miejsce gdzie nie ma dostępu.
Skoro nie ma nicości, to Bóg mógł stworzyć cokolwiek tylko z siebie...
Wiadomo, nic nie powstaje ani nie ginie, zmienia jedynie formę Uśmiech

Cytat:Dobroć jest Boska (wszystko co Bóg stworzył jest dobre), a skoro całej materii przysługuje dobroć, to cała materia jest Boska.
"Dobroć" to pojęcie względne. Wszystko co Bóg stworzył jest po prostu takie jakie ma być i służy pewnemu celowi. Bardziej ogólnie prowadzi to do konkluzji, że nie tylko materia ale i wszystkie prawa i możliwości dotyczące całego stworzenia są zgodne z zamysłem Stwórcy, więc absolutne "zło" nie istnieje.

Cytat:Bóg jest materią :]
Jeśli już to materia jest Bogiem a ściślej - jedną z manifestacji Boga.

Cytat:Materia nie jest równa Bogu, bo jest tylko Jego częścią.

Ten tok rozumowania pozbawia Boga wszelkich ograniczeń.

Nie wiem o jakie ograniczenia chodzi, mogłaby być ciekawa dyskusja np. na temat tych ograniczeń w innym rozumowaniu. Ale autor wątku zdajsie zastrzegł, że to nie jego słowa więc pewnie nic w tej materii nie wymyśli Oczko

Remember, proud brothers,
everything is possible
when you let the mystic power of the dragonflame...
burn in your heart
12-06-2008 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Panteizm
otacon napisał(a):Generalnie myśli przedstawione w głównym wątku są mi bliskie
Czy o filozofii Spinozy da się z Tobą trochę porozmawiać ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
12-06-2008 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
otacon Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 53
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #12
Re: Panteizm
heysel napisał(a):
otacon napisał(a):Generalnie myśli przedstawione w głównym wątku są mi bliskie
Czy o filozofii Spinozy da się z Tobą trochę porozmawiać ?
Hmmm, prawdę mówiąc dyskusje stricte filozoficzne nie są moją mocną stroną, szafowanie uczonymi pojęciami z tej dziedziny i wkładanie poszczególnych intuicji na temat istoty rzeczywistości do szufladek z różnymi nazwami budzi u mnie niezrozumiałą niechęć Oczko Chętnie bym porozmawiał ale nie wiem czy sprostam Twoim oczekiwaniom :hm:

Remember, proud brothers,
everything is possible
when you let the mystic power of the dragonflame...
burn in your heart
13-06-2008 01:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z oczekiwaniami, przecież pytanie jest proste. Piszesz, że myśli przedstawione w tym wątku są Ci bliskie, z czego wnioskuję, że panteizm nie jest Ci obcy w poglądach. A ponieważ nie znam nikogo, kto by naprawdę rozumiejąc panteizm nie znał Spinozy, chociaż pobieżnie, więc się spytałem czy można z Tobą porozmawiać na ten temat. Żadnej wielkiej filozoficznej dysputy nie miałem na myśli, bo nie jestem filozofem, raczej lubię filozofować (z lepszym lub gorszym skutkiem), a lepiej się filozofuje jeśli wymienia się poglądami z kimś.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
13-06-2008 01:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
otacon Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 53
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
heysel napisał(a):Nie bardzo rozumiem o co chodzi z oczekiwaniami, przecież pytanie jest proste. Piszesz, że myśli przedstawione w tym wątku są Ci bliskie, z czego wnioskuję, że panteizm nie jest Ci obcy w poglądach. A ponieważ nie znam nikogo, kto by naprawdę rozumiejąc panteizm nie znał Spinozy, chociaż pobieżnie, więc się spytałem czy można z Tobą porozmawiać na ten temat. Żadnej wielkiej filozoficznej dysputy nie miałem na myśli, bo nie jestem filozofem, raczej lubię filozofować (z lepszym lub gorszym skutkiem), a lepiej się filozofuje jeśli wymienia się poglądami z kimś.
Ze mną jest ten problem, że ja nawet nie mam pojęcia na ile dokładnie moje poglądy są zbieżne z panteizmem, nie znam jego zawiłości czy odmian, bo nigdy tak naprawdę się w to nie wgłębiałem, nie mówiąc już o "prawdziwym zrozumieniu" panteizmu czy znajomości filozofii Spinozy. Nigdy nie utożsamiałem się z jakimiś etykietkami bo swój stosunek do świata budowałem na podstawie swoich odczuć, rozmyślań i lektur ale bynajmniej nie filozoficznych ale bardziej ezoterycznych.
Tym niemniej o ile masz chęć pofilozofowania to ja jestem otwarty, bo mało jest tu ludzi takich jak Ty a może i będę mógł poszerzyć swoją wiedzę. Chyba, że to co właśnie napisałem wybitnie Cię zniechęciło Uśmiech

Remember, proud brothers,
everything is possible
when you let the mystic power of the dragonflame...
burn in your heart
13-06-2008 01:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Nie chodzi przecież o żadne etykietki tylko treść jaka się za nimi kryje. Skoro nie czytałeś Spinozy to na razie nie będę zaczynał dyskusji o jego koncepcji filozoficznej. Niemniej to nie zaczy, jak sam wspomniałeś, że nie możemy sobie wspólnie "pofilozofować" :mrgreen: .
Aby mnie zniechcić trzeba się postarać ;P . Mało komu się ta sztuka udała.
Skoro wspomniałeś już o swoim stosunku do świata to proszę powiedz jakie ksiązki miałeś na myśli. Rozumiem (pamiętając Cię z tematu o astrologii) że wszelkie astrologiczne klimaty. A jakieś w innym tonie ?
De facto coś bym podywagował o synchroniczności także, bo w tamtym temacie coś się szybko nam urwał wątek.
Może taki wątek na początek : Czy jeśli porównać Wszechświat do pewnego rodzaju maszyny, jest ona *samowystarczalna*czy nie ?
* - tz. jej działania nie trzeba doglądać, sama się reguluje, w penym sensie sama "naprawia", czy też jest odwrotnie, jeżeli pozostawić ją choć na krótki czas sama to szybko pojawiły by się zakłocenia w funkcjonowaniu

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
13-06-2008 23:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów