Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Msza Św. - Przewodnik
Autor Wiadomość
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Msza Św. - Przewodnik
Czy zastanawialiście się czasem co oznaczają poszczególne gesty kapłana w czasie mszy?? Ja coraz częściej łapię się na tym że nie wystarcza mi patrzenie bez rozumienia ale chcę być obecna także umysłem, chcę rozumieć co znaczy jakiś gest i co do mnie mówią konkretne slowa. Oczywiście podstawowe części mszy świetej są nam znane, ale co z innymi nazwijmy to trochę brzydko "formułkami"

Zapraszam na tą stronę, fajnie opisana jest msza Św krok po kroku, a później do dzielenia się tym co dla Was jest najważniejsze we mszy Św.


http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6&...1104780517

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
10-09-2008 16:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
super sprawa =D>
10-09-2008 16:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Na stronie diecezji siedleckiej są krótkie wypowiedzi Biskupa siedleckiego, gdzie są podane wyjaśnienia gestów itd
Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-09-2008 17:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Powinnam jeszzce dodać, że ostatnio odkryłam (po 25 latach uczestniczenia we mszy) sens słów: Panie nie jestem godna, a to dzięki jednej spowiedzi, bardzo trudnej; i znaczenie: "Przez Chrystusa, z Chrystusem..." - to dla mnie jedna z ważniejszych części mszy św.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
11-09-2008 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
Czepię się teraz, ale poprawność nadaje liturgii piękna, więc czuję się usprawiedliwiona Oczko
Poprawna forma to "Panie, nie jestem godzien" nawet dla kobiety Uśmiech To cytat z Ewangelii, słowa setnika a więc mężczyzny Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-09-2008 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ale i tak Wy kobitki możecie sobie tłumaczyć, że jako człowiek "nie jestem godzien" Uśmiech
12-09-2008 23:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #7
 
Miałam to wszystko na rekolekcjach Duży uśmiech Świetna sprawa Duży uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
12-09-2008 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
omyk napisał(a):Poprawna forma to "Panie, nie jestem godzien" nawet dla kobiety Uśmiech To cytat z Ewangelii, słowa setnika a więc mężczyzny Uśmiech
dziękuję Ci omyk że poruszyłaś tą sprawę, a PK za wyjaśnienie, będę mówić od dziś "godzien" Jeszcze mnie przekonał ten cytat z Pisma Św. :"...nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie." Ga 3,28

[ Dodano: Nie 14 Wrz, 2008 23:38 ]
dobra to teraz moje nastepne pytanie, gdy kaplan wypowiada słowa " Słowa ewangelii według..." - my w tym czasie robimy znak krzyża na czole ustach i sercu, kapłan zaś robi to troszkę później. Teraz widzę ze część osób, czeka i rysuje znak krzyza wraz z kapłanem jednocześnie mówiąc "Chwała Tobie Panie" W którym miejscu powinniśmy robić ten znak krzyża?? Zaznaczam że moje pytania moga wydawać się proste, i czasem ja sama - przynajmniej tak mi się wydaje - znam na nie odpowiedź, ale skoro to ma być przewodnik, to nie chcialabym poprzestać tylko na wklejeniu linku z opisem, tylko tutaj "analizować" gesty kapłana.

Po drugie: "Przy Panie nie jestem godzien" - większość osób schyla głowę i patrzy w ziemię, czy aby na pewno właściwie??, zresztą podobnie jest w chwili konsekracji:
a w załączonym pierwszym poscie piszę:
Cytat:Kiedy kapłan ukazuje postacie eucharystyczne, nie spuszczaj wzroku. Po to je podnosi nad ołtarzem, abyś kontemplował, czyli patrzył z miłością. Przed Tobą Bóg, który stał się tak mały, aby móc wejść w Twoje życie i je przemienić, uczynić wiecznym. W twoich żyłach popłynie krew Boga. Nie zastanawiaj się, jak to możliwe, wierz tylko. Powtarzaj w sercu za św. Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
14-09-2008 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów