Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maryja ZAWSZE dziewica?
Autor Wiadomość
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Opieracie sie tylko na opowiadaniach ludzi tworzacych biblie i religie chrzescijanska.

Kolejne pytanie czy Bog przestrzega swoich praw (tych które nałożył na człowieka)??
26-03-2005 10:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #32
 
Po pierwsze: Bóg nie dał Swojego prawa ludziom po to, aby On je przestrzegał, tylko, aby je przestrzegali ludzie. Po analizie dekalogu można zobaczyć, że jest to prawo naturalne i nie ma w nim nic nowego jest tam zawarte tylko to co każda rozumna istota powinna przejawiać w swoim zachowaniu, tak więc dekalog to nic innego jak NATURA LUDZKA. Po co więc został dany: po to aby człowiek wiedział że wyjście poza te "ramy" to koniec jego człowieczeństwa.

Po drugie: rozmawiamy tu o dziewictwie Maryji a nie o dekalogu. Załóż proszę temat (o ile jeszcze go nie ma) gdzie postaramy wyjaśnić Twoje wątliwości.

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
26-03-2005 10:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
taka odpowiec była mi potrzebna do tego tematu rozwine to pużniej
26-03-2005 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Lewiatan napisał(a):Opieracie sie tylko na opowiadaniach ludzi tworzacych biblie i religie chrzescijanska.

Przepraszam bardzo, a na czym mamy się opierać?! Na jakichś założeniach z kosmosu? Nie, mamy Biblie, Słowo Objawione, Słowo Boga i na tym się opieramy. Nie potrzebne żadne naukowe spekulacje. Możesz niewierzyć lub nie. Twoja osobista sprawa. Naszej wiary nie podważysz.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-03-2005 12:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #35
 
Lewiatan napisał(a):Opieracie sie tylko na opowiadaniach ludzi tworzacych biblie i religie chrzescijanska.

Ta.. Opieramy się nae gzegetach, którzy całe życie studjują języki biblijne po to by przekaz był wiarygodny. Do tego dochodzi krytyka tekstu, który polega na sprawdzaniu wiarygodności Biblii w innych źródłach nie biblijnych, także kontekst historyczny, kulturowy itd. Józef Flawiusz, Tacyt, Piliniusz Młodszy to są chrześcijanie wg Ciebie? Chyba jesteś w błędzie. To własnie w ich dziełach szuka się między innymi konteklstu kulturowego, historycznego.... :!:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
26-03-2005 13:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
Księdza!!!! KSIĘDZAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niech KSIĄDZ wyjaśni w końcu tym ludziom, że jeżeli nazywają siebie KATOLIKAMI, to nie mogą wybiórczo przyjmować pewnych dogmatów i prawd wiary a pewnych nie!!!

Ja przepraszam, zbanujcie mnie raz na zawsze, jeśli kogoś obrażę. Zbanujcie mnie, bo nie wytrzymam!!!! Ty Offca się uwzięłaś na tą Matkę Boską, czy co? Przepraszam jeszcze raz, ale mnie po prostu trzęsie!!!! Ten temat, to jakby się Świadków Jehowy słuchało!!!! To jakieś horendalne i elemntarne braki wiedzy z religii w zakresie szkoły podstawowej!!!! Ja chyba śnię!!!!!!!!! Czy to prawda ? Niech mnie ktoś kopnie!!!!

Zbanujcie mnie!!!!!!!!! Zbanujcieeeeeeee!!!!

Ale niech najpierw ktoś powiadomi KSIĘDZA, żeby to wyjaśnił!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież tego tak nie można zostawić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
20-04-2005 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
Uważaj Panie Doskonały Katoliku, żebyś nie dostał przypadkiem palpitacji serca.
Nie czepiam się Matki Boskiej. Jak coś jest dla mnie niejasne pytam. Może jak jesteś taki obeznany w całej teologii (bardzo mi przykro, ale jakoś nie pamiętam by dziewictwo Maryji objaśniano mi na lekcjach religii - ani w podstawówce, ani w liceum), to wytłumaczysz a nie drzesz się i oburzasz, Bóg wie po co. Bo potrafisz tylko krytykować, ale żeby wnieść coś mądrego do dyskusji to już nie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
20-04-2005 20:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Nikogo nie będe banował, tzw spokój "grabaża" :wink: Sednem naszej wiary nie jest dziewictwo, aczkolwiek to wpisuje się w całość i nie można tego odrzucać. Jednak nie róbmy z tego istoty. Kontrowersje z Matką Boża są o tyle istotne, że negowanie tutaj pewnych spraw może doprowadzić do jakiś form doketyzmu czyli jakoś ogólnie mówiąc zanegowania realnej cielesności Jezusa. Maryja wbrew pozorom ściśle łączy się z problemem natur Jezusa: boskiej i ludzkiej :!:

Jednakbym nie przesadzał w tym akcentowaniu tego zagadnienia. W końcu najpierw jest wiara później szuka się zrozumienia. Może to trwać dość długo... może nawet całą wieczność, bo Boga nigdy nie zgłębimy w pełni.. :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
21-04-2005 09:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Cytat:tzw spokój "grabaża"

Chyba grabarza...

Cytat:Jednak nie róbmy z tego istoty

Nie robimy. Tylko po co w takim razie Kościół, o którym dyskutowaliśmy wcześniej, skoro możemy dowolnie wybierać sobie w które dogmaty wierzymy a w które nie i w co wątpimy a w co wierzymy, gdzie podstawą jest Pismo a gdzie KK. Teraz role się odwracają i znowu, Gregoraiano, to ja staję po stronie doktryny kościoła katolickiego a Ty jakby znowu przesuwasz się w stronę większego liberalizmu.

Pozdrawiam
21-04-2005 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #40
 
Historycznie…

Prawda o dziewiczym macierzyństwie Maryi jest potwierdzana przez sobory i synody od II w. Do czasów nowożytnych nigdy nie była kwestionowana. Zgodne w tym przedmiocie były Tradycje Kościołów wschodnich i zachodnich. Ta prawda stanowiła wspólne dobro chrześcijaństwa i żaden z szesnastowiecznych Reformatorów nie miał wątpliwości, że Maryja zrodziła Jezusa jako Dziewica.
Dopiero z nastaniem Oświecenia cała ta problematyka stała się przedmiotem narastającej krytyki.

W dogmatyce…

Wiara w dziewicze macierzyństwo Maryi stanowi centralny dogmat wiary. Na pytanie o wewnętrzny sens dziewiczego macierzyństwa Maryi Kościół daje dwa rodzaje odpowiedzi:
- dokonane za sprawą Ducha Świętego poczęcie potwierdza w pełni ludzką naturę Jezusa
- potwierdza boskie pochodzenie Jezusa


W Biblii…

O dziewiczym poczęciu Jezusa świadczy wiele tekstów biblijnych.
Jezus jest Synem Boga i Maryi
- Dz 13,32b „Tak też jest napisane w psalmie drugim: Ty jesteś moim Synem, Jam Ciebie dziś zrodził”.
- Łk 1,34n „Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.”.
- Mt 1,1-16 „Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. […] Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem”. (DOPOWIEDZENIE – Cały rodowód mówi o mężczyznach, którzy zradzali swoich potomków. W ostatnim wersie nie Józef jest przedstawiony jako ojciec Jezusa, ale kobieta-Maryja jako Jego Matka).
- Mt 1,18b „Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem” – brak określenia „z ojcem Jego Józefem”.
- Mt 2,11a „Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon.” – Znowu brak „ojca” Józefa. Maryja współuczestniczy w pokłonie, jako oddali Mędrcy Jezusowi.

Maryja ZAWSZE Dziewica…

W III w. na wschodzie, a w IV wieku na zachodzie wyznanie wiary w dziewicze macierzyństwo Maryi otrzymuje nowy wymiar przez to, że sławi się Ją jako „zawsze Dziewicę”. Wyróżnia się przy tym trzy wymiary:
- dziewicze poczęcie (virginitas ante partum)
- dziewicze narodzenie Jezusa (virginitas in partu)
brak współżycia małżeńskiego po zrodzeniu Jezusa (virginitas post partum)
Świadectwa:
- II Sobór Konstantynopolitański,
- Efrem Syryjczyk,
- św. Grzegorz z Nysy
- św. Ambroży,
- apokryficzna Ewangelia wg św. Jakuba,

Trudne teksty…

- „bracia i siostry Jezusa” – Mk 3,31n; Mt 13,55n; Łk 8,19; Mk 15,40; Mk 6,3
W tej chwili trwa dyskusja teologów. Brak dowodów, że chodzi o cielesne rodzeństwo Jezusa. Wyraźny sprzeciw Ojców Kościoła i najstarszej Tradycji Kościoła.
- „lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus” (Mt 1,25). Ten tekst nie mówi, że później to nastąpiło i j/w sprzeciw pierwszych świadectw chrześcijańskich.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
21-04-2005 17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
ks. Arkadiusz napisał(a):....
- „bracia i siostry Jezusa” – Mk 3,31n; Mt 13,55n; Łk 8,19; Mk 15,40; Mk 6,3
W tej chwili trwa dyskusja teologów. Brak dowodów, że chodzi o cielesne rodzeństwo Jezusa. Wyraźny sprzeciw Ojców Kościoła i najstarszej Tradycji Kościoła.

Ale również nie ma dowodów mowiących że jezus nie miał rodzeństwa

ks. Arkadiusz napisał(a):....
- „lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus” (Mt 1,25). Ten tekst nie mówi, że później to nastąpiło i j/w sprzeciw pierwszych świadectw chrześcijańskich.

Lecz również nie mówi jednoznacznie że to nie nastąpiło
21-04-2005 18:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #42
 
b2 napisał(a):Gregoraiano, to ja staję po stronie doktryny kościoła katolickiego a Ty jakby znowu przesuwasz się w stronę większego liberalizmu.

Wyraźnie zakcentowałem, że:

1. Nie jest to istota naszej wiary

2. Ale, negowanie jej może doprowadzić do poważnych wypaczeń

Moja intencja była następująca: aby widzieć odpowiednia hierarchę danych prawd/dogmatów a nie żeby ją podważyć. Stąd twoja sugestia jakobym nie stawał po stronie doktryny katolickiej jest nie prawdziwa. Źle mnie zrozumiałeś. Tak bywa to tylko słowo pisane :wink:

[ Dodano: Czw 21 Kwi 2005 22:09 ]
Lewiatan napisał(a):Lecz również nie mówi jednoznacznie że to nie nastąpiło

Na podst. Mt 1:25 („lecz nie zbliżał się do Niej aż porodziła Syna”), wyciąga się wniosek, że po narodzeniu Jezusa, Maryja i Józef prowadzili pożycie małżeńskie, z którego to pochodzą inne dzieci. Polskie „aż” jest tylko przybliżonym odpowiednikiem słowa greckiego i ten werset nie świadczy na ich korzyść (por. „Wielki Słownik Grecko-Polski Nowego Testamentu” Ks.R.Popowski s.253 - aż do czasu gdy, aż, zanim nie, dopóki nie, zanim nie). Terminem tym autor wyznacza kres czasu który go interesuje, nie zajmując się czasokresem występującym później (po owym „aż”). Np. Mt 28:20 („A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata)” nie mówi, że Jezus nie będzie z nami później. Podobny problem ukazuje 2Sam 6:23, Ps 112:8, 110:1, 1Mch 5:54, Iz 46:4, Flp 2:8, 1Tm 4:13. Kom. KUL do Mt (s.81-2) podaje, że interesujący nas werset powinien być oddany i zrozumiany następująco: „I nie zbliżał się do niej, a gdy porodziła Syna, nadał mu imię Jezus” a w rozwinięciu uzupełnia to dwiema innymi wersjami: „i nie poznał jej, mimo to porodziła...”, „chociaż jej nie poznał porodziła...” .

Lewiatan napisał(a):Ale również nie ma dowodów mowiących że jezus nie miał rodzeństwa

Fragm. NT np. Mt 12:46n., 13:55n., Mk 3:31n., 6:3, Łk 8:19n., J 2:12, 7:3nn., Dz
1:14, nie wykazują, że ci bracia i siostry to dzieci Maryi i Józefa. Nigdzie też NT nie mówi, że braci tych spłodził Józef lub urodziła Maryja. Jednocześnie jest pewien niuans językowy, jeśli chodzi o grekę. Mianowicie słowa greckie adelphe (siostra), adelphos (brat) mają w tym jęz. wielorakie znaczenie i oznaczają siostrę lub brata przyrodniego, rodzonego, kuzyna, krewnego, towarzysza wspólnoty, chrześcijanina. Podobnie jest w języku hebrajskim... Zatem nie róbmy z rodziny dalszej tej najbliższej!

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
21-04-2005 21:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
Cytat:Ale również nie ma dowodów mowiących że jezus nie miał rodzeństwa

Czytaj uważniej! Świadectwa pierwszych chrześcijan mówią, że nie miał rodzeństwa.

Cytat:Lecz również nie mówi jednoznacznie że to nie nastąpiło

Jak wyżej.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
21-04-2005 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
Gregoriano:

Cytat:Nie jest to istota naszej wiary

Odpowiedź Księdza Arkadiusza:

Cytat:Wiara w dziewicze macierzyństwo Maryi stanowi centralny dogmat wiary

Pozdrawiam i dziękuję serdecznie Księdzu za wyczerpujące wyjaśnienie.
22-04-2005 07:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #45
 
Nie jest żadnym problemem zapłodnienie dziewicy. Sposób jest prosty i nosi nazwę stosunku przedsionkowego. Próbujcie!!!
27-08-2005 17:06
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów