Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świece i ich sens w liturgii
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
omyk napisał(a):Liturgia ma być piękna.
Też chodzi o przejrzystość liturgii. Świece nie są tylko do dekoracji ale mają konkretne zadanie, jest to jak czytanie książki Oczko

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-09-2008 18:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #17
 
no to jaki jest sens 4 świec? i ciekawe ilu ludzi w kościołach kontempluje sens 4 świec :-k
w moim kościele jedyny sens jaki zauważyłem to nowy bardzo kiczowaty świecznik wyglądający jak pozłacany kij od szczotki z przyczepionymi świeczkami
21-09-2008 18:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Nie samych świec, ale napewno sens światła Duży uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-09-2008 18:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
i potrzeba świec jest naciągana, a parzysta ilość to już przesada
21-09-2008 18:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
PS napisał(a):i potrzeba świec jest naciągana, a parzysta ilość to już przesada
Przepisy liturgiczne dokladnie okreslaja ile ma byc swiec i takie uwagi są nie na miejscu. A proboszcz, który dopuszcza by ich była inna ilość jest w moich oczach nieposłuszny swojemu biskupowi.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
21-09-2008 19:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #21
 
Piękno liturgii to nie tylko estetyka, ale także symbolika.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
21-09-2008 20:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
nie odpowiedzieliscie na pytanie.
tworzenie przepisów tylko po to, żeby je przestrzegać to ...
21-09-2008 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
PS napisał(a):tworzenie przepisów tylko po to, żeby je przestrzegać to ...
Jakoś nie mogę wskoczyć na tory twego rozumowania xD

Te przepisy nie są od tak sobie, ale aby był pewien porządek, przekaz. Przecież po coś funkcjonuje Kongregacja do Kultu Bożego, aby to wszystko rozjaśniać a nie zaciemniać. :mrgreen: Dlatego nawet są rekolekcje, dużo publikacji aby wierni zapoznali się i zrozumieli głębszy sens Uśmiech
A normy są potrzebne.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-09-2008 20:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #24
 
Powtórze, bo może nikt nie zauwazył: CZEMU SŁUŻY DOKŁADNIE PARZYSTA ILOŚĆ ŚWIEC?
21-09-2008 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
Cytat:Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Mam pytanie - ile świec powinno znajdować się na ołtarzu bądź przy ołtarzu? Bo jeżeli ma być ich liczba parzysta, to dlaczego w wielu kościołach są zazwyczaj 3? I czy w każdym kościele przy tabernakulum musi palić się wieczna lampka? a co, jeśli jej nie ma? Szczęść Boże


Cytat:Pytania tego rodzaju dotyczą raczej zwyczajów, które powstają w Kościele, a następnie są kodyfikowane. Przepisy wskazują konkretne rozwiązania (zob. „Ogólne wprowadzenia do Mszału Rzymskiego 117 i 316”), które w praktyce bywają z wielu różnych powodów pomijane. Nie chcę tego ani pochwalać, ani nadmiernie ganić. Trzeba zwrócić uwagę doniosłość tego, czego dotyczą. Inną wagę ma np. materia sakramentu (chleb, olej), a inną liczba świec.
Z pozdrowieniem
bp Zbigniew Kiernikowski

Jednak coś dobrze, mi się zdawało że przeważajacej liczbie jest potrójnie. Tylko zmyliło mnie jednak sprawa Oczko cóż tak jest jak się przykłada się do wagę do drobiazgu Oczko

http://www.radiopodlasie.pl/bp/?p=65

Z Mszału
Cytat:117. Ołtarz ma być nakryty przynajmniej jednym białym obrusem. Na ołtarzu lub obok niego na czas każdej celebracji stawia się przynajmniej dwa świeczniki z zapalonymi świecami; może ich być więcej: cztery lub sześć, zwłaszcza w niedzielę albo obowiązujące święto lub, gdy celebruje biskup diecezjalny, siedem. Również na ołtarzu lub w jego pobliżu ma się znaj-dować krzyż z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego. Świeczniki i krzyż można też wnieść w procesji na wejście. Na ołtarzu można położyć księgę Ewangelii, odrębną od księgi innych czytań, jeśli się jej nie przynosi podczas procesji na wejście.[...]

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-09-2008 21:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
No i powiedz mi po co to wszystko ??? Czemu to ma służyć , wchodząc do kościoła , zboru , czy synagogi nie zwracam uwagi na świeczki , czy ołtarz czy jest w ogóle jakiś i czy jest przystrojony takim obrusem czy innym , czy są tam świeczki czy niema .Przecież to w ogóle nie jest ważne ani do niczego nie potrzebne.

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
21-09-2008 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
jonasz 33 napisał(a):No i powiedz mi po co to wszystko ??? Czemu to ma służyć , wchodząc do kościoła , zboru , czy synagogi nie zwracam uwagi na świeczki , czy ołtarz czy jest w ogóle jakiś i czy jest przystrojony takim obrusem czy innym , czy są tam świeczki czy niema .
Widocznie dziwna jestem, ale ja na to zwracam uwagę. Zwracałam też przed nawróceniem, dla mnie to było istotne.
Dla samej parzystości nie znalazłam uzasadnienia.
Ale do nieparzystosci mam uzasadnienie :mrgreen:
Jest taka teza, że jak u Żydów jest nieparzysta to w KK jest parzystość . Ale kwestia 7[czyli w przypadku Bp ] to wyklucza.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-09-2008 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #28
 
Cytat:Jest taka teza, że jak u Żydów jest nieparzysta to w KK jest parzystość . Ale kwestia 7[czyli w przypadku Bp ] to wyklucza.

aha , czyli taka katolicka przekora , to jest wytłumaczenie :diabelek:

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
21-09-2008 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
Zastanawia mnie, czemu rozgorzała dyskusja nad świecami (ich liczbą). Przecież nawet prosta logika katechetyczna wspólna dla wielu denominacji to tłumaczy.
1. Potrzeba porządku i bezpieczeństwa. Ilość świec powinna być ograniczona do jakiegoś konkretnego sensu.
2. Centrum świątyni to ołtarz, więc blask świec musi być tez odpowiednio stonowany, by nie zaciemniać znaków, symboli i ich znaczeń
3. Zwykle w świątyniach posługują prezbiterzy, nie biskupi. Zatem liturgia nie jest tak podniosła, uroczysta, by nie wystąpił element spowszednienia, kiedy bp przybywa na parafię. Używa się zatem świec 2, 4, góra 6. Ale i 3 też nie sprowadzą nieważności mszy świętej. Wszędzie potrzeba roztropności, ot co.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-09-2008 23:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #30
 
a może dlatego, 3 że mają symbolizować Boga w trójcy Duży uśmiech To taka moja prywatna myśl Duży uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
21-09-2008 23:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów