Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieomylność całego Pisma Świętego
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Nieomylność całego Pisma Świętego
"Nieomylność całego Pisma Świętego" w to wierzy Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej
Zbór w Świdniku! Nie chcę tutaj podważać nikogo wiary tylko się zastanawiam czy całe Pismo jest nieomylne. Czy każde słowo jest nieomylne? Podajmy przykład: czy Biblia jest nieomylna gdy podaje nam opis stworzenia w 6 dni? :roll: Właśnie a jak jest....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
17-03-2005 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Greg.. jesli chodzi o stworzenie swiata to... nastepowalo ono w 6 etapach, i te dni stworzenia sa symboliczne...
Biblia jest pelna symboli, nie mozna tekstu traktowac i interpretowac zbyt doslownie... dlatego sa rozne metody inteerpretacji i analzy tekstu biblijnego... czesto bierze sie pod uwage kontekst historyczny, okres kiedy dana ksiega zostala spisana,... w Nowym Testamencie rowniez okolicznosci powstania (jak w przypadku listow)
nawet kwestia rodowodu Jezusa... 14 pokolen... nie jest to dokladna liczba pokolen biorac pod uwage zrodla historyczne, byla to rowniez liczna symboliczna

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
18-03-2005 00:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja się czasami zastanawiałam, czy tłumaczenie biblii nie przyczynia sie do powstawania jakiś niejasności...
I kiedyś ksiądz nam właśnie mówił, że szczególnie ST jest źródłem bardzo wielu symboli... Nie można czytać go dosłownie, może dlatego jest taki trudny.

Nieomylność. Jeśli miałabym napisać tak, jak ja odbieram to słowo, to bym napisała, że skoro jest biblia pisana pod wpływem ducha św. to nie byłoby możliwości, aby była "mylna". Ale pewnie nie o to chodziło w tym temacie Oczko

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
18-03-2005 00:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
niwe wiem Harpoon o co Gregowi chodzilo... ja tak to odczytalam...
szczegolnie w ewangelii Janowej jest duzo symboli...
ale generalnie 3 dzien byl dniem kiedy Jahwe okazywal łaske...
z Bogiem spotykano sie na wysokich górach...

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
18-03-2005 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #5
Re: Nieomylność całego Pisma Świętego
Gregoriano napisał(a):"Nieomylność całego Pisma Świętego" w to wierzy Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Zbór w Świdniku! Nie chcę tutaj podważać nikogo wiary tylko się zastanawiam czy całe Pismo jest nieomylne. Czy każde słowo jest nieomylne? Podajmy przykład: czy Biblia jest nieomylna gdy podaje nam opis stworzenia w 6 dni? :roll: Właśnie a jak jest....

W nieomylność całego Pisma Świętego wierzy Kościół Katolicki! Kto nie wierzy, niech przeczyta 107 punkt Katechizmu:

Księgi natchnione nauczają prawdy. Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia.

"Pewny, wiernie i bez błędu" - to chyba właśnie nieomylność?

Jeszcze 2 sprawy:
1 - nie dotyczy to prawdy o tym ile dni zajęło stwarzanie świata, którędy wędrował Lud Boży przez Morze Czerwone czy podobnych spraw, ale prawdy "jaka z woli Bożej miała być utrwalona dla naszego zbawienia".
2- w/w zbór o tyle nie wierzy w nieomylność całego Pisma, że wyłącza z tego pisma 7 ksiąg Starego Testamentu; całe Pismo ma ich 73...

Pozdrowienia
18-03-2005 18:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
YAB napisał(a):W nieomylność całego Pisma Świętego wierzy Kościół Katolicki! Kto nie wierzy, niech przeczyta 107 punkt Katechizmu:

Księgi natchnione nauczają prawdy. Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia.
W interpretacji Biblii należy się kierować podstawową zasadą, że jest to księga religijna, a nie rozprawa naukowa. Biblia jest natchniona, ale nie wszystko w niej jest natchnione. Trzeba znać gatunki literackie, którymi posługują się autorzy natchnieni i znać kontekst historyczny i kulturowy w jakim dana księga powstała. Np. gdy Biblia mówi o stworzeniu świata w 6 dni. Czy tak świat powstawał? Mówiąc delikatnie jest to mało prawdopodobne. W Księdze Rodzaju są dwa opisy stworzenia i na dodatek różne. Dlaczego? Bo zostały spisane przez różne tradycje. Opis drugi jest starszy od pierwszego. Czy Bóg chciał wprowadzić zamęt? Nie! Te dwa opisy się uzupełniają. Mówą, że świat powstał dzięki Bogu, który go stworzył anie jak świat powstawał krok po kroku - tutaj jest pole dla nauk przyrodniczych. Biblia jest księgą teologiczną. Nieomylność Pisma św. odnosi się do Boga. Ona uczy prawdy o Nim, że istnieje w Trzech Osobach, Chrystus umarł za każdego człowieka itd. Jezus jest Prawdą. Biblia Powstawała w Kościele i Kościół podaje wykładnie jak należy interpretować Pismo. Biblia nie spadła z nieba, ale spisali ją ludzie działąjący pod natchnieniem Ducha Świętego. Jeżeli ktoś interpretuje inaczej, to nie działa pod wpływem Ducha Świętego.
18-03-2005 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów