Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?
Autor Wiadomość
ogr Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #106
 
Ciekawe spostrzeżenia.
Warto przy nich zastanowić się jaka mogła być mentalność człowieka w raju - jak dalece był rozwinięty intelektualnie. Człowiek nie musiał zaistnieć od razu jako istota inteligentna - Bóg przecież "wychowuje i rozwija" rodzaj ludzki przez cały Stary Testament. Zatem opis pobytu człeka w raju może być jednocześnie opisem tworzenia go - doszlifowywaniem.

Nasuwa mi się przykład zwierząt - nie znają dobra i zła. Przykładowo wilk nie rozpatruje problemu, czy upolowawszy zająca, jest okrutną krwiożerczą bestią, czy opiekuńczym żywicielem potomstwa.
Człowiek nie potrafi o siebie zadbać - Bóg tworzy mu ubrania ze skór zwierzęcych.
Jaką człowiek miał świadomość Boga w raju? Przecież dopiero, gdy Setowi urodził się syn Enosz zaczęto wzywać imienia Pana.

W 1 rozdziale efektem otwarcia się oczu ludziom, jest świadomość bycia nagim i wstyd z tym związany - mocno purytańskie ujęcie poznania dobra i zła, gdzie odzienie = dobro, a golizna = zło.
Znajomość dobra i zła nie powoduje że, wstydzimy się swej nagości tylko obyczaje. Są przecież rejony świata, gdzie ludzie żyją w sposób dość pierwotny i pojęcie nagości ma zupełnie inny wymiar niż w krajach, gdzie odsłonięte ramiona, czy kolana są gorszące, a w obu kulturach istnieje ścisły zbieżny podział na dobro i zło.

Odnoszę wrażenie, że cała metaforyczna historia zerwania owocu z drzewa wiedzy, mogła być (zbyt nagłym zdaniem Boga) początkiem rozwoju ludzkiej mentalności/inteligencji.
26-08-2009 12:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #107
 
Człowiek był stworzony na obraz i podobieństwo Boga, więc musiał być istotą inteligentną. nie widzę nigdzie aby człowiek był doszlifowywany, Bóg stworzył człowieka od razu rozumnego i inteligentnego.

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
26-08-2009 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów