Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aborcja i prawo - co teraz ?
Autor Wiadomość
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #31
 
Wyjaśniam - droga tchórza to droga, gdzie podejmując się pewnych obowiązków, znanych powszechnie, ze strachu przed konsekwencjami lub presją określonych środowisk unika się trudnych decyzji, związanych z przyjętym stanowiskiem... albo w różny sposób przerzuca się je na innych... innymi słowy: jesteś wierzącym katolikiem, nie podejmuj się w aktualnym, prawnym status quo np. roli ministra zdrowia - nie można być "za a nawet przeciw" Pomysł

Bić się nie zamierzam, bo co poradziłby Mroczny Inkwizytor przeciwko zawodowcowi :twisted: - to także nazwałbym "drogą tchórza".

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
28-06-2008 19:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Mordimer_Madder napisał(a):bo co poradziłby Mroczny Inkwizytor przeciwko zawodowcowi :twisted:
otóż to - Mroczni, nawet jeśli są zawodowcami, to na pewno nie od boksu :zmieszany: no chyba, że to boks intelektualny 8-[

[ Dodano: Sob 28 Cze, 2008 20:42 ]
Mordimer_Madder napisał(a):Wyjaśniam - droga tchórza to droga, gdzie podejmując się pewnych obowiązków, znanych powszechnie, ze strachu przed konsekwencjami lub presją określonych środowisk unika się trudnych decyzji, związanych z przyjętym stanowiskiem... albo w różny sposób przerzuca się je na innych... innymi słowy: jesteś wierzącym katolikiem, nie podejmuj się w aktualnym, prawnym status quo np. roli ministra zdrowia - nie można być "za a nawet przeciw" Pomysł
a cóż to za odwaga działać w ramach stanowionego prawa...? równie dobrze może to wynikać z konformizmu, a nie z odwagi

o wiele większą odwagą jest działanie zgodne z sumieniem, gdy ma się świadomość, że jest wbrew stanowionemu prawu i mogą za to spotkać represje (np. tak, jak z drukowaniem antysocjalistycznej prasy drugoobiegowej w komunistycznej Polsce i rozrzucaniem antysocjalistycznych ulotek wówczas na ulicach)

Poprawiłem cytat.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
28-06-2008 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #33
 
Czyli rozumiem iż odważny ten ksiądz, co wbrew prawu kanonicznemu /stanowionemu przez władze KK/ bierze sobie żonę? Chyba się zapędziłeś ciut... :roll:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
28-06-2008 21:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Ja bym tu poparł Mordimera - ucieczka to też forma przyczynienia się.
Inna rzecz że to nie był obowiązek p. minister - i nawet trudno się oprzeć wrażeniu że to nie ona wyznaczyła szpital a tylko zakomunikowała rzecz publicznie by sobie "nabić punkty" że tak sprawnie działa.
A tu Fronda tak ją przycisnęła... i ani trochę jej nie żałuję.

pozdrawiam
Marek
28-06-2008 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Mordimer_Madder napisał(a):Czyli rozumiem
no chyba nie rozumiesz, albo - co już prędzej - udajesz...

Mordimer_Madder napisał(a):odważny ten ksiądz, co wbrew prawu kanonicznemu /stanowionemu przez władze KK/ bierze sobie żonę?
skoro tym krytykujesz moje słowa, to zapomniałeś o czymś istotnym :roll:

Cytat:o wiele większą odwagą jest działanie zgodne z sumieniem
chcesz powiedzieć, ze ksiądz bierze sobie żonę zgodnie z sumieniem...? :shock: jeśli tak chcesz, to pozostaje odpowiedzieć: najwyraźniej zostało ono mocno skrzywione i kapłan ów zapomniał czym jest kapłaństwo... :/

Mordimer_Madder napisał(a):Chyba się zapędziłeś ciut... :roll:
raczej to Ty selektywnie dobierasz me słowa na potrzeby własnych interpretacji :?

Cytat:Ja bym tu poparł Mordimera - ucieczka to też forma przyczynienia się.
a ja bym nie poparł, gdyż uważam, że Mordimer identyfikuje "trudną decyzję" z wyborem aborcji

tymczasem faktycznie trudną decyzją byłby sprzeciw wobec presji medialnej; a tak pozostaje podejrzenie o oportunizm

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-06-2008 00:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #36
 
M. Ink. * napisał(a):tymczasem faktycznie trudną decyzją byłby sprzeciw wobec presji medialnej
Minister ma się sprzeciwić prawu, którego ma strzec... teraz to już chyba gryziesz własny ogon :roll:
i dalej napisał(a):chcesz powiedzieć, ze ksiądz bierze sobie żonę zgodnie z sumieniem...?
... a ci, co biorą, to niby zgodnie z czym to czynią :?: Nie używaj argumentów, które są obosieczne.

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
29-06-2008 08:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Mordimer_Madder napisał(a):ma się sprzeciwić prawu, którego ma strzec
niby któremu konkretnie...? :-k

Mordimer_Madder napisał(a):zgodnie z czym to czynią :?:
zgodnie z chucią - jak sądzę; nie wiem bynajmniej skąd pomysł, że chuć jest obosieczna :diabelek:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-06-2008 09:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #38
 
Marek MRB napisał(a):Inna rzecz że to nie był obowiązek p. minister - i nawet trudno się oprzeć wrażeniu że to nie ona wyznaczyła szpital a tylko zakomunikowała rzecz publicznie by sobie "nabić punkty" że tak sprawnie działa.
Jak nie Kopacz, to ktoś inny by to zrobił.
Marek MRB napisał(a):A tu Fronda tak ją przycisnęła... i ani trochę jej nie żałuję.
No właśnie...
... ciekawe, czy można mówić o jakimś wyjściu poślednim.?
Mordimer_Madder napisał(a):Czyli rozumiem iż odważny ten ksiądz, co wbrew prawu kanonicznemu /stanowionemu przez władze KK/ bierze sobie żonę?
Prawo Kanoniczne jasno to reguluje, że mu nie wolno zawrzeć małżeństwa.
Jakoś nie widzę to sensownego wynikania w związku z dyskutowaną sprawą...
Mordimer_Madder napisał(a):Minister ma się sprzeciwić prawu, którego ma strzec... teraz to już chyba gryziesz własny ogon
A co to za prawo, które pozwala zabijać? Mówiłem już, że niemoralne prawo nie może katolika obowiązywać.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-06-2008 10:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #39
 
Ks.Marek napisał(a):Mówiłem już, że niemoralne prawo nie może katolika obowiązywać.
Może i nie może w Waszym mniemaniu - ale obowiązuje... dura lex, set lex :!:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
29-06-2008 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
Mordimer_Madder napisał(a):dura lex, set lex :!:
zgadzam się (oczywiście z wyjątkiem domniemanego przeze mnie błędu: wydaje mi się, że powinno być 'sed', nie 'set'), przy czym należy pamiętać, że prawo moralne jest wyższe od prawa stanowionego, dlatego też... :arrow:

MROCZNY, cytując już uprzednio Evangelium vitae, napisał(a)::arrow: w tej kwestii pozostaje powtórzyć jedno:

"Przerywanie ciąży i eutanazja są zatem zbrodniami, których żadna ludzka ustawa nie może uznać za dopuszczalne. Ustawy, które to czynią, nie tylko nie są w żaden sposób wiążące dla sumienia, ale stawiają wręcz człowieka wobec poważnej i konkretnej powinności przeciwstawienia się im poprzez sprzeciw sumienia" (Jan Paweł II. Evangelium vitae 73)

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-06-2008 12:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #41
 
Oczywiście, że "sed"... wszystko przez te 35 lat od ostatniej lekcji łaciny... ale teza o wyższości prawa moralnego nad stanowionym w wersji dla mnie zrozumiałej jest może Ci znana... bo przytoczona nie stanowi dla mnie /i mnie podobnych - i co najważniejsze - dla sądu/ źródła prawa.

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
29-06-2008 15:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
Mordimer_Madder napisał(a):nie stanowi dla mnie
trudno

nie zmienia to faktu, że jest ważniejsze

Mordimer_Madder napisał(a):i co najważniejsze - dla sądu
najważniejsze, że przed Sądem Ostatecznym też będzie ważniejsze

Mordimer_Madder napisał(a):Oczywiście, że "sed"...
:krzywy:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-06-2008 16:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mordimer_Madder Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,075
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #43
 
M.Ink.* napisał(a):najważniejsze, że przed Sądem Ostatecznym też będzie ważniejsze
Czy mógłbyś zniżyć się do mojego poziomu? Dla mnie to żaden argument - tak jak nie istnieje dla mnie pojęcie "Sądu Ostatecznego"... przyjmij, że nie z samych chrześcijan składa się lud świata - ba, nawet nie są oni dominującą grupą w skali globalnej :!:

[Obrazek: mojuserbar.jpg]
[Obrazek: 24382.jpg]
Bóg lubi ateistów - oni Go nigdy nie zadręczają swoimi problemami 8)
29-06-2008 18:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #44
 
Mordimerze,
jakim cudem chcesz byśmy doszli do jakichś konkluzji, nie zgadzając się w założeniach ?
W takim wypadku jakiś sens może mieć dyskusja o owych założeniach, ale raczej nie dyskusje o szczegółowych wnioskach z nich wynikających...

pozdrawiam
Marek
29-06-2008 19:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Mordimer_Madder napisał(a):Dla mnie to żaden argument
dziwne...

to nie jest argument; to stwierdzenie przyszłego faktu: tego, co nas czeka

Mordimer_Madder napisał(a):przyjmij, że nie z samych chrześcijan składa się lud świata - ba, nawet nie są oni dominującą grupą w skali globalnej :!:
niezależnie od liczby chrześcijan będzie miał miejsce Sąd;

czy mógłbyś - używając Twych słów - "zniżyć się do mojego poziomu" i wytłumaczyć co do tych przyszłych wydarzeń ma liczba katolików tudzież innych muzułmanów...?

Mordimer_Madder napisał(a):Czy mógłbyś zniżyć się do mojego poziomu?
czuję, że szydzisz, mając świadomość, że "ostatni będą pierwszymi", ale wytłumaczenie jest bardzo proste, wręcz dziecinnie:

wszelkie prawo jest stanowione przez człowieka właśnie dlatego, że odczuwa on to, co Immanuel Kant nazywał imperatywem moralnym; niektóre czyny rozpoznajemy jako złe, inne jako dobre - złe na mocy ugody międzyludzkiej są zabraniane i obkładane sankcjami karnymi (np. wyrok za kradzież - ale tego fachowcowi już chyba nie muszę tłumaczyć...?); stąd prawo stanowione jako pochodne od moralnego jest od niego zależne i przez to niższe (nie istniało by prawo stanowione, gdyby człowiek nie odczuwał powinności moralnej);

czy takie - jak to określiłeś - "zejście do poziomu" będzie wystarczające, czy jeszcze coś rozjaśnić?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-06-2008 19:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów