Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zabawa HTML`em
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Zabawa HTML`em
Pod tym adresem: http://www.radomskimarek.cba.pl znajdziecie coś, co przypomina nieco stronę internetową. Zrobiłem to za pomocą narzędzia pt WebSite X5 Smart. Jednak nie jest to narzędzie zbyt doskonałe, albo ja jestem zbyt ciemny w te klocki. Chodzi mi o coś takiego:
jak zrobić, by na przykład ogłoszenia parafialne można było trzymać jako archiwum na stronie, do którego to archiwum byłby dostep non stop. Tutaj póki co wygląda to tak, że albo bym musiał za każdym razem stare ogłoszenia usuwac i wklejać nowe, albo tez tworzyc tasiemcowe strony z kolejnymi ogłoszeniami. Ja wole by to były hiperłącza do poszczególnych ogłoszeń. Coś w tym stylu: 20 Niedziela Zwykła(klik!) i mnie przenosi pod właściwa kartkę.
Dalej: narzędzie o którym mówię nie pozwala również na dodawanie odnośników do innych stron.
proszę polećcie coś godnego uwagi do tworzenia stron (koniecznie w wersji dla zielonych, bo edytor html to dla mnie nie do przejścia przeszkoda)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 09:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jockey Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
najprościej to tworzyć kolejne ogłoszenia na nowej stronie a na stronie ogłoszenia podlinkować tak np. XX niedziela zwykła

Któż jak Bóg
21-08-2008 09:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
MS Front Page (nie wiem czy jest odpowiednik w Open Office)
Adobe Macromedia Dreamweawer (30 dniową można ściągnąć za free) - to chyba najbardziej kompleksowe narzędzie
btw: wstawienie odnosników (hiperłączy) jest prawie identyczne jak się to robi w postach na tym forum:
Kod:
<a href="adres_strony.html">Tekst hiperłącza, np 89. Niedziela Wielkiego Postu</a>

edit: skoro Ksiądz chce prowadzić stronę, a nie chce poznać html i czegoś jeszcze (np PHP, MySQL lub inną technologię), to może warto rozejrzeć się za jakimś CMS (systemem zarządzania treścią), który ma powiedzmy intuicyjny panel administracyjny i od uzytkownika wymaga umiejętności pisania na klawiaturze. Najbardziej znanym CMSem jest Joomla. (Ale będzie troche z tym zabawy na początku)
21-08-2008 09:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
PS napisał(a):MS Front Page (nie wiem czy jest odpowiednik w Open Office)
Też o tym myśle. Na razie nie korzystam, albowiem używam M. Office 2007 a tam tego narzedzia nie ma.
PS napisał(a):wstawienie odnosników (hiperłączy) jest prawie identyczne jak się to robi w postach na tym forum:
Niestety, w tym moim programie nie ma możliwości edytowania w html. Tam tylko używa sie obrazków i zwykłego textu (.*rtf/.*txt)
PS napisał(a):to może warto rozejrzeć się za jakimś CMS (systemem zarządzania treścią), który ma powiedzmy intuicyjny panel administracyjny i od uzytkownika wymaga umiejętności pisania na klawiaturze.
I bede mógł wtey bezproblemowo robić stronkę w domenie, w której robie teraz i z tym szablonem, jaki w tej chwili wisi?
PS napisał(a):Najbardziej znanym CMSem jest Joomla.
Dwie kwestie: czy jest polska wersja i czy płatna, czy freeware?

[ Dodano: Czw 21 Sie, 2008 10:33 ]
I jeszcze jedno: czy tą joomle to trzeba na serwerze zamontować, czyli tam, gdzie lezy domena?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 10:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):to może warto rozejrzeć się za jakimś CMS (systemem zarządzania treścią), który ma powiedzmy intuicyjny panel administracyjny i od uzytkownika wymaga umiejętności pisania na klawiaturze.
I bede mógł wtey bezproblemowo robić stronkę w domenie, w której robie teraz i z tym szablonem, jaki w tej chwili wisi?
1. domena to kwestia elastyczna - generalnie nie jest związana nierozłącznie z serwerem, na ktorym stoi strona. Jest możliwa zmiana adresu serwera wskazywanego przed domenę. Problem może być tu że dostawca domeny tej usługi może nie oferować.
2. szablon w joomli to złożony twór. czyli praktycznie nie da rady podczepić swojego szbalonu pod joomlę. Jednak w sieci są dosłownie setki gotowych szablonów do joomli i przystosowanie do swoich potrzeb wiązałoby się jedynie ze zmianą banerka na swój o identycznych rozmiarach. (uwaga: w sieci można znaleźć również płatne szablony)
3. joomlę trzeba zainstalować. ogólnie nie jest to robota dla laika. są jednak serwisy, że instalacja joomli to kwestia kliknięcia (np ovh.org). A później instalacja szablonów i innych pluginów to kwestia klikania w joomli.
4. praca z joomlą na początku jest irytująca z powodu mnóstwa opcji

Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):Najbardziej znanym CMSem jest Joomla.
Dwie kwestie: czy jest polska wersja i czy płatna, czy freeware?
Jest polska nakładka i Joomla jest open source (czyli nawet nie wolno za nią brać pieniędzy)
21-08-2008 10:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
PS napisał(a):Joomla jest open source (czyli nawet nie wolno za nią brać pieniędzy)
Bzdura. Program na licencji GPL to nie jest program freeware.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
21-08-2008 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
PS napisał(a):4. praca z joomlą na początku jest irytująca z powodu mnóstwa opcji
No własnie widzę. Nie potrafie stworzyc szablonu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 11:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
heysel napisał(a):
PS napisał(a):Joomla jest open source (czyli nawet nie wolno za nią brać pieniędzy)
Bzdura. Program na licencji GPL to nie jest program freeware.
:oops:

Co do importowania szablonu, to popatrze za ok. 3 godziny i podam gdzie to sie znajduje. Teram lece na miasto.
21-08-2008 11:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
A i jeszcze coś: czy joomla musi być w głównym katalogu na serwerze, czy można ją zamontować w jakims wybranym katalogu?

[ Dodano: Czw 21 Sie, 2008 11:36 ]
Takie coś mi się cały czas wyświetla: http://radomskimarek.cba.pl/Stronka/index.php
Jak sie tego pozbyć? A jak coś swojego od podstaw stworzyć?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 11:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Joomla wymaga również stworzenia wielu tabel w bazie danych. W serwisie ovh "samo się zrobiło". W cba widzę, że chyba nie ma takiej możliwości. Na sieci jest dużo opisów instalacji (z która ja nie mam doświadczenia). Poza tym dla cba jest forum i kupe topiców gdy się wpisze frazę joomla

http://radomskimarek.cba.pl - ta domena wskazuje obecnie na pewien konkretny katalog, tam gdzie umieściłeś swoją stronę. (prawdopodobnie nazywa się public_html ale niekoniecznie). Ten katalog jest bazowy i nie ma raczej dostępu do wyższego. Czyli jeśli chcesz miec swoją nową stronkę pod adresem: http://radomskimarek.cba.pl/Stronka/index.php, to musisz utworzyć katalog "Stronka" w katalogu bazowym.
Systemy unixowe (które najczęściej są używane do takich hostingów) rozróżniają wielkość liter. Zaleca się używania tylko małych liter w nazwach plików (i katalogów)
21-08-2008 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
To dla mnie zbyt skomplikowane. Poszukam czegoś innego, a jak nie znajdę, to sobie zainstaluje Front Page`a i wtedy coś się pokombinuje dalej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-08-2008 14:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):jak zrobić, by na przykład ogłoszenia parafialne można było trzymać jako archiwum na stronie, do którego to archiwum byłby dostep non stop.
Tak na szybko :
Kod:
CREATE TABLE ogloszenia (
data DATE,
tytul TEXT,
tresc TEXT
);
Kod:
INSERT INTO ogloszenia (data,tytul,tresc) VALUES('rok-miesiąc-dzień','jakis tytul','jakies ogloszenie');
Kod:
SELECT * FROM ogloszenia WHERE data = jakaś data;
Plus nieco pokodzenia w PHP. I by chyba grało.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
23-08-2008 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Niestety, heyselq to jest dla mnie czarna magia, to co mi zapodałes.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2008 22:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jockey Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
heysel
nie przesadzaj
to przecież baza danych
a nawet nie wiemy czy serwer na którym postawiona jest strona ma serwer bazodanowy i czy ma obsługę PHP żeby to jakos oprogramować

Któż jak Bóg
24-08-2008 10:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Jest na serwerze SQL i obsługa php również.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-08-2008 11:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów