Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wytłumaczyć istnienie Trójcy Świętej
Autor Wiadomość
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Jak wytłumaczyć istnienie Trójcy Świętej
Jak przekonać niewiernego, że wiara Kościoła w Trójcę Świętą jest prawdziwa, skoro on twierdzi, że nawet w Pismie Świętym, nie ma mowy o tym, że istnieje Trójca Święta ?

A druga rzecz to - jak przekonać takiego niewierzącego, że Jezus Chrystus jest rzeczywiście Bogiem, kiedy jak mówi, w Piśmie Świętym nie pisze, że Jezus jest Bogiem, tylko Synem Boga, Zbawicielem, Mesjaszem.... a to nie to samo co Bóg ... ?
29-08-2008 20:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
póki sie nie podszkolisz, to nawet nie próbuj Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-08-2008 20:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo."

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
29-08-2008 20:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #4
 
Kyllyan napisał(a):póki sie nie podszkolisz, to nawet nie próbuj Oczko
niestety muszę skrytykowac takie podejście - zgodnie z nauką Kościoła każdy chrześcijanin jest powołany do powszechnego apostolstwa i brak np. Seminarium nie zwalnia nikogo z obrony swojej wiary [-X

po to jest chyba ten dział, żeby charyzmatycy sobie pomagali w głoszeniu Ewangelii no nie ... (a komentarz w stylu nie próbuj w niczym nie pomaga)

Może to będzie pytanie właściwsze do duchownych, ewentualnie teologów - skąd wzięła się w Kościele nauka o jednym Bogu w Trzech Osobach ?
29-08-2008 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
http://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-16.phtml

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
29-08-2008 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
A św. Patrykowi zwykła koniczyna wystarczyła :wink:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-08-2008 21:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Baptysta napisał(a):Jak przekonać niewiernego, że wiara Kościoła w Trójcę Świętą jest prawdziwa
Świadectwem życia najprościej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-08-2008 21:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
Dzięki nieania,
Rachel - a jak św. Patryk na koniczynie wytłumaczył istnienie Trójcy Świętej ?
Ks.Marek - świadectwa życia - a może jakiś przykład ?
dzieki linkowi zamieszcoznemu przez nieanie, przypomniałem sobie, że Jezus kazał chrzcić w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - choć nie występuje tu określenie "Trójca" to zawsze to jakaś podstawa z Pisma Świętego.
Z przykładów z życia oprócz sakramentów, chyba jeszcze będą dobre egzorcyzmy, bo też rozkazuje się w imię Boga Trójjedynego, jakieś inne przykłady znacie ?

Dla wi?kszej chwa?y Bo?ej, zbawienia dusz i zniszczenia grzechu!

Zachwyca mnie mój Bóg...
Bóg zawsze i we wszystkim mój Bóg
(?w. Wincenty Pallotti)
29-08-2008 21:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
A dostanę "pomógł"?

Co do koniczyny... 3 listki, ale jedna roślinka. Bóg - 3 osoby, ale jeden.

[ Dodano: Pią 29 Sie, 2008 22:24 ]
s. Fauftyna napisał(a):W pewnej chwili zastanawiałam się o Trójcy Świętej, o istocie Bożej. Koniecznie chciałam zgłębić i poznać, kto jest ten Bóg... W jednej chwili duch mój został porwany jakoby w zaświaty, ujrzałam jasność nieprzystępną, a w niej jakoby trzy źródła jasności, której pojąć nie mogłam. A z tej jasności wychodziły słowa w postaci gromu i okrążały niebo i ziemię. Nic nie rozumiejąc z tego, zasmuciłam się bardzo. Wtem z morza jasności nieprzystępnej wyszedł nasz ukochany Zbawiciel w piękności niepojętej, z ranami jaśniejącymi. A z onej jasności było słychać głos taki: Jakim jest Bóg w istocie swojej, nikt nie zgłębi, ani umysł anielski, ani ludzki. Jezus mi powiedział: Poznawaj Boga przez rozważanie przymiotów Jego. Po chwili Jezus zakreślił ręką znak krzyża i znikł (Dz. 30).

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
29-08-2008 22:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
A no jasne Duży uśmiech

Dla wi?kszej chwa?y Bo?ej, zbawienia dusz i zniszczenia grzechu!

Zachwyca mnie mój Bóg...
Bóg zawsze i we wszystkim mój Bóg
(?w. Wincenty Pallotti)
29-08-2008 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Widzisz Baptysto, "rzecz nie jest taka prosta, jakby sie laikom zdało"
Bardzo możliwe, że trafiłes na człowieka, który zna lepiej swoja wiarę, niż Ty swoją. To co on glosi, bardzo mi przypomina nauki ŚJ. Nauka o bóstwie Jezusa i o Trójcy Św w Piśmie zawarta explicite nie jest. Wynika ona raczej z wiary Ojców i Doktorów Kościoła. Wszak została ona rozstrzygnięta dogmatycznie dopiero w IV wieku na Soborze nicejskim pierwszym, gdy potępiono nauki Ariusza, co zresztą sprawy nie zakończylo, czego dowodzi istnienie znanych w Polsce w XVI - XVII w. Braci Polskich. A więc -IMHO - nie ma sposobu, by komuś kto wierzy inaczej, udowodnić za pomocą Biblii boskość Jezusa, czy naukę o Trójcy.
Dodam jeszcze, że wszystko co podała nieania jest dobre, ale dla katolika. Dla kogoś uznającego zasadę "sola scriptura" jest bez wartosci.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
30-08-2008 09:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
Kyllyan, litości!!!
Otwórz to Słowo Boże i nie mów, że nie ma nic o bóstwie Jezusa.
Choćby taki banalny J 20,28 - a że jesteś w temacie, to dodam, że masz tam nawet rodzajnik "ho" przed "Kyrios" w odn. do Jezusa, który, zdaniem znawców języka i tak niczego nie znaczy, natomiast zdaniem śJ sam wiesz co definiuje.

Owszem, wersetów o Trójcy wprost w Piśmie nie znajdziemy, ale dobrze wiesz, że czytając, łatwo możemy źródła tej nauki odnaleźć. Natomiast IV wiek, jak sam napisałeś, był wiekiem rozprzestrzeniania się herezji, którym sformalizowana nauka miała zaradzić.
Kto, jak kto, ale ty masz na ten temat naprawdę solidną wiedzę.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-08-2008 17:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
omyk napisał(a):Otwórz to Słowo Boże i nie mów, że nie ma nic o bóstwie Jezusa..
A gdzie ja napisałem, że nie ma nic? Znajdą sie cytaty za bostwem Jezusa, ale jeszcze wiecej przeciw. Więc dyskusja na cytaty biblijne nic nie da. Gdyby moja wiara zależała tylko od czytania Biblii, pewnie nadal byłbym ŚJ.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
30-08-2008 19:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Ok, skoro tak - wierzę. Natomiast cytaty, które rzekomo są przeciw bóstwu Jezusa, zależą głównie od interpretacji... Jezus tak samo, jak nie powiedział "jestem Bogiem", tak samo nie powiedział "nie jestem Bogiem" Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-08-2008 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
omyk napisał(a):... cytaty, które rzekomo są przeciw bóstwu Jezusa, zależą głównie od interpretacji...
Oczywiście. Dlatego ja Pisma nie interpretuję, a słucham wykładu Kościoła Oczko
A jeśli chce sie być apologetą i kogoś do czegos przekonac to trzeba umieć mówic do niego jezykiem dla niego zrozumiałym. Więc jeśli chcesz przekonać SJ to musisz zapomniec o hermeneutyce, analizie krytyczno - historycznej, czy lingwistycznych niuansach Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
31-08-2008 06:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów