Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podpis Krzyśka-enocha
Autor Wiadomość
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #61
 
Ks.Marek napisał(a):Zachęcam do poznania tego punktu widzenia: http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content/...319739.htm

Przyłaczam sie do apelu NPW Ksiedza Marka: Darek przedstawia w swoim artykule własnie punkt widzenia Reformacji. Zawsze lepiej najpierw poznać cos o czym zamierza sie wypowiadac. Coż, jezeli jednak czytanie kogos nudzi, to nic na to nie poradze, a na pytania typu "dlaczego protestanci pożeraja niemowleta" dyskutowac nie zmierzam. O rozumieniu Pisma i tradycji przez Reformację napisałem dosyc, i jezeli ktos chce sie do tego odnieść (a nie do swoich uprzedzeń) prosze bardzo.
Proponuje jeszcze lekturę:
http://www.helsinki.fi/~risaarin/lutortj....html#scri
to oficjalny dokument Kosciołow luteranskich i kanonicznych Cerkwi prawosławnych wyrazajacy to jak rozumieja Pismo i Tradycje. Niestety, trzeba poczytac i nic na to nie poradze.
Stanowisko Koscioła katolickiego i Kościołow luteranskich i reformowanych, wyrażone we wspólnych deklaracjach, Ksiądz pewnie doskonale zna, więc nie bede ich tu podawał.

Miasto jest chyba baptystą (czy tez innym ewangelikalnym), więc Pismo bedzie ujmował zupełnie inaczej niż Reformacja, co mi w niczym nie przeszkadza, podobnie jak Wasze doktryny. Byleby Ewangelia była głoszona. Ewangelia zas i chrzescijanstwo to ostatecznie ani nie teologia ani moralizatorstwo lecz rzeczywistość usprawiedliwienia z łaski przez wiare: pojednania z Bogiem przez odpuszczenie grzechów i nowe zycie w Chrystusie moca Ducha sw.
++++++++++++++++
talmid napisał(a):Skąd wziołes takie rewelacje?
Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
16-08-2008 14:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #62
 
Talmid napisał(a):Nie powstała tylko została skompilowana z wcześniejszej tradycji ustnej.
Powstała - mam na myśli dzieło zobiektywizowane, czyli spisane, zredagowane.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-08-2008 15:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #63
 
Piter napisał(a):[/...///
Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
Hm tak. A jakbyś zinterpretował teologiczną treść tego obrazka:
http://soplandia.prv.pl/forum1.png

?

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
18-08-2008 00:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #64
 
smokeustachy napisał(a):
Piter napisał(a):[/...///
Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
Hm tak. A jakbyś zinterpretował teologiczną treść tego obrazka:
http://soplandia.prv.pl/forum1.png
?
A co jest nie tak w tym obrazku?
18-08-2008 15:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #65
 
krzysiek_enoch napisał(a):
smokeustachy napisał(a):
Piter napisał(a):[/...///
Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
Hm tak. A jakbyś zinterpretował teologiczną treść tego obrazka:
http://soplandia.prv.pl/forum1.png
?
A co jest nie tak w tym obrazku?
wymowa teologiczna

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
18-08-2008 23:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #66
 
smokeustachy napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):
smokeustachy napisał(a):[quote="Piter"][/...///
Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
Hm tak. A jakbyś zinterpretował teologiczną treść tego obrazka:
http://soplandia.prv.pl/forum1.png
?
Każdy może sobie umieszczać w internecie co chce. To prywatne forum.
A z protestantyzmem ma tyle wspólnego co Felicjanow z rzymskimi katolikami. Bądźmy poważni. Równie dobrze mogę cię pytać jak teologicznie zinterpretujesz wcielenie Ducha św. w Mateczkę Kozłowską. Przecież to też katolicy.
20-08-2008 00:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #67
 
Hmmm...
Mariawici może i wydzielili się z Kościoła Katolickiego, ale już sam czas przeszły dokonany mówi sam za siebie.
Katolik to ten, który przyjmuje prymat papieża, i wszystko, co z tego wynika. A o ile mi wiadomo, mariawici w jedności ze Stolicą Apostolską nie są, więc skąd ten twój sąd, Piterze?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
20-08-2008 02:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #68
 
Ks.Marek napisał(a):Hmmm...
Mariawici może i wydzielili się z Kościoła Katolickiego, ale już sam czas przeszły dokonany mówi sam za siebie.
Katolik to ten, który przyjmuje prymat papieża, i wszystko, co z tego wynika. A o ile mi wiadomo, mariawici w jedności ze Stolicą Apostolską nie są, więc skąd ten twój sąd, Piterze?

Ewangelikalni też w jednosci kościelnej - tak jak ja defiiujemy - z protestantami niestety nie są. Nawet jeżeli uzywają nazwy "protestanci". A różnice teologiczne (choć fakt ten ma to inne znaczenie dla katolikow i protetstantow) są większe niż miedzy mariawitami a katolikami. Dlatego nie widzę powodu by interpretować teologicznie ewangelikalne obrazki z czyjegoś forum i co to miałoby mieć teologicznie wspólnego z protestantami. Mogę pisać o stanowisku naszych Kościołów, o naszej teologii, o naszych księgach wyznaniowych; a nie o cudzych. O tym niech piszą inni.
20-08-2008 07:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #69
 
smokeustachy napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):
smokeustachy napisał(a):
Piter napisał(a):[/...///Jestem chrześcijaninem. Zostalismy zbawieni przez Chrystusa a nie przez Biblię, ani nie przez wypełnianie jej nakazów, przepisów ani studiowanie jej tekstów. Filologia jest obca chrześcijanstwu. Biblia bez Chrystusa, zmartwychwstałego i zyjacego, jest niczym, po prostu jednym z wielu starożytnych tesktów.
Hm tak. A jakbyś zinterpretował teologiczną treść tego obrazka:
http://soplandia.prv.pl/forum1.png?
A co jest nie tak w tym obrazku?
wymowa teologiczna
A jaka jest Twoim zdaniem wymowa teologiczna tego obrazka?

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
20-08-2008 13:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
krzysiek_enoch w swoim podpisie napisał(a):zapytywali Go zatem faryzeusze i znawcy Prawa: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji [...]?
On zaś im odpowiedział:[...]]unieważniacie Słowo Boga przez swoją tradycję.[Mk 7:1nn]
Ewangelista Marek w 7 rozdziale napisał(a):1 Zebrali się przy Nim faryzeusze i jacyś uczeni w Piśmie, przybyli z Jerozolimy. 2 Kiedy zauważyli, że niektórzy Jego uczniowie jedzą chleb splamionymi, to jest nie obmytymi, rękami 3 - bo faryzeusze i wszyscy Żydzi, trzymając się tradycji przodków, nie jedzą, jeśli starannie nie obmyją sobie rąk; 4 podobnie po powrocie z placu nie jedzą, jeśli nie dokonają ablucji; i jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przyjęli i których się trzymają, jak na przykład ablucje kubków, dzbanów, naczyń miedzianych i sof - 5 otóż zapytali Go wtedy ci faryzeusze i uczeni w Piśmie tak: "Dlaczego Twoi uczniowie nie idą za tradycją przodków i jedzą chleb nie obmytymi rękami?" 6 On im odpowiedział: "Trafnie o was obłudnikach prorokował Izajasz. A jest to tak zapisane: "Ten lud czci mnie wargami, a serce ich daleko jest ode mnie. 7 Na próżno mnie czczą, bo podają nakazy nauki ludzkiej". 8 Odrzuciliście przykazanie Boskie, a trzymacie się tradycji ludzkich". 9 I powiedział im jeszcze: "Jakże sprawnie uchyliliście przykazanie Boskie, aby ustanowić swoją tradycję! 10 Mojżesz na przykład powiedział: "Czcij swojego ojca i matkę swoją", oraz: "Złorzeczący ojcu lub matce niech śmiercią umrze". 11 Wy tymczasem mówicie: "Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: 'To, co miałeś otrzymać ode mnie na utrzymanie, jest korban'"" - to znaczy 'jest darem' [dla Boga] - 12 "to tak nie pozwalacie mu już niczego uczynić dla ojca lub matki. 13 W ten sposób unieważniacie słowo Boga dla swojej tradycji, którą narzuciliście. I wiele podobnych rzeczy czynicie".
Krzyś, ty manipulant jesteś, rodem z "Przebudźcie się!" czy ze "Strażnicy".
1. Tradycja przodków (parelabon)
2. Inne zwyczaje (paradosin) - pierwsze znaczenie to zarządzenie.
3. Nakazy nauki ludzkiej
4. Tradycje Ludzkie
5. Swoje tradycje (paradosin)
Takie sformułowania występują w całym pasusie 7 rozdziału Ewangelii Markowej. Owszem, Paweł Apostoł "w 1 Kor 11,23-25 przytaczając słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy podkreśla, że im je już wcześniej "przekazał" (paredoka) to, sam przejął z tradycji (parelabon). Podobnie czyni w innych listach, odowłując się do przekazanej wcześniej tradycji (por. 1 Kor 11,2; 15,3; Flp 4,9; Kol 2,7; 1 Tes 4,1-2; 2 Tes 2,15; 3,6; Rz 6,17) bądź znanych im już pouczeń i prawd ( 1 Kor 3,16; 5,6; 6,2.3.9.15.16.19; 2 Kor 4,14; 5,1; Ga 2,16; 1 Tes 2,11-12; 3,3-4; 5,2)." Źródło skorzysta z terminu >>parelabon<<, ale w odniesieniu do Jezusa i Jego Prawa Miłości, nie zaś Prawa Mojżeszowego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
20-08-2008 14:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #71
 
Ks.Marek napisał(a):
krzysiek_enoch w swoim podpisie napisał(a):zapytywali Go zatem faryzeusze i znawcy Prawa: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji [...]?
On zaś im odpowiedział:[...]]unieważniacie Słowo Boga przez swoją tradycję.[Mk 7:1nn]
Krzyś, ty manipulant jesteś, rodem z "Przebudźcie się!" czy ze "Strażnicy"[...].
Marku, dlaczego obruszasz się i odnosisz ten fragment do siebie? Przecież każdy, kto czyta wie, że nie chodzi tu o Wasze tradycje tylko o tradycje Żydowskie - czyż nie?

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
20-08-2008 17:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #72
 
Piter napisał(a):Każdy może sobie umieszczać w internecie co chce. To prywatne forum.
A z protestantyzmem ma tyle wspólnego co Felicjanow z rzymskimi katolikami. Bądźmy poważni. Równie dobrze mogę cię pytać jak teologicznie zinterpretujesz wcielenie Ducha św. w Mateczkę Kozłowską. Przecież to też katolicy.
Jak na razie to różnica jest taka, że w swej antyprotestanckiej opinii jesteś dośc odosobniony i jesteś samotnym wojownikiem tej idei. Proponuje żebyc przekonał tamtejszy kolektyw.
Natomiast podciąganie mariawitów pod KK jest dość odosobnione.
2. Widzę że rozwiązujesz problemy w typowy dla protestantyzmu sposób, redukujac protestantyzm do sympatycznej dla Ciebie garsteczki.

3. Koncepcje, które unauczniają się np w owym obrazie dają trochę do myslenia w kwestii pewnych interpretacji opartych na niechęci wobec KK

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
20-08-2008 22:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #73
 
krzysiek_enoch napisał(a):Przecież każdy, kto czyta wie, że nie chodzi tu o Wasze tradycje tylko o tradycje Żydowskie - czyż nie?
Nie! Bo gdyby tylko o to ci chodziło, to byś częsci tekstu nie oznaczył na czerwono
Tu uwaga moderatorska: kolor czerwony zarezerwowany jest dla moderacji, proszę więc, byś zmienił swój podpis!
Wreszcie, proszę nie odnoś się tylko i wyłącznie personalnie do dyskutującego z tobą mnie, lecz podejmij polemikę co konkretów obowiązujących w tym wątku.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 08:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #74
 
smokeustachy napisał(a):Proponuje żebyc przekonał tamtejszy kolektyw.

Nikogo do niczego nie zamierzam przekonywać. Wyjaśniam - jeśli jest ktoś zaintereowany - jakie jest nauczanie Kościołów protestanckiej reformacji w poruszanej materii.

Cytat:Natomiast podciąganie mariawitów pod KK jest dość odosobnione.

o tym czy Katolicki Kościół Mariawitow jest katolicki nie zmierzam dyskutować, bo to nie moja działka, ani nie ma nic do rzeczy. Jakkolwiek byśmy klasyfikowali, to jasnym jest że ich teologia Trójcy nie jest podzielana przez inne katolickie Kościoły; tak jak stanowisko protestanckiej reformacji w sprawie tej rzczywisstosci którą dziś nazywamy "Tradycją" nie jest podzielane przez wolne czy ewangelikalne kościoły. Ujmują to inaczej niż protestanci, i maja do tego prawo, tak samo jak rzymskokatolicy.

Cytat:2. Widzę że rozwiązujesz problemy w typowy dla protestantyzmu sposób, redukujac protestantyzm do sympatycznej dla Ciebie garsteczki.

O znaczeniu terminu protestantyzm pisałem w dyskusji z Markiem . Uszczypliwości personalnych nie będę komentował. Nie robią na mnie wrażenia, więc możesz sobie odpuścić.

Cytat:3. Koncepcje, które unauczniają się np w owym obrazie dają trochę do myslenia w kwestii pewnych interpretacji opartych na niechęci wobec KK

Być może mają. Ale co to ma do nauczania Kościołów protestanckiej reformacji o piśmie i tradycji? A pytania skierowaleś do mnie.
27-08-2008 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #75
 
1. Właśnie o to chodzi- że oni potrzebuja oświecenia a Ty nie chcesz ich oświecić.
2. Widzę za to, ze dostrzegłeś trudności w powiązaniu wymowy teologicznej owego obrazka z głoszoną przez Ciebie tezą.
Zresztą on jest raczej niefortunny a nie błędny.
3. Zresztą teza o rozmaitych reformacjach jest dośc odosobniona,dlatego nie dziw się, ze na gruncie intersubiektywnym twoje zastrzeżenia co do protestanckości pozostają odosobnione.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
30-08-2008 12:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów