Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy św. Paweł był apostołem ?
Autor Wiadomość
krzyjak Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Czy św. Paweł był apostołem ?
Witam. jestem nowy na tym forum. Zastanawia mnie to czy Paweł dołączył do dwunastu apostołów tak jak Maciej ? Czy uzyskał władze na podstawie sukcesji apostolskiej ?
06-07-2008 00:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Św Paweł został powołany na apostoła bezpośrednio przez Jezusa. Stało sie to na drodze do Damaszku.
Możesz poczytać o tym na przykład tu:
http://www.zwiastun.pl/numery/72008/Dzie...lskie7.pdf

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
06-07-2008 09:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Może i Święty Paweł nie był jednym z Dwunastu, ale Apostołem jednak był. Święty Paweł jest autorem wielu listów, w których zawarte są wskazania dla rodzącego się Kościoła. Paweł adresuje listy m.in. do mieszkańców Koryntu, Galacji, Rzymu, do Kolosan, do Żydów (Hebrajczyków), ale także są to listy osobiste np. do Tymoteusza, do Filemona, do Tytusa.

Cytat:W języku greckim, w którym pisał Paweł, słowo „apostoł” zawiera ideę bycia ambasadorem albo posłańcem. Jest to zapewne trafny tytuł, opisujący życie i służbę Pawła, który naprawdę miał coś do przekazania innym.

Źródło : http://www.lekcje.maranatha.pl/tematy/20...jan/02.htm (Przypisy : To akurat strona protestantów, ale wziąłem stamtąd tylko definicję słowa 'apostoł')
06-07-2008 11:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc:
Dzieje Apostolskie 14,14

Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej,
List św. Pawła Apostoła do Rzymian 1,1

Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim
List św. Pawła Apostoła do Rzymian 11,13

Paweł, z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa, i Sostenes, brat,
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 1,1

Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom;
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 4,9

Czyż nie jestem wolny? Czy nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego? Czyż nie jesteście moim dziełem w Chrystusie?
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 9,1

Jeżeli nawet nie jestem apostołem dla innych, dla was na pewno nim jestem. Albowiem wy jesteście pieczęcią mego apostołowania w Panu.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 9,2

Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 15,9

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ze wszystkimi świętymi, jacy są w całej Achai.
Drugi list św. Pawła Apostoła do Koryntian 1,1

Paweł, apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych,
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,1

ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,17

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa - do świętych, którzy są <w Efezie>, i do wiernych w Chrystusie Jezusie:
List św. Pawła Apostoła do Efezjan 1,1

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat,
List św. Pawła Apostoła do Kolosan 1,1

A jako apostołowie Chrystusa mogliśmy być dla was ciężarem, my jednak stanęliśmy pośród was pełni skromności, jak matka troskliwie opiekująca się swoimi dziećmi.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan 2,7

Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa według nakazu Boga naszego, Zbawiciela, i Chrystusa Jezusa, naszej nadziei -
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,1

Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 2,7

Paweł, z woli Boga apostoł Chrystusa Jezusa, /posłany/ dla /głoszenia/ życia obiecanego w Chrystusie Jezusie,
Drugi list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,1

której głosicielem, apostołem i nauczycielem ja zostałem ustanowiony.
Drugi list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,11

Paweł, sługa Boga i apostoł Jezusa Chrystusa, [posłany do szerzenia] wśród wybranych Bożych wiary i poznania prawdy wiodącej do życia w pobożności,
List św. Pawła Apostoła do Tytusa 1,1
Nad czym tu dyskutować ? Uśmiech

Natomiast trzeba przyznać że tytuł "apostoł" jest w NT używany w kilku znaczeniach:

Po pierwsze apostołem (tak naprawdę jedynym) jest Jezus (Hbr 3,1)
Po drugie apostołowie w sensie uczniowie+Maciej (pisani w NT z dużej litery)
Po trzecie Paweł jako "apostoł wybrany przez Boga" i niejako włączony do tego drugiego znaczenia
Po czwarte znaczniejsi głosiciele (biskupi ?), np.:
"Pozdrówcie Andronika i Juniasa, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami, a którzy przede mną przystali do Chrystusa."/Rz 16,7/

pozdrawiam
Marek
06-07-2008 11:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #5
 
Marek MRB napisał(a):pisani w NT z dużej litery

Zapomniałeś dodać, że to kwestia "gustu" tłumaczy.

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
06-07-2008 14:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
seven-day's napisał(a):Zapomniałeś dodać, że to kwestia "gustu" tłumaczy.
Tak, oczywiście masz rację. Miałem na myśli przekład.

pozdrawiam
Marek
06-07-2008 14:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzyjak Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:Natomiast trzeba przyznać że tytuł "apostoł" jest w NT używany w kilku znaczeniach:

Po pierwsze apostołem (tak naprawdę jedynym) jest Jezus (Hbr 3,1)
Po drugie apostołowie w sensie uczniowie+Maciej (pisani w NT z dużej litery)
Po trzecie Paweł jako "apostoł wybrany przez Boga" i niejako włączony do tego drugiego znaczenia
Po czwarte znaczniejsi głosiciele (biskupi ?), np.:
"Pozdrówcie Andronika i Juniasa, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami, a którzy przede mną przystali do Chrystusa."/Rz 16,7/

Co to znaczy "niejako włączony do tego drugiego znaczenia". Jak mam to rozumieć. Jak sam zauważyłeś słowo apostoł jest w NT wieloznaczne. Ja chciałbym się dowiedzieć czy św. Paweł został dołączony do dwunastu apostołów jak Maciej ? Czy otrzymał władzę na mocy sukcesji apostolskiej. Czy jednak mówiąc, że jest apostołem ma na myśli ucznia Jezusa w takim sensie każdy chrześcijanin jest apostołem.

Cytat:Św Paweł został powołany na apostoła bezpośrednio przez Jezusa. Stało się to na drodze do Damaszku.

Pozwól, że przytoczę ten fragment.

Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić». (Dz 9,3-6)

Ja nie potrafię dostrzec w tym fragmencie powołania Pawła przez Jezusa na apostoła mającego władzę jak Dwunastu. A jeśli tak jest, że Paweł został powołany to czy nie jest to dziwne, że przekazanie władzy przez Boga nastąpiło bez wiedzy samych 12 apostołów. To tak jakby dzisiaj Pan powoływał ludzi a oni by przychodzili do biskupów i oznajmiali, że od teraz są pasterzami Kościoła bo Pan ich do tego powołał w osobistym objawieniu. Ja rozumiem, że Pan Jezus ukazał się Pawłowi na drodze do Damaszku i w Pawle dokonuje się przemiana ale czy ta przemiana daję mu możliwość sprawowania władzy w Kościele ?
08-07-2008 00:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Zwróć uwagę na fragmenty jakie zacytowałem.

CO do powołania bezpośrednio przez Jezusa:
Paweł, z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa, i Sostenes, brat,
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 1,1

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, (...)
Drugi list św. Pawła Apostoła do Koryntian

i najważniejszy cytat:
Paweł, apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych,
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,1

Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją,aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,15-17

Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 2,7

Co do równości z innymi apostołami to wyraźnie nawiązuje do tego samego znaczenia co Kefas i inni:
ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,17


Co do tego czy wszyscy są apostołami:
Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów?
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 12,29

Co do tego że Paweł został powołany poza apostołami : Paweł WIDZIAŁ Jezusa, czyli został
powołany na podobnej zasadzie co oni:
Czyż nie jestem wolny? Czy nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego? (...)
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 9,1


Co do zatwierdzenia przez apostołów Pawła jako apostoła, to mimo że był osobiście powołany przez Boga, Bóg mu nakazał "zatwierdzić się" u APostołów zjednoczonych jako Kościół:
"Potem, po czternastu latach, udałem się ponownie do Jerozolimy wraz z Barnabą, zabierając z sobą także Tytusa.
Udałem się zaś w tę stronę na skutek otrzymanego objawienia. I przedstawiłem im Ewangelię, którą głoszę wśród pogan, osobno zaś tym, którzy cieszą się powagą, /by stwierdzili/, czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno."
/List św. Pawła Apostoła do Galatów 2,1-2/

pozdrawiam
Marek
08-07-2008 00:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Co innego apostoł, co innego 12 Apostołółw (czy samo tylko okreslenie Dwunastu|) Apostoł to każdy kto głosu Chrystusa, będącego posłanym, Jedynym, jak wczesniej już ktoś zauważył. Słówka tutaj nie mają żadnego głębszego znaczenia. Do istoty misji Pawłą należy fakt powołania go przez Jezusa i posłąnia go do pogan. Choć swoją drogą, postać Pawłą z Tarsu jest nietuzinkowa i chyba ciut przerysowana w NT.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-07-2008 01:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Funkcja apostoła jest równoważna dzisiejszej funkcji biskupa. I chyba św.Paweł właśnie taką funkcję pełnił : zakładał nowe wspólnoty, ustanawiał prezbiterów i starszych (Dz 14,23).

pozdrawiam
Marek
08-07-2008 01:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja bym się bardziej zastanawiał nad \Maciejem i jego apostolatem, bo tam więcej jest niedomówień. Pojawia się niezwykle \Maciej, jak piorun z jasnego nieba.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-07-2008 19:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Kyllyan napisał(a):Św Paweł został powołany na apostoła bezpośrednio przez Jezusa.
dokładnie
dzięki temu stanowi dla nas jednoznaczny dowód na to że sukcesja nie ma większego znaczenia

"apostoł" z greckiego to po prostu "posłany" - zatem każdy, kto spełnia misję z Chrystusowego powołania jest w jakimś sensie apostołem

tylko Smok Eustachy
02-09-2008 08:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alexis Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 42
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 0
Post: #13
 
Zgadza się , owszem, ale co do sukcesji - to bym polemizowała. Co innego - sama, oderwana, semantyka pojęcia 'apostoł', a co innego -tradycja nowotestamentalna o Panu i Jego Dwunastu, z ikonami apokaliptycznymi włącznie... To chyba problem bardziej złożony Uśmiech
01-10-2008 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów