Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świece i ich sens w liturgii
Autor Wiadomość
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #31
 
kłapciu napisał(a):a może dlatego, 3 że mają symbolizować Boga w trójcy Duży uśmiech To taka moja prywatna myśl Duży uśmiech
A 6 dwie Trójce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: aleś wymyślił

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
22-09-2008 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #32
 
Mam pytanie na marginesie w jakim rycie są odprawiane aktualnie msze?

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
22-09-2008 00:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Ks.Marek napisał(a):Używa się zatem świec 2, 4, góra 6. Ale i 3 też nie sprowadzą nieważności mszy świętej. Wszędzie potrzeba roztropności, ot co.
Nie, Trzy świece na ołtarzu nie czynią, że Msza jest niewazna. Ale, "od rzemyczka do koniczka" Wystarczy poczytać Kronike Novus Ordo by sie przekonac. Poza tym. Msza św nie jest własnościa prezbitera, czy lokalnej wspólnoty, jest własnoscia całego Kościoła. Kościół ustanawia przepisy, trzeba ich przestrzegac Nieprzestrzeganie przepisów liturgicznych jest brakiem roztropności.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-09-2008 06:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Fascynująca dyskusja ... zważywszy na to ,że większość moich przyjaciół ( tak się składa ,że to katolicy) nie ma pojęcia kim był św. Paweł ,a Biblia to jakaś starodawna abstrakcja to naprawdę ilość świec w jest tu kluczowa :-s .

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
22-09-2008 08:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
Fakt, że jest na świecie pare milionów analfabetów, nie oznacza zaraz, że w odpowiednim gronie nie mozna pogadac o rachunku różniczkowym. Duży uśmiech
Zlo uwodzi w siedmiu krokach - fajny temat. Pasuje do tych swiec Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-09-2008 11:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #36
 
Kyllian,
zgadzam się z Tobą co do roztropności i 7-miu kroków , ale nadal nie wiem co z tymi 3-ma świecami? Analfabetką nie jestem i nie chcę nią zostać, za to mam już "stateczny" wiek i dlatego nie lubię przekomarzanek. Kronike Novus Ordo niestety nie mam -co tam jest napisane?
Przy okazji-w jednym kościele,o ile sobie przypominam, pali się przy Tabernakulum lampka oliwna, która po mszy św. jest gaszona, i nie ma żadnego światełka, jak w większości kościołów (rozumiem, że chodzi o te lampki z czerwonym światełkiem). Co w takim przypadku?

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
25-09-2008 05:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
nordlys napisał(a):nadal nie wiem co z tymi 3-ma świecami?
Ale czego nie wiesz? Sprecyzuj. Bo to, że jest to niezgodne z przepisami to chyba nie ulega wątpliwości?
Kronika Novus Ordo to strona w internecie, na ktorej - w celach edukacyjnych - są pokazywane różne nadużycia liturgiczne.
Co do lampki to - zgodnie z przepisami - powinna sie palić "na okrąglo". W diecezjach polskich dozwolona jest elektryczna.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
25-09-2008 08:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #38
 
Cytat:Kronika Novus Ordo to strona w internecie, na ktorej - w celach edukacyjnych - są pokazywane różne nadużycia liturgiczne.
no proszę, a jak się czyta, to odnosi się wrażenie, że w celu wyśmiania i poniżenia osób (ba, nawet kapłanów), nie będących skrajnymi tradycjonalistami...
Wiesz, kiedyś wstawiono zdjęcia z miejsca, które było centrum mojego dawnego duszpasterstwa. Czy nadużyciem liturgicznym jest taniec w trakcie przedstawienia, albo inne formy gry aktorskiej, nie wyrażające się jedynie w staniu na baczność i mówieniu z grobową miną? Piszesz, że pokazywane są nadużycia liturgiczne, a tymczasem niektóre zdjęcia w ogóle nie są dokumentacją liturgii.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
25-09-2008 14:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #39
 
Kyllyan napisał(a):Ale czego nie wiesz? Sprecyzuj. Bo to, że jest to niezgodne z przepisami to chyba nie ulega wątpliwości?
Chodzi mi cały czas o przepisy dot. ilości świec.
Nigdy się tym nie interesowałam, przyjmując na wiarę, że księża wykonują ZAWSZE wszystko, co do nich należy, zgodnie z obowiązującymi prawidłami. Dopiero od niedawna "coś" mi nie pasuje, tzn. nie trzyma się logiki, z którą wzrastałam wiele lat, i dlatego zaczynam baczne obserwacje spraw, nad którymi do tej pory nie myślałam.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
25-09-2008 20:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mysia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 155
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #40
 
Przepraszam,że zadaję tu to pytanie ale z tego co widzę właśnie tu najwięcej osób teraz się udziela a ja potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Tak więc: czy każda msza w pierwszy piątek miesiąca jest uznawana za taką które składają się na 9 pierwszych piątków?? Nigdy się nad tym nie zastanawiałam,ale teraz zaczynam studia i nie wiem czy uda mi się pójść na mszę po południu,a to 8-ma msza i bardzo nie chciałabym jej opuścić.Jeszcze raz przepraszam,że tu o to pytam i srdecznie dziękuję jeśli ktoś pomoże.

pi?kno jest wsz?dzie,wystarczy jedynie troch? uwagi,aby je dostrzec...postarajmy si? to robi?...
30-09-2008 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #41
 
Z tego co mi wiadomo, to aby mieć "zaliczony" każdy kolejny piątek, trzeba spełnić m.in takie warunki: spowiedź, msza św z Komunią Świętą .
więc no problemo. 8)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2008 21:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mysia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 155
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #42
 
Dziękuję uprzejmie za odpowiedź Uśmiech pozdrawiam i uciekam z tego tematu :aniol:

pi?kno jest wsz?dzie,wystarczy jedynie troch? uwagi,aby je dostrzec...postarajmy si? to robi?...
02-10-2008 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #43
 
Ks.Marek napisał(a):Z tego co mi wiadomo, to aby mieć "zaliczony" każdy kolejny piątek, trzeba spełnić m.in takie warunki: spowiedź, msza św z Komunią Świętą .
więc no problemo. 8)

A ja słyszałam, że nie trzeba zaliczyć spowiedzi... że niby miałabym chodzić co tydzień... mi księża mówili, że aby "zaliczyć" 9 piątków muszę za każdym razem przyjąć Komunię Świętą czyli być w stanie łaski uświęcającej... hm...

[ Dodano: Czw 02 Paź, 2008 18:14 ]
U nas w Kościele zawsze były 3 świece... a raczej takie plastikowe rurki, w których znajduje się parafina... ostatnio dowiedziałam się, że nie powinno być takich plastikowych świec tylko takie zwykłe z wosku... to prawda?
Ponawiam też pytanie w jakim rycie obecnie mamy odprawiane Msze....

[ Dodano: Czw 02 Paź, 2008 18:17 ]
Ostatnio poczytałam sobie przepisy liturgiczne i jestem w szoku jaki wszyscy mają zlew na obowiązujące zasady... na jakiej mszy bym nie była każda zawiera liczne błędy... Smutny szkoda...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
02-10-2008 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
IPNOfficalHools Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #44
 
Przypominam Państwu tylko:


Sobór Trydencki, Sesja XXII, Kan. 7.
Jeśli ktoś twierdzi. że obrzędy, szaty i zewnętrzne znaki, jakich używa Kościół katolicki przy odprawianiu Mszy św., są raczej podnietą do bezbożności niż objawem pobożności - niech będzie wyklęty


i dla ,,kontrastu,,:


Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, N. 52
[...] Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością*. Są one konkretnym wyrazem autentycznej eklezjalności Eucharystii; takie jest ich najgłębsze znaczenie. Liturgia nie jest nigdy prywatną własnością kogokolwiek, ani celebransa, ani wspólnoty, w której jest sprawowana tajemnica. [...] Również w naszych czasach posłuszeństwo normom liturgicznym powinno być na nowo odkryte i docenione jako odbicie i świadectwo Kościoła jednego i powszechnego, uobecnionego w każdej celebracji Eucharystii. Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła. [...] Nikomu nie można zezwolić na niedocenianie powierzonej nam tajemnicy: jest ona zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego.


*skróty i pogrubienia są moje IPNOH

Pismo ?w. bez autorytetu Ko?cio?a ma rang? równ? bajkom Ezopa. - Stanis?aw kardyna? Hozjusz
12-11-2008 19:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Kłapciu napisała :
Cytat:Ponawiam też pytanie w jakim rycie obecnie mamy odprawiane Msze....

Msze są odprawiane według Mszału Rzymskiego w zwyczajnej formie rytu rzymskiego (łacińskiego), czyli Novus Ordo Missae i ta forma jest najczęściej stosowana.

Dopowiedzenie : Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (ryt trydencki) jest używana rzadko, jednak została dopuszczona przez Kościół 14 X 2007 roku.
12-11-2008 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów