Ankieta: Postawisz znicz?
oczywiście, to ważne
tak, bo tak się robi
mnie to nie dotyczy
tylko się pomodlę/wspomnę w myślach
inna odpowiedź
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Znicze
Doszłyśmy z żoną do różnicy zdań odnośnie zapalania zniczy na grobach.
Jestem człowiekiem pratycznym i osobiście uważam, że ze zniczy to jedynie dużo śmieci jest. Oczywiście wiele osób się oburzy (z mojego otoczenia - babcie itp), że "jak to?! brak znicza to brak szacunku/pamięci"
Chyba ten znicz ("czym większy tym lepszy") to taka modlitwa na pokaz w wielu przypadkach - "a ta sąsiadka to pamięta o matce [zmarłej], bo się pali na grobie".
Po co na grobie bliższej osoby stawia się zazwyczaj bardziej wypasiony znicz niż na dalszej?
Może się nad tym nikt nie zastanawia, tylko już tak ludzie sobie w czasie takie zwyczaje [bezpodstawne i imho głupie] przyswoili.
Co daje taki znicz? Może nie dostrzegam jakiegoś aspektu tego płomyczka
28-10-2008 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Znicze
PS napisał(a):Co daje taki znicz? Może nie dostrzegam jakiegoś aspektu tego płomyczka
Ten płomyczek to światło - symbol Chrystusa.
A znicz nie musi być wypasiony Uśmiech
28-10-2008 18:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Wszędzie symbole w tym Kościele. I co daje ten symbol? Bo nic nie zostało wyjaśnione.
Jest i tak grób z krzyżem i z rzeźbą Jezusa na nim. Czyli sens tego znicza jest taki aby był symbolem? nie kupuje tego
A jak nie będzie płomyczka to źle?
28-10-2008 18:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
To nie tylko symbol (światło), ale znicz to również wyraz pamięci o zmarłym. Odnośnie symbolu to światło przypomina obecność Chrystusa. Zauważmy np. w kościołach tzw. wieczne lampki przed tabernakulum. Mniej więcej podobna jest ich wymowa, bo też wskazują, że w tym kościele obecny jest Chrystus.
28-10-2008 19:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Jeśli chodzi o mnie, to nie zapalam znicza. Gdybym mieszkał bliżej moich rodzinnych stron (Gliwice - Olsztyn) to pewnie od czasu do czasu poszedłbym na cmentarz posiedzieć sobie na ławeczce przy grobie mojego taty i podumać o przeszlości i przyszłości. Pewnie nawet umyłbym i przyozdobił jakos jego grób przed 1 listopada. Może położyłbym jakieś kwiaty.
Ale nie mam za bardzo możliwości.
Pomodlę się za to za bliskimi, którzy będą uczestniczyć, w tym szczególnym dla nich dniu, w różnego rodzaju nabożeństwach. Pomodlę się o to abyśmy gdy się spotkamy kiedys, po drugiej stronie życia, byli razem z Chrystusem

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
28-10-2008 19:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Polonium napisał(a):To nie tylko symbol (światło), ale znicz to również wyraz pamięci o zmarłym. Odnośnie symbolu to światło przypomina obecność Chrystusa. Zauważmy np. w kościołach tzw. wieczne lampki przed tabernakulum. Mniej więcej podobna jest ich wymowa, bo też wskazują, że w tym kościele obecny jest Chrystus.
1. Czyli znicze wskazują, którzy zmarli są z Jezusem?
2. Jest święto, cmentarz - po co jeszcze inne rzeczy przypominające obecność Chrystusa - to przerost formy nad treścią.
3. Ten wyraz pamięci jest zewnętrzny - po co się nią chwalić? Dobrze jest się modlić/dawać jałmużnę itp na pokaz? wg mnie nie
28-10-2008 19:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:1. Czyli znicze wskazują, którzy zmarli są z Jezusem?

Tu akurat nie można jednoznacznie skojarzyć. Nie wszędzie są znicze i kwiaty, ale na pewno jest krzyż. Krzyż jest tu najważniejszym i nieodzownym symbolem. Modlitwy są też bardzo ważne. Od 1 do 8 listopada można zyskać również odpust zupełny i ofiarować go w intencji zmarłego.
28-10-2008 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
PS popieram Cię w 100% Uśmiech Chyba bardziej liczy się nasza pamięć o zmarłym niż robienie coś na pokaz. Nie lubię 1 listopada bo coraz częściej Msza na cmentarzu staje się wybiegiem mody. A chyba nie taki jest cel... Zdecydowanie mówię NIE

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
28-10-2008 20:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
PS napisał(a):1. Czyli znicze wskazują, którzy zmarli są z Jezusem?
2. Jest święto, cmentarz - po co jeszcze inne rzeczy przypominające obecność Chrystusa - to przerost formy nad treścią.
3. Ten wyraz pamięci jest zewnętrzny - po co się nią chwalić? Dobrze jest się modlić/dawać jałmużnę itp na pokaz? wg mnie nie
Zewnętrzy...równie dobrze można odrzucić dzielenie się opłatkiem podczas Wieczerzy Wigilijnej, zrezygnować ze święconki Wielkanocnej....a z czasem po co zewnętrznie dreptać do kościoła na Msze św?....wystarczy wewnetrznie.....a z czasem i pamięć zniknie i poczucie przynależności do Boga. Smutny
28-10-2008 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Z opłatka i święconki możnaby zrezygnować, jestem za, a nie za życzenia i godzenie się.
Co do mszy to nie odprawię sobie jej duchowo.
Czyli jeśli nie postawię znicza to robię coś gorzej od innych?
28-10-2008 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Światło świecy (ogień) oczyszcza i daje energie, która czasami się duszkom przydaje.
Moim zdaniem równie dobrze możesz ten płomyk zapalić w swoim domu, powinien wtedy przynieść subtelne pozytywy również Tobie @PS.
28-10-2008 21:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
To symbol, jak Ci już odpowiedziano, tradycyjny, jak kartka urodzinowa Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-10-2008 22:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
Postawię, bo tak się robi.
Bynajmniej nie dlatego, że nie mam własnego zdania. Przeciwnie: swoją wolą popieram piękną tradycję Uśmiech
Wahałam się między tą odpowiedzią, a opcją "to ważne", ale... to nie jest samo w sobie ważne. Gdyby tradycja była inna, nie byłoby gorzej. W każdym razie płomień to symbol światła Chrystusa, a jednocześnie znak naszej obecności i pamięci... Warto zapalić Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-10-2008 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
PS napisał(a):Doszłyśmy z żoną
:-k
Znicz zapalony, to symbol Chrystusa - Światłości Wiekuistej. To cała prawda o zniczu...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-10-2008 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bozy_Wariat Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 131
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
A ja napiszę o tym wizualnym aspekcie. Owszem znicz to symbol, wyraz pamięci. Ale mnie najbardziej się podoba na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych po zapadnięciu zmroku jak te wszystkie znicze się palą. Widok jest niesamowity. I nie chodzi o to, by znicz był wypasiony, ale wygląda to tak ciepło i jasno. Lubię ten widok i chociażby dlatego nie zrezygnowałabym ze zniczy, choć zdaję sobie sprawę, ze najważniejsza jest modlitwa za zmarłych.

[Obrazek: qw000003.gif]

"Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia"
28-10-2008 23:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów