Ankieta: Postawisz znicz?
oczywiście, to ważne
tak, bo tak się robi
mnie to nie dotyczy
tylko się pomodlę/wspomnę w myślach
inna odpowiedź
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):Doszłyśmy z żoną
:-k
Znicz zapalony, to symbol Chrystusa - Światłości Wiekuistej. To cała prawda o zniczu...
Zgadza się, ale lud jak zwykle pojmuje to opacznie i od lat trwa "wojna zniczowa" - kto postawi na grobie najbardziej wyrąbaną w kosmoś świeczkę, ewentualnie ściśle zastawi całą płytę nagrobną świeczkami. We Wszystkich Świętych całymi rodzinami pójdą ludzie "na groby" a po powrocie do domu zacznie się komentowanie - a u Józiowej to mieli takie znicze, a u Zenka Gruchały to synowa postawiła brzydki etc etc....
Wczoraj byłem na cmentarzu i myłem i porządkowałem groby bliskich. I tak się zastanawiałem, że ja chyba rozkażę w ostatniej woli skremować swoje szczątki. Po co budować te "mauzolea", te wielkie wypasione grobowce jak i tak potem z tym więcej kłopotu jak pożytku. Ludzie ładują cięzko zarobioną kasę w te groby bo "inaczej nie wypada" a potem komu to służy...?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
29-10-2008 08:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Ustawianie zniczy jest dobrym gestem, bo wyraża pamięć o zmarłym, ale nie będę "owijał w bawełnę" i powiem, że jest to tylko zewnętrzny gest. Można nastawiać wiele zniczy, a zaniedbać np. modlitwę. Inna osoba może nie mieć możliwości ustawienia znicza lub zapomnieć go postawić, ale za to może ofiarować więcej modlitwy. Zmarłemu cierpiącemu w Czyśccu w dojściu do Nieba może pomóc tylko i wyłącznie modlitwa indywidualna, post, zamówienie mszy w Jego intencji i ofiarowanie odpustu zupełnego. Zmarły będzie nam najbardziej wdzięczny nie za znicze i kwiaty, ale za modlitwę, dzięki której znalazł się w Niebie - tak to wygląda z perspektywy eschatologicznej.

Zaznaczyłem opcję : "inna odpowiedź", bo oprócz postawienia znicza ważna jest jeszcze modlitwa. Brakuje tu odpowiedzi : "postawię znicz i odmówię modlitwę".
29-10-2008 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kinga93 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #18
 
Ja jestem może tradycjonalistką, ale znicz musi być. Nie ważne czy jest duży i mały, jak wygląda, ważne że jest. To taki symbol naszej pamięci o zmarłych. A symbole towarzyszą nam w całym życiu. Ale tez nie możemy zapomnieć o modlitwie :aniol:

"?yj tak jakby ka?dy dzie? by? twoim ostatnim"

"Nie mówmy, ?e czasy s? z?e, my jeste?my czasem, b?d?my dobrzy, a czas b?dzie dobry"
?w. Augustyn
31-10-2008 14:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
Polonium napisał(a):oprócz postawienia znicza ważna jest jeszcze modlitwa
Kinga93 napisał(a):Ale tez nie możemy zapomnieć o modlitwie

modlitwa też jest ważna... :diabelek:
31-10-2008 15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Będą znicze. To ważne, aby szanować tradycje,która jest dobra.

[Obrazek: mysz4.gif]
31-10-2008 17:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
znicz to symbol pamięci. osobiście uważam, że tu jest miejsce na kompromis. Jako symbol, powinien stać zapalony znicz, wg mnie jeden. Po prostu, pamięć. Niestety teraz mamy do czynienia z wyborem zniczy pod kolor, układaniu ich w wymyślne wzory czy kupowaniu droższych, bo żeby nie było, że nas nie stać... taka komercjalizacja pamięci...

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
27-08-2009 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów