Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
31 października - Święto Reformacji
Autor Wiadomość
AbiSh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 77
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #16
 
To co ty postrzegasz za rzeczywistość ja mogę uważać za hologram stworzony przez świadomość.
Ciesze się, że wkrótce Św. Reformacji.
Dzisiaj było o początkach Halołin na religi. No i to gorsze było celtyckie od okultyzmów.
29-10-2008 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Myślę, że warto w tym wątku przytoczyć te słynne tezy:
(ciach - linkuj a nie kopiuj wklej kilometrami)

[ Dodano: Czw 30 Paź, 2008 18:01 ]
Przytaczam kilka pierwszych tez dr Marcina Lutra. Zwróćcie uwagę na ich łagodny ton i krytykę nie przeciwko Kościołowi ale przeciwko pewnym nadużyciom.

Zachęcam do przedyskutowania tego, co tak naprawdę wywołało ten wielki Ruch, jakim była (i jest) Reformacja.
Zostawmy nasze sympatie i antypatie denominacyjne na boku (mówię to także do siebie) i przyjrzyjmy się tekstowi.

Gorąco polecam zapoznanie się z całością:
http://www.dabar.de/tezy.pdf

Cytat:Martin Luther – 95 Tez z 1517 roku
Oryginał został napisany po łacinie. Niniejszy tekst polski jest tłumaczeniem niemieckiej wersji 95 tez odtworzonej przez Kurta Alanda na bazie języka Martina Luthra, używanego w innych jego pismach.
Oryginał 95 tez w wydaniu plakatowym z Wittenbergi nie zachował się. Zachowały się jedynie późŸniejsze wydania książkowe.


Z miłości do Prawdy i z gorliwości jej rozpowszechniania będzie się w Wittenberdze dyskutować na poniższe tematypod przewodnictwem czcigodnego ojca Martina Luthra,magistra sztuk wolnych i świętej teologii, jako też zwykłego profesora tychże. Przeto prosi on tych, którzy przybywszy ustnie dyskutować nie mogą, by jako nieobecni pisemnie to uczynili. W imieniu naszego Pana Jezusa Chrystusa, Amen

1. Skoro nasz Pan i Mistrz, Jezus Chrystus mówił: „Poku-tujcie” itd. (Mat. 4:17), to chciał on, by całe życie wierzą-cych było pokutą.

2. Słowo to nie może być rozumiane jako pokuta sakramentalna, tj. nie jako spowiedź i zadośćuczynienie, które dokonywane są przez urząd kapłański.

3. Nie chodzi tu też jednak o puste, wewnętrzne pokutowanie; byłoby to w jeszcze mniejszym stopniu pokutą, nie miałoby też zewnętrznego skutku w postaci różnego rodzajuumartwiania ciała.

4. Przeto pozostaje też kara tak długo, dokąd trwa niena-wiść człowieka do samego siebie, tj. prawdziwa, wewnętrzna pokuta, czyli aż do wejścia do Królestwa Niebieskiego.

5. Papież nie powinien i nie może wymierzać kary jako ta-kiej, którą by nakładał wedle swej decyzji albo według prze-pisów kościelnych.

6. Papież nie może inaczej darować niczyjej winy, jak tylkooświadczając i stwierdzając, że jest ona darowana przezBoga. Poza tym może darować takową w przypadkach jemuzastrzeżonych; gdyby go w tych sprawach lekceważono,wina pozostawałaby w całej mocy.

7. Bóg w ogóle nie odpuszcza nikomu jego winy bez jednoczesnego całkowitego i pokornego poddania go kapłanowijako swojemu przedstawicielowi.

8. Kościelne przepisy pokutne odnoszą się jedynie do żyjących; umierający nie powinni być do nich zobowiązani.

9. Dlatego też dobrze nam czyni duch święty przez papieża,który spod jego uprawnień wyjmuje przypadki śmierci inajwyższego zagrożenia.

10. Ci kapłani, którzy umierającym pod groźbą czyśćcawymierzają jeszcze kościelne kary pokutne, postępują niemądrze i źle.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
29-10-2008 23:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Przeanalizowałem tezy z punktu widzenia katolickiego. Najpierw powiem o pewnych błędach popełnionych tu przez Lutra. Weźmy pod uwagę, że przed ekskomuniką Luter nie sprawował ważnych funkcji kościelnych, lecz był zakonnikiem.

Błędem jest to, że jako zakonnik staje ponad papieżem i narzuca, co papież ma czynić (punkty 5 i 6). Drugi błąd Lutra to odrzucenie spowiedzi sakramentalnej (punkt 2). Punkty 4, 7, 8 i 10 są typowym buntem wobec nauczania KK. Punkt 2 jest w jawnym konflikcie z punktem 7, bo z punktu 7 wynika, że spowiedź jest konieczna.

Jedynie punkty 1,3 i 9 nie kolidują według mnie z dzisiejszą nauką KK. Teraz niech pozostałe osoby dokonają analizy - zarówno katolicy jak i protestanci.
30-10-2008 20:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Wydaje mi się, że podczas czytanie Tez (ale i innych pism Lutra i innych reformatorów) warto wziąć pod uwagę następujące fakty:
    1. 95 Tez było punktami do dyskusji, więc moim zdaniem niekoniecznie były to poglądy Lutra, a raczej mogły to być różne słabe punkty doktryny, które widział Luter i chciał poddać w Kościele dyskusji.

    2. 95 Tez zostało napisanych, gdy w Kościele bardzo wiele doktryn nie było jeszcze jasno określonych przez Sobór Trydencki. Luter niekoniecznie mógł mieć poczucie heretyckości tychże tez.

    3. Nie jest uczciwe osądzać Lutra jako heretyka przykładając jego Tezy do dzisiejszej doktryny Kościoła (która rozwijałą się jeszcze przez 500 lat! Często jako reakcja na pisma Lutra). Należałoby przyłożyć 95 Tez do doktryny początku XVI wieku i wówczas je ocenić.

    4. Czas, kiedy Marcin Luter ogłosił swoje Tezy, to okres potężnego kryzysu Kościoła ale i Odrodzenia (Renesans) w - nazwijmy to ogólnie - "nauce".

    5. Same Tezy były emocjonalną reakcją genialnego umysłu dr Marcina Lutra na obserwowane przez niego "przegięcia" w wykonaniu dominikanów sprzedających odpusty na budowę bazyliki św. Piotra
Moje ulubione Tezy, to:
Cytat:1. Skoro nasz Pan i Mistrz, Jezus Chrystus mówił: „Pokutujcie” itd. (Mat. 4:17),
to chciał on, by całe życie wierzących było pokutą.
Cytat:94. Należy napomnieć chrzeœcijan, aby z radoœścią naśœladowali
Chrystusa, ich Głowę, w drodze przez karę, œśmierć i
piekło,
95. i w ten sposób utwierdzać ich ufnoœść, że raczej przez
wiele cierpień niż przez obfitoœść pokoju do nieba wejdą
(Dzieje Ap. 14:22).

Żeby naświetlić nieco, jak rozwinął się stosunek Lutra do Pokuty i Spowiedzi przytoczę kilka zdań na ten temat z Konfesji Augsburskiej:
Cytat:XI. O SPOWIEDZI

Kościoły nasze uczą o spowiedzi, że należy zachować w kościołach rozgrzeszenie prywatne, choć nie jest konieczne wyliczenie podczas spowiedzi wszystkich grzechów, albowiem jest to niemożliwe w świetle Psalmu: "Występki któż zrozumie?"

XII. O POKUCIE

Kościoły nasze uczą o pokucie, że ci, co upadli po chrzcie, mogą dostąpić odpuszczenia grzechów w każdej chwili, gdy się nawrócą, i że Kościół powinien udzielać rozgrzeszenia nawróconym do pokuty. Pokuta zaś składa się właściwie z dwóch części: jedną jest skrucha, czyli bojaźń dręcząca sumienie świadomością grzechu, druga - wiara, która się rodzi z Ewangelii lub rozgrzeszenia i ufa, że grzechy są odpuszczone dla Chrystusa, która sumienie pociesza i uwalnia od bojaźni. Potem nastąpić powinny dobre uczynki, będące owocem pokuty. Kościoły nasze potępiają anabaptystów, którzy przeczą temu, że ci, co raz dostąpili usprawiedliwienia, mogą postradać Ducha Świętego. Potępiają i tych, co utrzymują, iż niektórzy osiągają w tym życiu taką doskonałość, że nie mogą zgrzeszyć. Potępieni są również nowacjanie, którzy nie chcieli rozgrzeszać upadłych po chrzcie, powracających do pokuty. Odrzuceni są i ci, którzy nie nauczają, iż odpuszczenia grzechów dostępuje się przez wiarę, lecz nakazują nam zasłużyć na łaskę przez własne zadośćuczynienie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfesja_Augsburska
Na podstawie tego, co napisałem wyżej, uważam że gorącym pragnieniem Lutra była reforma Kościoła a nie rozbijanie go. To, że większość nauczycieli ówczesnego Kościoła (z Papieżem na czele) wolała zabić Lutra niż zaakceptować jego propozycje, świadczy o tym, że to raczej oni winni są podziału w Kościele niż ten, który prawdziwie pragnął reformy.

[ Dodano: Pią 31 Paź, 2008 10:14 ]
Wydaje mi się, że podczas czytanie Tez (ale i innych pism Lutra i innych reformatorów) warto wziąć pod uwagę następujące fakty:
    1. 95 Tez było punktami do dyskusji, więc moim zdaniem niekoniecznie były to poglądy Lutra, a raczej mogły to być różne słabe punkty doktryny, które widział Luter i chciał poddać w Kościele dyskusji.

    2. 95 Tez zostało napisanych, gdy w Kościele bardzo wiele doktryn nie było jeszcze jasno określonych przez Sobór Trydencki. Luter niekoniecznie mógł mieć poczucie heretyckości tychże tez.

    3. Nie jest uczciwe osądzać Lutra jako heretyka przykładając jego Tezy do dzisiejszej doktryny Kościoła (która rozwijałą się jeszcze przez 500 lat! Często jako reakcja na pisma Lutra). Należałoby przyłożyć 95 Tez do doktryny początku XVI wieku i wówczas je ocenić.

    4. Czas, kiedy Marcin Luter ogłosił swoje Tezy, to okres potężnego kryzysu Kościoła ale i Odrodzenia (Renesans) w - nazwijmy to ogólnie - "nauce".

    5. Same Tezy były emocjonalną reakcją genialnego umysłu dr Marcina Lutra na obserwowane przez niego "przegięcia" w wykonaniu dominikanów sprzedających odpusty na budowę bazyliki św. Piotra
Moje ulubione Tezy, to:
Cytat:1. Skoro nasz Pan i Mistrz, Jezus Chrystus mówił: „Pokutujcie” itd. (Mat. 4:17),
to chciał on, by całe życie wierzących było pokutą.
Cytat:94. Należy napomnieć chrzeœcijan, aby z radoœścią naśœladowali
Chrystusa, ich Głowę, w drodze przez karę, œśmierć i
piekło,
95. i w ten sposób utwierdzać ich ufnoœść, że raczej przez
wiele cierpień niż przez obfitoœść pokoju do nieba wejdą
(Dzieje Ap. 14:22).

Żeby naświetlić nieco, jak rozwinął się stosunek Lutra do Pokuty i Spowiedzi przytoczę kilka zdań na ten temat z Konfesji Augsburskiej:
Cytat:XI. O SPOWIEDZI

Kościoły nasze uczą o spowiedzi, że należy zachować w kościołach rozgrzeszenie prywatne, choć nie jest konieczne wyliczenie podczas spowiedzi wszystkich grzechów, albowiem jest to niemożliwe w świetle Psalmu: "Występki któż zrozumie?"

XII. O POKUCIE

Kościoły nasze uczą o pokucie, że ci, co upadli po chrzcie, mogą dostąpić odpuszczenia grzechów w każdej chwili, gdy się nawrócą, i że Kościół powinien udzielać rozgrzeszenia nawróconym do pokuty. Pokuta zaś składa się właściwie z dwóch części: jedną jest skrucha, czyli bojaźń dręcząca sumienie świadomością grzechu, druga - wiara, która się rodzi z Ewangelii lub rozgrzeszenia i ufa, że grzechy są odpuszczone dla Chrystusa, która sumienie pociesza i uwalnia od bojaźni. Potem nastąpić powinny dobre uczynki, będące owocem pokuty. Kościoły nasze potępiają anabaptystów, którzy przeczą temu, że ci, co raz dostąpili usprawiedliwienia, mogą postradać Ducha Świętego. Potępiają i tych, co utrzymują, iż niektórzy osiągają w tym życiu taką doskonałość, że nie mogą zgrzeszyć. Potępieni są również nowacjanie, którzy nie chcieli rozgrzeszać upadłych po chrzcie, powracających do pokuty. Odrzuceni są i ci, którzy nie nauczają, iż odpuszczenia grzechów dostępuje się przez wiarę, lecz nakazują nam zasłużyć na łaskę przez własne zadośćuczynienie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfesja_Augsburska
Na podstawie tego, co napisałem wyżej, uważam że gorącym pragnieniem Lutra była reforma Kościoła a nie rozbijanie go. To, że większość nauczycieli ówczesnego Kościoła (z Papieżem na czele) wolała zabić Lutra niż zaakceptować jego propozycje, świadczy o tym, że to raczej oni winni są podziału w Kościele niż ten, który prawdziwie pragnął reformy.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
31-10-2008 11:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Stanowisko Kościoła Katolickiego wobec działalności Marcina Lutra :

http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php...1105557086

Najbardziej obiektywny sposób przedstawienia - dobre i złe strony.
01-11-2008 12:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pilar Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
Przeczytałam to co zostało tu napisane i powiem szczerze, że poczułam się obrażona. Co to znaczy "módlmy się w te dni gorąco w intencji nawrócenia protestantów"? Co to w ogóle ma być? Brak mi słów, żeby powiedzieć jak bardzo mnie to wkurzyło. Czy to ma oznaczać, że nie będąc katoliczką jestem osobą niewierzącą? Czy to ma oznaczać "módlmy się za Luteran, żeby wreszcie się nawrócili na katolicyzm"? A może po prostu źle to odebrałam? A to modlenie się o prawosławnych? Co to ma być?

Pilar
09-12-2010 01:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #22
 
Pilar, spokojnie Uśmiech Ja bym się cieszyła, że ktoś się chce za mnie modlić Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-12-2010 01:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pilar Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
Rozumiem i bardzo mnie to cieszy. Tylko w jaki sposób zostało to napisane? Czasem mnie szlag trafia jak coś takiego widzę.

Pilar
09-12-2010 01:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Pilar napisał(a):Tylko w jaki sposób zostało to napisane? Czasem mnie szlag trafia jak coś takiego widzę.

Wiesz, jak my czytamy niektóre odpowiedzi na forum jako obsługa to też mamy podobne odczucia, ale staramy się nie unosić się, gdyż to nie wiele przynieisie korzyści a może szkodzić naszemu zdrowiu. Różnie sie ludzie wypowiadają i każdy ma też prawo do wyrażania własnego zdania, o ile nie uderza to w innych.

Modlitwa z innych jest ptrzebna, za każdego trzeba się modlić a to czy ktoś wierzy lub nie wierzy to jest jego osobistą sprawą i sam sobie powinien odpowiedzieć szczerze na to pytanie : " czy wierzę w Boga?" Nikt tutaj nikomu wiary nie odbiera. Patrzymy na niektóre sprawy wiary z innej strony, nie zarzucając nikmu jej brak, gdyz nie do nas nalezy takowa opinia. Bóg sam doskonale wie kto w Niego wierzy, więc nie ma podstaw do nerwów czy złości.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
09-12-2010 03:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #25
 
Cytat:a to czy ktoś wierzy lub nie wierzy to jest jego osobistą sprawą
Jak to? Przecież wiara mojego brata ma wpływ na mnie i na cały Kościół, a i w zasadzie - pośrednio - na całe społeczeństwo...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-12-2010 07:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pilar Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
Wiesz, kiedyś bardzo mądry pastor powiedział, że nasza wiara nie jest naszą prywatną sprawą i miał rację. Więc Tomaszu nie zgodzę się z Tobą w tym co napisałeś. Jeśli chodzi o niektóre wypowiedzi w tym temacie. Tak, to we mnie uderzyło. Może niektórzy powinni poznać najpierw paru Luteran a potem wypowiadać się w ten sposób na ich temat. A potem niech oduczą się używania kwantyfikatorów wielkich.

Pilar
09-12-2010 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
Pilar, to sorry ale ów oświecony pastor chyba Pisma nie czytał. tam zawsze jest podkreślane że jesteśmy jednym organizmem, i cokolwiek dzieje się z jego cząstką ma to wpływ na całość.

a tak wracając do nawrócenia, to osobiście dla mnie burzenie się na to jak ktoś chce się modlić za moje/twoje nawrócenie, zawsze jakąś pychą trąci. już tak się wydoskonaliłaś w miłości, że nie masz się z czego nawracać? jak tak to fajnie. bo ja jeszcze nie. i ty też się możesz z mnie o to pomodlić Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
09-12-2010 12:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #28
 
spioh napisał(a):i ty też się możesz z mnie o to pomodlić
Pilar - Ja też poproszę o modlitwę za moje nawrócenie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
09-12-2010 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pilar Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
Jak widać jesteście wyszkoleni w pluciu siarką na innych i złym odbieraniu tego co się tu pisze. Pozdrawiam.

Pilar
09-12-2010 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
bo poprosiliśmy o modlitwę? ale ja mówię poważnie. zwłaszcza w ostatnich dniach potrzebuję jej bardzo. nie wierzysz to zapytaj omyka.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
09-12-2010 17:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów