Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie zasluzyl na godny pochowek ?
Autor Wiadomość
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Nie zasluzyl na godny pochowek ?
http://www.glos-pomorza.pl/apps/pbcs.dll...A/50308002

Bardzo kotrowensyjny temat, na który natrafiłem. Sam nie wiem jak to skomentować wiec pozostawiam to innym, a w szczegulności do naszych księży. Co Oni myśląna ten temat :?:
15-03-2005 13:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
error1101 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
hmm.... Ksiądz osądził człowieka... Chyba minął sie z powołaniem... Jak można zmarłego pozbawić modlitwy w jego intencji Smutny I to jeszcze na takiej podstawie...
15-03-2005 14:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Artykuł chyba bardziej atakuje księdza niż broni "pochowanego inaczej". Mi się wydaje, że zarówno ksiądz, jak i parafianie (ci konkretni) ponoszą jakąś winę.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
15-03-2005 19:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
marysia Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 41
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
jaka wine? wydaje mi sie ze ci ludzie sa bardziej swiatli niz ksiadz..nie chce go osadzac, ale nie rozumiem jak mozna stwierdzic na podstawie tego czy sie widzi kogos w kosciele czy nie na jaki pogrzeb zasluguje...ludzie...wydaje mi sie ze osobaduchowan szafuje raczej milosierdziem bozym a nie pelni role karzacej reki :| a dziewczynka ktora nie otzrymala P.Jezusa tylko dlatego ze jest inaczej sprawna? jest zwierzeciem? nie miesci mis ie to w glowie...jak mozna tak nie szanowac czlowieka i jak moze w taki sposob myslec osoba duchowna....bodajze do s. Faustyny Jezus powiedzial ( przepraszam jesli sie myle ) ze wlasnie chorzy, cierpiacy, czyli i ci z zespolem downa i autyzmem, wszyscy bez wyjatku...chore i cierpiace dzieci...wlasnie oni, dzieki nim ten swiat jeszcze istnieje....przepraszam za emocje....nie umiem zrozumiec takich ludzi.... Smutny
15-03-2005 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
mnie zatkało... ale jak znam zycie, to zapewne wina nie lezy tylko po jednej stronie...

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
15-03-2005 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Z tego co tam przeczytałem, to ewientnie widać, że ksiądz źle postąpił, bo odmówił posługi, której nikomu nie powinien był odmawiać.

Ale do końca nie wiemy jak tam było naprawdę. Ja wystrzegam się od wydawania opinii na jakiś temat, gdy informacje na jego temat posiadam tylko i wyłącznie z jednego źródła (a w tym przypadku tak jest). Mogą one być subiektywne i co wtedy?

W tym przypadku, jak było naprawdę tak jak to jest tam opisane, to ksiądz zrobił źle.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
16-03-2005 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ravenloff napisał(a):Ale do końca nie wiemy jak tam było naprawdę. Ja wystrzegam się od wydawania opinii na jakiś temat, gdy informacje na jego temat posiadam tylko i wyłącznie z jednego źródła (a w tym przypadku tak jest). Mogą one być subiektywne i co wtedy?

O to mi właśnie chodziło. Skąd możemy wiedzieć, jak tam było na prawdę?

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
16-03-2005 19:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ja także nie mówie, że opierając się jedynie na tym co jest napisane oceniać Tego konkretnego księdza. Mi chodzi czy takie zachowanie jak przedstawione w artykule jest odpowiednie dla takiej osoby jak ks. I to mnie właśnie martwi.

Więc jeszcze raz zwracam siędo naszych księży o skomentowanie tego.
16-03-2005 21:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Gonzo napisał(a):Ja także nie mówie, że opierając się jedynie na tym co jest napisane oceniać Tego konkretnego księdza. Mi chodzi czy takie zachowanie jak przedstawione w artykule jest odpowiednie dla takiej osoby jak ks. I to mnie właśnie martwi.
Nie. Takie zachowanie nie przystoi księdzu.

Kiedyś był problem, że wogóle nie chciano godnie chować samobójców. Dziś już ten problem nie jest tak wielki lub go prawie wcale nie ma. Wprawdzie to nie to samo, ale pokazuje, że nie tylko teraz i nie tylko ten ksiądz zrobił coś podobnego.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
17-03-2005 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu katolickiego. Taką możliwość daje Kodeks Prawa Kanonicznego, które każdy duchowny ma obowiązek przestrzegać. Kanon 1183 - § 1. Jeżeli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3. inni jawni grzesznicy, krórym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.
Nie znam sytuacji jaka miała mijsce w tamtej miejscowości i tamtego konkretnego przypadku, jednak takie zachowanie się księdza jest dopuszczone przez prawo, gdy zachodzą wyżej wymienione warunki. Nie wszystko co jest opisane w gazecie mui być prawdą.

[ Dodano: Pią 18 Mar 2005 22:59 ]
error1101 napisał(a):hmm.... Ksiądz osądził człowieka... Chyba minął sie z powołaniem... Jak można zmarłego pozbawić modlitwy w jego intencji Smutny I to jeszcze na takiej podstawie...
Kanon 1185 - Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.
Msze zwykłą w intencji zmarłego można odprawić zawsze, nawet za nie wierzącego. W Mszach pogrzebowych jest specjalna formuła, która dotyczy tylko wierzących. Jet to poprostu inny formularz.
18-03-2005 23:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
error1101 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ks. Darek napisał(a):[ Dodano: Pią 18 Mar 2005 22:59 ]
error1101 napisał(a):hmm.... Ksiądz osądził człowieka... Chyba minął sie z powołaniem... Jak można zmarłego pozbawić modlitwy w jego intencji Smutny I to jeszcze na takiej podstawie...
Kanon 1185 - Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.
Msze zwykłą w intencji zmarłego można odprawić zawsze, nawet za nie wierzącego. W Mszach pogrzebowych jest specjalna formuła, która dotyczy tylko wierzących. Jet to poprostu inny formularz.

Opieram sie na tym artykule... a zgodnie z nim to ten człowiek był wierzącym... :|

Chociaż... nie mamy pewności że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje...

Chyba troszku za wcześnie podsumowałem tego księdza.. Smutny
19-03-2005 00:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
W artykule było napisane coś takiego (nie pamiętam, czy to wypowiedź księdza, czy kogoś innego), że ten umarły człowiek nie przystępował do sakramentów. A jeżeli ktoś nie przystępuje do sakramentów, to chyba jest nie za bardzo wierzący...

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
19-03-2005 15:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
W artykule jest napisane:
Cytat:Ten mężczyzna nie przyjmował żadnych sakramentów

"Żadnych". Nawet jak ktoś jest obłożnie chory to może przystępować do sakramentów (namaszczenie chorych, pokuta, eucharystia). Przecież na parafii ksiądz zawsze odwiedza chorych.

Cytat:Nie chciał go godnie pochować, twierdząc, że mój ojciec nie wyspowiadał się przed śmiercią i nie przyjął namaszczenia. Nie mógł go przyjąć, bo zmarł nagle. Przewrócił się przed domem i już się nie podniósł.

"Przewrócił się przed domem". Czyli tak obłożnie chory to chyba nie był. Skoro mógł wychodzić przed dom, to z pewnością mógł w domu przyjąć księdza z sakramentem namaszczenia chorych, mógł się wyspowiadać w domu i przyjąć komunię, jeżeli żeczywiście nie mógł dojść do kościoła.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
20-03-2005 12:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Gepardzik napisał(a):W artykule nie ma nic, co by pasowało do któregokolwiek z tych punktów, więc nie miał podstaw. A o tym, że nie przyjmował sakramentów powiedział sam ksiądz, który jest stroną w tym sporze więc trudno o obiektywizm w jego wypowiedzi.

No ale trzeba też zważyć na to, zę artykuł też może być nie obiektywny. Przynajmniej się dowiedziałem jakie są warunki, które trzeba spełnić by mieć godny pochówek. A artykuł też nie jest miarodajny więc może skupimy się na samych zasadach i nie będziemy dociekać sięszczegółów ukrytych w tekście bo i tak będzie on różnie interpretowany.
20-03-2005 18:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Gepardzik napisał(a):W artykule nie ma nic, co by pasowało do któregokolwiek z tych punktów, więc nie miał podstaw.

Gepardzik nie udawaj greka a 3. punkt to do kogo? Zapewne każdy mysli, że jawni grzesznicy to jak już to może Hitler....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
21-03-2005 10:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów