Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy św. Paweł był apostołem ?
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc:
Dzieje Apostolskie 14,14

Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej,
List św. Pawła Apostoła do Rzymian 1,1

Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim
List św. Pawła Apostoła do Rzymian 11,13

Paweł, z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa, i Sostenes, brat,
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 1,1

Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem światu, aniołom i ludziom;
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 4,9

Czyż nie jestem wolny? Czy nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego? Czyż nie jesteście moim dziełem w Chrystusie?
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 9,1

Jeżeli nawet nie jestem apostołem dla innych, dla was na pewno nim jestem. Albowiem wy jesteście pieczęcią mego apostołowania w Panu.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 9,2

Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Koryntian 15,9

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ze wszystkimi świętymi, jacy są w całej Achai.
Drugi list św. Pawła Apostoła do Koryntian 1,1

Paweł, apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych,
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,1

ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.
List św. Pawła Apostoła do Galatów 1,17

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa - do świętych, którzy są <w Efezie>, i do wiernych w Chrystusie Jezusie:
List św. Pawła Apostoła do Efezjan 1,1

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat,
List św. Pawła Apostoła do Kolosan 1,1

A jako apostołowie Chrystusa mogliśmy być dla was ciężarem, my jednak stanęliśmy pośród was pełni skromności, jak matka troskliwie opiekująca się swoimi dziećmi.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan 2,7

Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa według nakazu Boga naszego, Zbawiciela, i Chrystusa Jezusa, naszej nadziei -
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,1

Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
Pierwszy list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 2,7

Paweł, z woli Boga apostoł Chrystusa Jezusa, /posłany/ dla /głoszenia/ życia obiecanego w Chrystusie Jezusie,
Drugi list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,1

której głosicielem, apostołem i nauczycielem ja zostałem ustanowiony.
Drugi list św. Pawła Apostoła do Tymoteusza 1,11

Paweł, sługa Boga i apostoł Jezusa Chrystusa, [posłany do szerzenia] wśród wybranych Bożych wiary i poznania prawdy wiodącej do życia w pobożności,
List św. Pawła Apostoła do Tytusa 1,1
Nad czym tu dyskutować ? Uśmiech

Natomiast trzeba przyznać że tytuł "apostoł" jest w NT używany w kilku znaczeniach:

Po pierwsze apostołem (tak naprawdę jedynym) jest Jezus (Hbr 3,1)
Po drugie apostołowie w sensie uczniowie+Maciej (pisani w NT z dużej litery)
Po trzecie Paweł jako "apostoł wybrany przez Boga" i niejako włączony do tego drugiego znaczenia
Po czwarte znaczniejsi głosiciele (biskupi ?), np.:
"Pozdrówcie Andronika i Juniasa, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami, a którzy przede mną przystali do Chrystusa."/Rz 16,7/

pozdrawiam
Marek
06-07-2008 11:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
[] - Kyllyan - 06-07-2008, 09:10
[] - Polonium - 06-07-2008, 11:05
[] - Marek MRB - 06-07-2008 11:48
[] - seven-day's - 06-07-2008, 14:20
[] - Marek MRB - 06-07-2008, 14:26
[] - krzyjak - 08-07-2008, 00:28
[] - Marek MRB - 08-07-2008, 00:58
[] - Ks.Marek - 08-07-2008, 01:24
[] - Marek MRB - 08-07-2008, 01:51
[] - Ks.Marek - 08-07-2008, 19:19
[] - miasto - 02-09-2008, 08:11
[] - alexis - 01-10-2008, 23:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów