Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Indeks ksiąg zakazanych
Autor Wiadomość
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Indeks ksiąg zakazanych
,,14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Zaprzestano jego publikacji, jednak dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone ani anulowane. Obecnie Kongregacja Nauki Wiary, powstała w miejsce dawnego Świętego Oficjum, może wskazywać dzieła szkodliwe dla wiary lub moralności, jednak potępienie przez nią jakiejś pozycji nie wiąże się z nałożeniem sankcji kościelnych na autora lub czytelników''(wikipedia).Moje pytanie jest takie:Czy wobec tego że dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone,to rzeczywiście groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana?
13-01-2007 21:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Konrad Ruzik napisał(a):,,14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych.
A może jakiś link, jakieś bardziej konkretne dane? Bo póki co, to mam kilka zastrzeżeń.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-01-2007 01:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ten tekst pochodzi z Wikipedii,z hasła ,,Indeks ksiąg zakazanych''.Innych danych nie mam.
14-01-2007 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Konrad Ruzik napisał(a):Ten tekst pochodzi z Wikipedii,z hasła ,,Indeks ksiąg zakazanych''.Innych danych nie mam.
W takim razie nie ma dyskusji. Przynajmniej z mojej strony. Nie uważam Wikipedii za obiektywne źródło wiedzy. Poza tym, w tym konretnym przypadku wiadomośc nie może byc poddana weryfikacji. Mnie zaś nie chce się szukać konkretów. Nie mam chwilowo na to czasu i ochoty też.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-01-2007 17:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
OK.Tak na marginesie:jestem człowiekiem wierzącym.Jeśli poruszam jakiś problem,to tylko w celu wyjaśnienia pewnych wątpliwości.Nie chcę w żadnym razie atakować Kościoła i naszej wiary.
14-01-2007 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Konradzie,"wiki" to nie jest dobre źródło informacji, skoro każdy zarejestrowany tam uzytkownik może dowolnie tworzyc hasła , bez większej weryfikacji danych Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-01-2007 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Konradzie,"wiki" to nie jest dobre źródło informacji, skoro każdy zarejestrowany tam uzytkownik może dowolnie tworzyc hasła , bez większej weryfikacji danych Smutny
Jeśli artykuł dotyczy jakiejś znanej sprawy i istnieje w Wikipedii dostatecznie długo, by zwolennicy wielu punktów widzenia mogli się z nim zapoznać i zeedytować naruszające obiektywność i rzetelność artykułu treści, to dochodzimy do poziomu zwykłych encyklopedii, nie licząc tego, że dane mogą być znacznie obszerniejsze. O anglojęzycznej Wikipedii można już powiedzieć bez kozery, że przewyższa jakąkolwiek drukowaną lub komercyjną interaktywną encyklopedię.
15-01-2007 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów