Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fanatyzm religijny
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
Cytat:Proste?
...jak banan Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-11-2008 00:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
pafni napisał(a):Człowiek wierzący odda swoje życie za swoją wiare.
Fanatyk odda twoje życie za swoją wiare.
Jeśli już, to nie "odda" lecz zabierze. Poza tym, obrazki ze świata muzułmańskiego pokazują, że nie tylko zabiera cudze życie, lecz oddaje również swoje.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-11-2008 14:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #33
 
Ks.Marek napisał(a):
pafni napisał(a):Człowiek wierzący odda swoje życie za swoją wiare.
Fanatyk odda twoje życie za swoją wiare.
Jeśli już, to nie "odda" lecz zabierze. Poza tym, obrazki ze świata muzułmańskiego pokazują, że nie tylko zabiera cudze życie, lecz oddaje również swoje.

Celna uwaga.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
17-11-2008 17:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
Fanatyzm de facto nie ma nic wspólnego z religią, czy w ogóle z normalnością w jakiejkolwiek dziedzinie ludzkiego bytu. Jest na równie z neurozą, czy psychozą. Obie są stanami klinicznymi. Jeśli już mówić o jakimś pojęciu oddającym żarliwość w działaniu również i na gruncie religii, to jest to radykalizm, czyli ukorzenienie się w swoim światopoglądzie. Korzeń potrzebuje podatnej gleby, dającej wzrost. Roślina zaś nie może być np pasożytem, lecz ma dawać korzyść środowisku.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-11-2008 01:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #35
 
Fanatyk też jest ukorzeniony w swym światopoglądzie.
Jednym słowem z niczym nie mozna przesadzac . I ze słodyczami, i z wódką i z religią.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
18-11-2008 07:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #36
 
Cytat:Fanatyk też jest ukorzeniony w swym światopoglądzie.
Pasożytniczo, i jak chwast. Szkodzi innym, wpierając sobie mesjanizm...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-11-2008 09:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #37
 
A czy człowiek (muzułmanin np.) który morduje w imię swojej religii i tym samym łamie zasady swojej religii (np. Islamu) może zostać nazwany fanatykiem religijnym?

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
19-11-2008 18:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #38
 
nieania napisał(a):A czy człowiek (muzułmanin np.) który morduje w imię swojej religii i tym samym łamie zasady swojej religii (np. Islamu) może zostać nazwany fanatykiem religijnym?

Ja myślę, że tak. Każdy fanatyzm nakłada klapki na oczy. Czy to będzie fan widzewa- łódź czy wyznawca religii.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
19-11-2008 19:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
fanatyzm religijny jest fajny: choć raz wiesz z czym i z kim masz do czynienia; albo dasz się nawrócić, albo zostaniesz unicestwiony np. przez ewaporowanie :twisted:

nieodwołalność tegoż jest jak melodia: zatem ośmielę się znów polecić TĘ PIEŚŃ ... w końcu wiecie, że lubię takie zajawki :twisted:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
19-11-2008 19:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ks.Marek napisał:
Cytat:Fanatyzm de facto nie ma nic wspólnego z religią, czy w ogóle z normalnością w jakiejkolwiek dziedzinie ludzkiego bytu. Jest na równie z neurozą, czy psychozą. Obie są stanami klinicznymi.

Jak najbardziej się zgadza. Poprostu najprościej mówiąc : fanatyk = psychopata. :twisted:

A zatem czy to fanatyczny ateista, czy fanatyk na tle religijnym, etnicznym i rasowym to zawsze jednak psychopata, a taki jest niebezpieczny dla otoczenia.
20-11-2008 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #41
 
A ja myślę, że nie... bo fanatyzm religijny to zatracenie w tym co głosi religia. A więc jeśli łamie zasady swojej religii to już nie może zostać nazwane fanatyzmem religijnym./

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
20-11-2008 13:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
To w jaki sposób go nazwiesz aby określic przyczyne jego szaleństwa jasną dla ciebie.?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
20-11-2008 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #43
 
Nieania napisała :
Cytat:A więc jeśli łamie zasady swojej religii to już nie może zostać nazwane fanatyzmem religijnym.

Zatem z definicji Nieani jasno wynika, że fanatyzm to próba usprawiedliwiania przemocy religią np. wyprawy krzyżowe, palenie wrogów wiary katolickiej i protestanckiej oraz mających inne poglądy (nie zawsze heretyckie) na stosie i torturowanie ich przez Inkwizycję, protestanci prześladujący dawniej irlandzkich katolików.

Fanatyzmu nie usprawiedliwia żadna religia, gdyż żadna religia świata nie popiera przemocy.
20-11-2008 14:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
nieania napisał(a):A ja myślę, że nie... bo fanatyzm religijny to zatracenie w tym co głosi religia. A więc jeśli łamie zasady swojej religii to już nie może zostać nazwane fanatyzmem religijnym./
Ależ jak najbardziej może. Przecież Biblia czy Koran dają tak szerokie pole do interpretacji, że stanowią podatny grunt do rozwoju fanatyzmu. W końcu na przykład w ST Bóg zabijał i innym kazał zabijać - i teraz wystarczy, żeby ktoś to wziął dosłownie...
Zresztą do bycia fanatykiem nie trzeba stawać się mordercą. Wystarczy skrajna nietolerancja, stawianie się ponad innymi i nie uznawanie innych poglądów niż swoje.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
21-11-2008 10:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #45
 
Przychylam się do tego co napisał Polonium. To jest działanie pod przykrywką. Naginanie rzeczywistości dowłasnych potrzeb a nie odwrotnie.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
21-11-2008 14:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów