Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liturgia - ogólnie
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Liturgia - ogólnie
Chcę zapoczątkować wątek dotyczący różnych rzeczy, które "odbywają" się na Mszy świętej. Otóż kiedy czasem uczestniczę we Mszy tak bardziej "świadomie" różne rzeczy, gesty rodzą we mnie pytania. Okazuje się, że katolicy często nie rozumieją, co się na Mszy świętej dzieje. Dzisiaj siedziałam w kościele bardzo blisko ołtarza to miałam niezłe miejsce do obserwacji :wink: Kiedyś czytałam, co oznacza krzyż wyhaftowany na szatach liturgicznych kapłana. Jest on z przodu i z tyłu i każdy ma swoją symbolikę. Proszę o wyjaśnienie, bo zapomniałam.
12-06-2008 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
To proponuję tobie książkę ks Jana Kuźniara - Dał nam Znak Życia. W poszukiwaniu głebszego uczestnictwa we Mszy Świętej.
W tej książce, wszystko jest rozłożone na czynnki pierwsze , i w prosty sposób jest to wyjaśnione.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
13-06-2008 10:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Rachel napisał(a):To proponuję tobie książkę ks Jana Kuźniara - Dał nam Znak Życia.

Cóż, gdybym miała dostęp do tego rodzaju publikacji, nie zadawałabym tutaj konkretnych pytań.
13-06-2008 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #4
 
Po pierwsze to chciałbym wszystkim powiedzieć (a raczej napisać :wink: dzień dobry!

A teraz czas na mój pierwszy post:
Temat poruszony przez Agę jest trafny, bo wielu katolików uczestniczy we mszy świętej "o tyle o ile..." Szczególnie młodzi, albo to stoją na zewnątrz kościoła, albo grają w karty na schodach prowadzących na chór [-X Na szczęście ja do nich nie należę, ale mam sobie parę rzeczy do zarzucenia jeżeli chodzi o symbolikę liturgii :roll:
Kiedyś zainteresowałem się dokładniej szatami liturgicznymi, jeżeli chodzi o kolor, użycie ornatu, stuły itp., i mogę wgłębienie się w te tematy polecić wszystkim, bo warto...
Jednak nurtuje mnie od pewnego czasu pewien element. Może wstyd się przyznać ale nie wiem (albo tylko podejrzewam ale nie chcę wyjść na głupka) co znajduje się w małej ampułeczce przy tabernakulum. Właśnie do tej ampułki niektórzy księża wkładają palce po udzielonej komunii, a niektórzy klękają i odchodzą nie włożywszy palców do tejże ampułki Duży uśmiech
Będę wdzięczny za wytłumaczenie, i liczę, że potwierdzą się moje przypuszczenia Duży uśmiech

Pozdrawiam,
Paweł
13-07-2008 20:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
PK napisał(a):co znajduje się w małej ampułeczce przy tabernakulum. Właśnie do tej ampułki niektórzy księża wkładają palce po udzielonej komunii, a niektórzy klękają i odchodzą nie włożywszy palców do tejże ampułk

Vasculum (łac. - małe naczynie). Niewielkie, szklane naczynie z wodą, służące do ---> puryfikacji palców kapłana lub innych usługujących, ustawione na ogół przy tabernakulum.
http://eministrant.pl/SLOWNIKtz.php
PK napisał(a):Będę wdzięczny za wytłumaczenie, i liczę, że potwierdzą się moje przypuszczenia
Duży uśmiech Daj "pomógł" 8)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-07-2008 20:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ależ ksiądz (bez)interesowny Duży uśmiech Ale jeszcze jedno pytanie: czy to małe naczyńko musi być szklane? :hm:
13-07-2008 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
PK napisał(a):czy to małe naczyńko musi być szklane?
[Obrazek: 200px-Vasculum.JPG] To akurat metalowe nie jest.
Ale wg mnie szklane jest praktyczniejsze i trwalsze, bo nie śniedzieje i się nie wypacza.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-07-2008 20:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
I jeszcze jedno: choćbym chciał, a chcę kliknąć na "pomógł" to, po zapoznaniu się z FAQ, okazuje się, że mogę tego uczynić, bo nie jestem autorem tematu.
Ale i tak oficjalnie DZIĘKUJĘ ZA POMOC... Duży uśmiech
13-07-2008 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
OK, nie ma sprawy. Polecam się na przyszłość. A o >>Pomógł<< dopomną się u Agi :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-07-2008 20:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Dałam Księdzu "pomógł" jak najbardziej, bo ja nawet nie wiedziałam o czymś takim, o czym była mowa powyżej. Dzięki, Księże.
23-07-2008 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #11
 
Jestem dość daleko od Kościoła, mam prosbę o wyjaśnienie, skad sie wzieła w liturgii tradycja używania kadzidła. Do tej pory kadzidła kojarzyły mi się bardziej z buddyzmem. Jaki ma to przesłanie w liturgii? Rozumiem, ze symboliczne, ale skąd się wzięło i czemu ma służyć?

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
01-11-2008 00:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Palone zioła konkretnych gatunków mają zdolności do czyszczenia/odkażania otoczenia (powietrza), odstraszają owady. Palone kadzidło miało i ma oczyścić ołtarz, teraz to symbolicznie zachowane.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-11-2008 00:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Rachel napisał(a):To proponuję tobie książkę ks Jana Kuźniara - Dał nam Znak Życia. W poszukiwaniu głebszego uczestnictwa we Mszy Świętej.
W tej książce, wszystko jest rozłożone na czynnki pierwsze , i w prosty sposób jest to wyjaśnione.
A może ktos zna jeszcze inne pozycje tego typu? Prowadzimy w "mojej" Parafii katechezy liturgiczne i chciałbym podać jakąś bardziej przystępną literaturę na ten temat. potrzrebuje więcej pozycji, bo nie wszystko pewnie można kupić.

[ Dodano: Sob 01 Lis, 2008 08:25 ]
ps. Pisząc przystępne miałem na myśli raczej dostępne w księgarniach Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-11-2008 06:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Kyllyan napisał(a):Rachel napisał/a:
To proponuję tobie książkę ks Jana Kuźniara - Dał nam Znak Życia. W poszukiwaniu głebszego uczestnictwa we Mszy Świętej.
W tej książce, wszystko jest rozłożone na czynnki pierwsze , i w prosty sposób jest to wyjaśnione.

A może ktos zna jeszcze inne pozycje tego typu? Prowadzimy w "mojej" Parafii katechezy liturgiczne i chciałbym podać jakąś bardziej przystępną literaturę na ten temat. potrzrebuje więcej pozycji, bo nie wszystko pewnie można kupić.
ks.Kwiecień pisze odnośnie Eucharystii, są napewno dostępne, Bp Kiernikowski , to tak na gorąco podaje. Zastanowie się jakich autorów jeszcze mam w domu. Uśmiech
Tę którą podała, mogę ci skserować, bo wiem że nie jest już dostępna.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-11-2008 19:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Rachel napisał(a):Tę którą podała, mogę ci skserować, bo wiem że nie jest już dostępna.
No, byłbym wdzięczny. Ale tak dokladnie to chodzi mi o to, by na koniec katechez podać uczestnikom listę lektur. Tak, by ktoś, kto będzie chciał pogłębic swoją wiedzę poszedl do ksiegarni i sobie kupil.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-11-2008 20:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów