Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
....Dusza....
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Harpoon napisał(a):Co więc świadczy o tym, że dusza jest nieśmiertelna

:arrow: Dusza jest nieśmiertelna, czyli nie można jej zabić (por. Mt 10,28). Chociaż za życia człowieka ciało i dusza stanowią bardzo ścisłą jedność, to jednak — jak wierzy Kościół — w chwili śmierci dusza nie ulega unicestwieniu, chociaż rozpada się ciało. Nasze ludzkie „ja”, świadome i wolne, istnieje nadal na zawsze. Dusza żyje bez ciała, jak stwierdza to św. Jan: "A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli." (Ap 6,9)

Dlaczego dusza ludzka jest nieśmiertelna?

— Przyczyna nieśmiertelności duszy

Dusza nigdy nie przestanie istnieć, ponieważ została stworzona przez Boga z innej substancji niż materia. Cechą charakterystyczną dla bytów materialnych jest to, że — z powodu złożenia z różnych elementów — zawsze mogą się rozpaść na czynniki, które je tworzą, i w ten sposób ulec zniszczeniu. Ciało ludzkie jest śmiertelne, gdyż po odłączeniu się od duszy ulega rozkładowi.

Dusza ludzka nie jest złożona z żadnych elementów, które mogłyby stać się powodem jej rozkładu, czyli śmierci. Nie można sobie nawet wyobrazić czegoś takiego, by myśli, decyzje ludzkie, odczucia odłączyły się od duchowego "ja", powodując jego rozpad równoznaczny ze zniszczeniem duszy.

Tylko Bóg swoją wszechmocą mógłby unicestwić duszę ludzką, On jednak nigdy tego nie uczyni. Ponieważ postanowienia Boże opierają się na nieskończonej mądrości Boga, dlatego nie wycofuje się On nigdy ze swoich postanowień. Z tego też powodu każda stworzona dusza nie przestanie nigdy istnieć.

Przepraszam, że kopiuje tylko jakieś teksty ale to tak dla zareklamowania lepszego źródła niż Świadków Jehowy. Powyższy tekst zaczerpnełem ze strony http://www.teologia.pl

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
17-03-2005 16:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Dziękuję Greg, przekonałeś mnie Uśmiech
Teraz już nie mam raczej wątpliwości co do nieśmiertelności duszy... Uśmiech

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
17-03-2005 16:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #18
 
Cytat:"Umarli niczego nie wiedzą (...) Nie ma dążenia ani planu, ani wiedzy lub zrozumienia w grobie" (Księga Kaznodziei 9:5,10)
"wraca do swej ziemi; w tymże dniu giną jego mysli" (Ps 146,4)

Ok, ja mam natomiast inne watpliwosci.
Czlowiek ma dusze, zwierzeta nie. Czlowiek moze sie uczyc, zwierzeta rowniez. Jest to mozliwe, jako, ze zdobywanie wiedzy to procesy zachodzace w istniejacym fizyznie mozgu. Jest on rowniej siedliskiem naszej osobowosci. W takim ukladzie zastanawia mnie jakie "mozliwosci" ma dusza pozbawiona wiedzy i cech zawartych w (martwym juz) umysle? Mysli rowniez sa formulowane w mozgu. Czy sama dusza jest tylko bytem zdolnym do egzystencji i nic poza tym?
31-05-2006 07:54
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:Czlowiek ma dusze, zwierzeta nie.
To zależy według jakiego ujęcia.
Dla Arystotelesa dusza [gr. psyche] to forma substancji. Tak więc wyróżnia on dusze roślinne, zwierzęce i rozumne. Te ostatnie przysługują człowiekowi i "substancjom niematerialnym" [czystym inteligencjom], których istnienie zakładał na gruncie czysto teoetycznej spekulacji.

Św. Tomasz z Akwinu komentując Arystotelesa dodał:
- duszę duchową [łac. anima spiritualis], która lepiej charakteryzowałaby człowieka niż "dusza rozumna", jako że jest to dusza zdolna do przyjęcia po śmierci ciała duchowego i zdolna do kontaktu z Bogiem, który jest duchem
- "czyste inteligencje" Arystotelesa utożsamił z aniołami.

Dzisiaj widzimy, że pewne zwierzęta też są obdarzone jakąś formą inteligencji, czyli jakąś "duszą rozumną". Niemniej trudno bybyło im przypisać jakiekolwiek "zycie duchowe", które występuje u człowieka, zwłaszcza w postaci głosu sumienia.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
31-05-2006 12:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #20
 
Ok, moze poruszenie kwestii zwierzat bylo troche niefortunne. Chcialem przez to dojsc do wniosku, ze wiedza jest jakby cecha "fizyczna", bo zalezna od fizycznie istniejacego mozgu.
Natomiast pytanie pozostaje - do czego dusza jest zdolna? Czyli na czym moze polegac pieklo, niego i czysciec jezeli dusza nie wie "co sie dzieje"...
01-06-2006 15:00
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Wiedza duszy obdarzonej ciałem duchowym jest z pewnością inna niż duszy obdarzonej ciałem fizycznym.
Co do duszy w czyśćcu: jest to właściwie "cień" człowieka, pozbawiony ciała, tyle że z "pragnieniem" [dążeniem] przyobleczenia się w ciało duchowe, co jest aktualnie niemożliwe z powodu jakiejś obiektywnej przeszkody. "Wiedza" takiej duszy i jej zdolność do komunikowania się jest przypuszczalnie bardzo nikła.
Co do istoty potępionej: można tylko fantazjować na ten temat. Wydaje się, że jest to przypadek osoby z nowym ciałem duchowym, ale wykorzystującym je jakby wbrew swojemu przeznaczeniu. Tak jakby ryba chciała żyć na lądzie, czy coś w tym rodzaju.

W każdym razie "sama dusza" to na pewno nie jest pełny człowiek, to jest zaledwie jakaś "energia" [działanie], które bez ciała nie może się zrealizować.
Może ktoś potrafi to wytłumaczyć lepiej, ja na razie tylko "głośno myślę"...

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
02-06-2006 17:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
mój tekst o duszy:

http://condise.net/templates/www.sivis.a...cznie.html

Uśmiech

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
03-07-2006 11:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #23
 
A powie mi ktoś jak poznać czy "coś" (nie wiem jak to ująć, byt?) ma dusze?
BARDZO nurtuje mnie to pytanie jak KK to rozumie....
Proszę o odpowiedź osobę obytą w temacie bo tylko taka jest dla mnie wiarygodna.
Zadałem to pytanie na innym topicu ale chyba zły tytuł dałem bo jakoś nikt się nie kwapi mi odpowiedziećUśmiech.
Nie rozczrujcie mnie... :diabelek: Duży uśmiech
11-07-2006 19:00
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów