Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Numerologia
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
RE: Numerologia
Okej, konkretny przykład:
Jeżeli p. Jan "poznaje sekrety numerologii", to nie znaczy, że zdobywa rzetelną wiedzę, naukową jak chemia, czy fizyka. To znaczy, że wykuwa bzdury, które ktoś kiedyś wymyślił, a które kompletnie nijak się mają do rzeczywistości. Uczy się "zasad", które narzucili państwo X czy Y ileś lat wcześniej, a które de facto każdy przy odrobinie sprytu mógłby ustalić po swojemu (i często się tak dzieje - "nowa szkoła" czegoś tam, wróżby wg. kogoś tam itp.).
Jeżeli tego typu teorie się "sprawdzają" to nie dlatego, że są naukowe i opierają się na rzetelnej wiedzy, ale dlatego, że szatanowi jest "na rękę", kiedy ludzie parają się bałwochwalstwem, więc sam się czasem przykłada do tego, żeby jakaś teoryjka znalazła od czasu do czasu swoje "sprawdzenie" w praktyce.
A nauka i wiedza ma się do tego jak pięść do nosa...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-09-2008 22:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wyobraź sobie, że numerologia jest stara jak świat i jest właśnie nauką o czymś co się sprawdza. Z tego co wiem powstała w oparciu o obserwacje przyrody i kojarzenie faktów z konkretnymi numerami. Poszczególnym liczbą przyporządkowano znaczenie, które później próbuje się z lepszym lub gorszym skutkiem przenieść na inne rzeczy.
Normalny proces uogólniania i badania empirycznego świata nas otaczającego.

Przykładowo w Starym Testamencie nie ma analizy numerologicznej ale jest bardzo wyraźnie widoczny efekt w postaci symboliki numeru. Dziś z numerów odczytujemy słowa i frazy a w Biblii słowa, i opisy wyrażono za pomocą symboli liczbowych.

Cytat:Jeżeli tego typu teorie się "sprawdzają" to nie dlatego, że są naukowe i opierają się na rzetelnej wiedzy, ale dlatego, że szatanowi jest "na rękę"
To, że naszym światem 'rządzą' liczby i uzależnieni jesteśmy od ruchu ciał niebieskich to dziecko widzi, ale to, że jest tak dlatego, że Szatan tak chce to już stwierdzenie z palca wyssane. No chyba że masz na to jakieś empiryczne dowody?
27-09-2008 23:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
 
Numerologia nie jest stara jak świat. Drogi Komzarze, nasz gatunek istnieje tylko 150-200 tysięcy lat. Świat znacznie dłużej Oczko

Ja w oparciu o obserwację przyrody mogę stwierdzić, że dzięcioł w drzewo stuka 1251 razy, zanim się zmęczy. Nie znaczy to jednak, że ta liczba jest magiczna i ma kluczowe znaczenie w życiu zawodowym mojego pradziadka.
Daj spokój =;

Jeżeli dziecko widzi uzależnienie człowieka od ruchu ciał niebieskich, to czas najwyższy zamówić wizytę u okulisty.
No chyba, że mówisz o obrocie Ziemi wokół własnej osi i wokół słońca, wtedy owszem, jakiś wpływ na życie człowieka mają dzień i noc, oraz pory roku Szczęśliwy

O empirycznych dowodach szczegółowo nie będę pisać, bo i po co. Dla mnie są nimi liczne uwolnienia osób wcześniej uwikłanych w magię, numerologię, wróżbiarstwo, itp.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-09-2008 00:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:No chyba, że mówisz o obrocie Ziemi wokół własnej osi i wokół słońca, wtedy owszem, jakiś wpływ na życie człowieka mają dzień i noc, oraz pory roku Szczęśliwy

Tak, właśnie o tym mówię.
Nie bardzo rozumiem jaką moc magiczną miała by mieć liczba. Chyba źle rozumiesz samą numerologię. Jeżeli sama liczba miała by wykonywać za Ciebie jakąś pracę w psiejsko czarodziejski sposób to faktycznie powinnaś się wybrać na kurs numerologii co pozwoliło by Ci zrozumieć jej sens.
Jeżeli miał bym kupować samochód to na pewno nie sugerował bym się numerami tablicy rejestracyjnej, za to moje imię ma konkretne brzmienie i znaczenie, tak jak data urodzenia. Te dwie rzeczy coś o mnie mówią i osoba mnie nie znająca może z tego wyczytać pewne informacje, tak jak my staramy się zrozumieć co mieli na myśli starożytni wstawiać symbole liczbowe zamiast słów.
Nie słyszałem o tym, by ktoś leczył liczbami tak leczy się ziołami, ale liczby ponieważ to matematyka pozwalają zorientować się we wpływach kosmosu na nas (choćby takich ciał niebieskich jak księżyc). Poczytaj czym jest numerologia i dopiero wtedy krytykuj konkretne jej braki.

Komzar
28-09-2008 09:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Numerologia sprawdź sam.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-09-2008 14:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
No cóż, troszkę tam spłycili problem, ale nie ja odpowiadam za definicja w Wikipedii.
Staram Ci się przekazać to co wiem, sama zdecyduj czy ludzi którzy zajmują się numerologią na co dzień są aż tak naiwni jak opisane jest to w Wikipedii.
To co z tego opisu jest moim zdaniem najbliższe sensu zajmowania się numerologią to ten akapit:
Cytat:Według numerologów nic nie dzieje się przypadkowo, ani to, że ktoś urodził się w jakimś kraju, ani, że posiada takie a nie inne imiona i nazwiska, datę urodzenia itp. Według numerologii dusza człowieka wstępuje w ciało po to, aby się doskonalić. W ziemskim życiu każdy z nas przeżywa jakieś lekcje (czasem nawet dosyć drastyczne doświadczenia), z których płynie nauka. Numerologia pozwala właśnie poznać to - jakie lekcje nas czekają, a jakie mamy już za sobą.
Sama chyba przyznasz, że w naszych żywotach nie ma przypadku Uśmiech, no chyba że odpowiednio zdefiniujemy słowo przypadek.
Choć dla nas data urodzenia zdaje się nie nieść żadnej informacji, to są ludzie którzy te informacje potrafią wyciągnąć i wiedza ta ma tysiące lat doświadczeń.
Co więcej to nie jest religia, w numerki się nie wierzy, to taka sama wiedza jak nasze modele pogodowe. Uśmiech mimo, że w tym wszystkim jest doskonały ład i ludzie to czują to nikt jeszcze nie napisał doskonałych modeli choć kolejne są coraz lepsze. Tu jest podobnie.
Myślisz że przypadkiem powstało znaczenie liczby 3, lub 7, no i mam nadzieje wiesz co numerologiczne znaczy liczba 666, dlaczego to właśnie ona stałą się symbolem złego tyle lat temu? no i w końcu dlaczego Ci co obcowali z Jezusem widzieli w tym sens i nie wyśmiewali symboliki liczb, a współcześni których od Jezusa dzieli 2000 lat nabijają się z każdego kto widzi sens w numerologii. Z św. Piotra też byś się śmiała? Wszak 3 razy kogut nie przypadkiem zapiał.
Proponuje też przeczytać wątek o liczbie świeczników w trakcie liturgii i zapytać się skąd taka a nie inna liczba się wzięła i dlaczego liczba płomieni w ogóle ma znaczenie a nie na przykład im więcej tym fajniej.
28-09-2008 16:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
Wiesz Komzar, ja wierzę w to, że rzeczywiście nie ma przypadków, ale to, co się dzieje w moim życiu to nie przeznaczenie ślepemu losowi, a konsekwencje moich wyborów, oświecanych światłem Ducha Świętego, Którego woli poddaję moje decyzje.
Ani ślepy los, ani numerki, ani nawet Pan Bóg za mnie nie wybiera. To ja wybieram.
A Panu Bogu chcę być posłuszna, taki wybór świadomie i dobrowolnie podejmuję.

Modele pogodowe są tworzone na podstawie jakiś informacji. Nie powstają na bazie ideologii, dopasowywanej do strzępków informacji, często nielogicznie i na siłę. Powstają przez syntezę wyników licznych obserwacji, dzięki zaobserwowaniu pewnych prawidłowości.

Symbolika liczby jeszcze nie jest numerologią. To tak, jakby porównywać znaczki WC damskie/męskie ze znakami zodiaku.
Symbol ma jakieś znaczenie, ale nie rządzi moim losem. Liczba sześćset sześćdziesiąt sześć mi coś symbolicznie mówi, z czymś się kojarzy, natomiast na moje życie nie ma żadnego wpływu. Podobnie oznaczenia toalet niosą jakąś informację, poprzez użycie symboliki, skrótu, natomiast nie wpływają na życie korzystających z WC.
Znaki zodiaku to takie same "znaczki", a jednak pokłada się w nich ufność, uprawiając nierząd - bałwochwalstwo.
Podobnie się dzieje, kiedy w liczbach, nawet tych, którym przypisana jest jakaś symbolika, pokłada się nadzieję i wiąże z losem - również wtedy mamy do czynienia z bałwochwalstwem.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-09-2008 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Zaczęłaś fajnie a dalej już jak katarynka. Oczywiście, że to Ty wybierasz, bo dano Ci Wolną Wolę. Ale jak podasz mi kilka numerków, typu wzrost, waga, IQ, wiek, to będę w stanie coś o tobie powiedzieć, będę w stanie podać potencjalne możliwości i praktycznie pewniaki czego nie osiągniesz w życiu. Mimo, że to Ty wybierasz. Numerologia nie jest niczym więcej.
Nie wiem skąd bierzesz te baśniowe podejście do takich dziedzin jak numerologia

Cytat:Symbol ma jakieś znaczenie, ale nie rządzi moim losem.
no pewnie , że nie, on coś o tobie mówi. To zasadnicza różnica, rządzić kimś (sterować przyszłością) a opisywać stan który jest (opisywać przeszłość). Numerologia to opisywanie, działania podejmujesz Ty. W każdej decyzji generujesz kolejne numerki, że tak powiem. Są ludzie których pasjonuje układanie tych numerków, odszyfrowywanie ich. Nie ma w tym nic złego. Inni zbierają znaczki i w kółko je liczą - też bez sensu bo pożytku z tego nie ma Uśmiech

Cytat:Symbolika liczby jeszcze nie jest numerologią.
Tak to początek, podwaliny. Tak jak tabliczka mnożenia i algebra nie są matematyką Uśmiech

Widzę, że nie orientujesz się skąd się wzięło 666, może mnie tu pamięć zawieść ale zaryzykuje Uśmiech
3 - to liczba boska, można interpretować jako pełnię, całość
7 - to liczba doskonałości
6 - to niedoskonałość, tak prawie siedem, czyli prawie doskonały
trzy 6 - pełna niedoskonałość
28-09-2008 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
Wiesz Komzar, tak się składa, że przez bolesną dla mnie historię mojej rodziny dobrze wiem, czym jest numerologia. Bez sensu jest ta dyskusja, bo ty masz swoją własną definicję numerologii i okultyzmu w ogóle.
Numerolog twierdzi, że na podstawie daty urodzenia jest w stanie powiedzieć coś o twojej przyszłości. Twierdzi, że to, czy związek będzie dobrany, zależy od dat urodzenia. Twierdzi, że każda osoba ma swoją "szczęśliwą" liczbę.
To nie ma niczego wspólnego z czysto racjonalną obserwacją i wyciąganiem wniosków.
To zabobony.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-09-2008 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
To nie od numerów zależy czy związek będzie szczęśliwy ale od ludzi, numerolog tak jak psycholog jedynie określi czy osoby 'pasują' do siebie.

Możesz podać mi konkretnie co było przyczyną problemów w twojej rodzinie i dlaczego uważasz, że numerologia ma z tym coś wspólnego?

Co do definicji,to ja nie mam własnej, po prostu się tymi rzeczami interesuje i odnoszę wrażenie, że technicznie wiem więcej od Ciebie na tematy ezoteryki.

P.S. Chyba wiem, gdzie tkwi problem. To forum katolickie gdzie ludzie wierzą to i owo. Numerologia to nie system wierzeń i liczbom nie daje się wiary, a Ty tak to postrzegasz. Numerologa traktuje się jak maklera giełdowego, jest fachowcem w swojej dziedzinie ale sprawdza się każde jego słowo Uśmiech. Numerolog to doradca, a nie wyrocznia. Jak ktoś jest na tyle głupi by bezkrytycznie uwierzyć w to co mówi numerolog (człowiek który z definicji jest omylny - przerabialiśmy to już na tym forum) to taki człowiek ma problem ze sobą a nie z numerologią.
Numerolodzy czy ogólniej ezoterycy mogą pomóc, a nikt za nas życia nie poukłada, nie zaczaruje magicznie by było jak u królewny śnieżki. Mam jednak wrażenie, że ludzie którzy zawiedli się na 'magii' Jezusa, szukają innej skuteczniejszej a potem marudzą, że też jest do dupy. To problemem są ludzie nie ezoteryka - ezoteryka to narzędzie tak jak młotek.
28-09-2008 20:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Powiedz, Komzar... Miałeś ty coś wspólnego z numerologią? czy tylko tworzysz swoje własne definicje?
Ezoteryka już z samej nazwy oznacza wiedzę tajemniczą, ukrytą przed wszystkimi (patrz: Słownik j. polskiego, PWN).

Tu nie chodzi o to, czy ja na wszystko patrzę jak na wiarę. Nie. Numerologia nie ma niczego wspólnego z nauką, a w jej "prognozy" ludzie wierzą jak w złotego cielca Smutny

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-09-2008 21:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Z numerologią to zbyt wiele wspólnego nie miałem ale i własnych definicji nie tworzę, tak jak pisałem przekazuje Ci co wiem.
Z ezoteryką miałem znacznie więcej wspólnego i gwarantuje Ci, że nie ma tam nic z wiedzy tajemnej. Wszytko jest opisane w książkach które stoją na pułkach w księgarni. Tak więc ta definicja słownika PWN nijak ma się do rzeczywistości. Znów ktoś się pomylił Uśmiech

Cytat:Numerologia nie ma niczego wspólnego z nauką, a w jej "prognozy" ludzie wierzą jak w złotego cielca Smutny
Co nie świadczy źle o numerologi tylko o tych ludziach, potwierdzasz więc to co napisałem w swoim poprzednim poście.
Co do naukowych podstaw to nie będę się wypowiadał to troszkę czasu spędziłem grzebiąc się w dzisiejszych dziedzinach nauki to ona w praktyce jest taka bardziej naukawa niż naukowa - znów przez tych samych ludzi co potrafią spieprzyć wszystko za co się chwycą, jak z tą numerologią Uśmiech.
Sama jesteś przykładem osoby, która krytykuje coś o czym nie ma bladego pojęcia, nie znasz ani zasad obowiązujących w numerologi ani celów jakie sobie stawia.
Nawet nie potrafisz podeprzeć się żadnym konkretem z własnego doświadczenia, który dał by podstawy do negatywnej krytyki tej numerologii.
29-09-2008 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
To może wyjaśnij, jaką etymologię ma słowo "ezoteryka", okej? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-09-2008 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Omyk, nie interesuje mnie etymologia, nie interesuje mnie co robiono 1000 lat temu, ja Ci mówię jak jest Tu i Teraz. Dla przykładu prawie 2000 lat temu słowo 'chrześcijanin' powszechnie kojarzyło się jak najgorzej i zabijano takich jak denerwujące muchy, i co teraz będziesz siebie określać na podstawie tego co większość myślała 2000 lat temu?

Postaraj się zrozumieć, że nazwa niekoniecznie wiele mówi o tym co ma nazywać, a i błędem jest dyskusja o realnych rzeczach na podstawie definicji z wikipedii.
30-09-2008 06:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
 
A skąd wiesz, jak jest tu i teraz, skoro się tym nie zajmujesz? Mówię ci, że znam osobę, a jest to bliska mi osoba, która niestety zajmowała się numerologią jeszcze kilka/kilkanaście lat temu. Wiem, czym jest numerologia tu i teraz. Twoja zaś definicja ma się do faktycznego stanu rzeczy niestety jak pięść do noska...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-09-2008 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów